Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

laszlo.robert

Nu este rea formatul. Aș mai adauga lipsa curajului și fuga de responsabilitate a decidenților.
Din păcate marea majoritate a cetățenilor nu au nici macar minimă idee despre cum funcționează treburile in infrastructura.PS.dar nici în viața de zi cu zi.



germanul2012

Doua intrebari:

         1. Daca se face receptia tronsoanelor 3 si 4 ale A10 ST, constructorul mai poate fi obligat sa continue si sa definitiveze lucrarile care mai exista in zonele adiacente ale cailor de rulare, dupa deschiderea traficului?
         2. Se considera tronsonul receptionat si deschis traficului definitivat compect in momentul autorizarii deschiderii traficului? 

            Va multumesc.

florin74

#9694
Si câinii umbla cu covrigi in coada pe la Aiud, Teius si Alba Iulia.

miraflor2007

Mai mult ca sigur ca se va ajunge la pagina 1000 si nu se va termina A 10. In ceea ce priveste loturile 3 si 4 ... ca de obicei, romanul traieste cu SPERANTA. Doar  ca nu s-a deschis in Romania cutia Pandorei.

adiarc

s-a deschis...in decembrie 2016...si multe exemplare au mai tasnit...de ne fac constructia de autostrazi ( si multe altele ),un calvar
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

AlinC

Ce solutii intrevedeti pe lotul II dupa intrarea in insolventa a Euroconstruct? Teoretic, avand in vedere ca firma e acum protejata (pe toata perioada insolventei) impotriva creditorilor, lucrarile ar putea fi reluate. Depinde insa ce clauze avea asocierea si care au fost conditiile de la licitatie.

Ionut

Am scris mai sus. Aktor preia partea Euroconstruct. Vom vedea.

voyageros

asta-i ca aia cu ...gata-i casa? gata! ne putem muta in ea? nici pomeneala...de ce? Apoi mai avem de batut un tarus la poarta.

De rasul curcilor. Totusi cine-mi poate explica ce e cu mesajul 112 si cu lipsa telefoanelor. Sa pui asa ceva mi se pare un nonsens, mai este cineva in Ro care are nevoie sa stie care este nr de urgenta? In orice caz nu cineva care foloseste o autostrada.
Mesajul fara "instrument" mi se pare cam bataie de joc

AlinC

Quote from: Ionut on February 14, 2018, 09:44:28 PM
Am scris mai sus. Aktor preia partea Euroconstruct. Vom vedea.

Nu stiu daca e posibil din punct de vedere legal. Au castigat licitatia ca o asociere. Depinde ce conditii au fost la licitatie si ce clauze are contractul de executie încheiat de statul roman prin CNAIR cu asocierea. Daca nu are o clauza expresa care sa prevada posibilitatea continuarii lucrarilor cu o singura firma din asociere, Aktor nu prea are cum sa preia partea Euroconstruct. Pe de alta parte, insolventa a fost ceruta de Euroconstruct. Dpdv al practicii judiciare, de regula, un debitor depune cerere de constatare a situatiei de insolventa atunci cand vrea sa se protejeze de creditori si incearca sa isi continue activitatea. De regula!
Ideea e sa reinceapa lucrarile si sa nu se ajunga la o reziliere, caz in care o sa circulam pe lotul II prin 2020!

voicul

Obligatia e obligatie ca e lege.
Poate vine din Moldova si acolo nu e cu 112.

Ionut


adiarc

Nu cunosc realitatea din situatia contabila a Euroconstruct,dar lipsa de seriozitate a statului roman,care foloseste toate tertipurile pentru a intarzia platile si creste semnificativ consturile de constructie prin intarzierile semnificative de rezolvare a birocratiei,afecteaza in primul rand constructorii romani,mult mai putin capitalizati decat colegi lor de la consortiile mutinationale .
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

bloem31

#9704
Quote from: cristi5 on February 14, 2018, 01:23:14 PM
Stimati colegi, as vrea sa testam cat de mult cunoaste opinia publica situatia A10 ST3 si ST4. Ideea ar fi sa trimitem aceasta intrebare simpla la cat mai multi oameni, poate si prin intermediul presei si a ONGuri-lor care vor sa ajute. Va rog sa nu raspundeti inca la intrebare, ci doar sa va dati cu parerea despre cum e formulata (si optiunile)

https://goo.gl/forms/ZYX2UCwauspA85YM2


Ar mai trebui adaugat un punct, si anume  *** Deschiderea nu se face din cauza ca odata receptionata trebuie si platita, iar Bani NU EXISTA la buget pentru asa ceva !     :bash: :gaah: :yes: