Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Marius

4 februarie 2016 era deadline-ul pentru lotul 1. Probabil au un acord de principiu asupra solutiei tehnice, insa lipsa de transparenta e de kko  >:(
Si nici nu stim macar care ar fi varianta propusa de Pizzarotti pentru nodul A1-A10.

NGC

^^^ Unii dintre noi incercam sa aflam "pe surse", iar in momentul in care stim ceva sigur, va dam de stire. ;)

Granata06

Este vorba de a iti tine cuvantul cand dai niste termene limita. Stii ca multa lume asteapta noutati in legatura cu inceperea efectiva a lucrarilor si tu te faci ca ploua. Infrastructura a devenit o problema primortdiala pentru economia tarii noastre si ar trebui sa fim mai mult respectati (noi poporul care platim taxe si impozite).

clau

E prea mult ce se intampla cu Pizzaroti astia... ma intreb daca in Polonia sau alte tari UE sunt cazuri de negocieri interminabile tinute in secret... Ce e asa greu? Ori construiesti ori pleci, nu stam cu lunile sau anii. Oricum presiunea pe Cnadnr va fi din ce in ce mai mare pt ca vad oameni obisnuiti din ce in ce mai interesati de infrastructura dar in acelasi timp din ce in ce mai dezamagiti...

Granata06

In timp ce lotul 1 "asteapta stirile de pe surse", pe lotul 3 la nodul Aiud ce da in DN1 spre lotul 4, se fac urmatoarele operatiuni:
- monolitizarea tronsoanelor din care se vor alcatuii grinzile pentru pasaje
- asternere balast stabilizat sau consolidarea tersamentului cu ciment (aici nu sunt sigur).








horatiu.cosma

#4565
Multumim de poze si de informatii @Granata06. Maine o sa ajung si eu in zona si o sa fac ceva poze. Imi poate arata cineva care e frontul de lucru de pe lotul 2? Am vazut poze din curba de la Oiejdea si de acolo inspre Alba Iulia, cu zidurile de sprijin, dar daca are cineva timp sa imi arate pe harta zona exacta, fac o bere :).

Stefan01

@ Horatiu Cosma

Nu ai nevoie de harta. Din cate stiu, frontul de lucru pe lotul 2 este intre Oiejdea si Santimbru. Santierul merge aproximativ paralel cu DN1 cum vii de la Cluj-Napoca inspre Alba Iulia. O buna parte este vizibila de la sosea. La intoarcere, daca foamea te va lovi, poti savura o ciorba de burta buna la Rustiq. Intri din nou in Santimbru facand dreapta (dinspre Alba Iulia) inspre Blaj. Dupa ce ai facut dreapta, la 100 de metri pe partea stanga vei vedea restaurantul. Enjoy !

horatiu.cosma

Mersi de hint, sper sa ma loveasca doar foamea si sa nu am probleme pe santier  :lol:.

gdo

Fotografii din interior.. :) buna treaba Granata06 .

gdo

#4569
Pe lotul 2 se lucreaza relativ sustinut pe segmentul cu AC (sa vina odata AC-ul!!!!!)
Intre Astoria si Santimbru se luicreaza la zidurile de sprijin:






gdo

#4570
Intre Santimbru si Oiejdea se lucreaza sustinut la ziduri la scoaterea la suprafata a pilonilor forati,,, aicea existan zone unde zidurile de sprijin sunt avansate:







Aicea zidurile sunt terminat in mare parte, iar in zona unte sunt intrerupte autoastrada va supratraversa un drum local (agricol)












gdo

Se lucreaza timid si putin si la terasament, dar probabil momentan nici vremea nu e prietenul lor numarul 1, saptamana asta ba au lucrat ba nu au lucrat la terasament...se asteapta zile insorite...









Deasemenea continua forajele in deal la Oiejdea:





Aicea au prregatit "treptele"pentru forza, vor fi viitori piloni ai viaductului care va suptraversa DN-ul..


gdo

#4572
Deasemenea si in curba la Oiejdea e un loc fierbinte:














Si ca ultime observatii, dar fara poze, incepe sa se vada miscare si in zona Fabricii Albalact,,cred ca incep sa ridice terasamentul, si tot ca o ultima observatie..eu azi am vazut doar doua foreze in actiune, deci ar fi interesant de vazut daca nu cumva a treia a fost dusa la nodul de la Teius unde se vedea a pregati un terasament pentru foraje (sau poate pur si simplu era adunata).

Pana una alta cam atata pentru moment... si speram sa vina AC-ul si sa ne bucuram de lucrari de amplore si de autoastrada.
.Have a nice day!!!

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cricric

Mi se pare mie sau asfaltul de pe Sebes-Turda incepe sa se strice?