Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

voicul

Eu asa stiam ca este: intai statul RO plateste tot. Dupa care UE da 85% sau cat a zis ca da, asta daca drumul este in conformitate cu ce s-a zis ca se face.
Deci daca termina mai repede, deconteaza mai repede.

Vice33

Vreo veste de pe lotul 4 (PORR)? Au mai reusit să facă ceva? Cine a mai fost în zonă...?

Ionut

^ Ai primit vesti chiar ieri, dar nu le-ai citit.

Quote from: ciprebbe on December 05, 2017, 04:23:56 PM
La Alunecare avem uzura pe un sens si binder pe celalalt, se avanseaza bine de tot. Alte vrabiute spun ca intre 15 si 20 dec ar putea fi gata calea de rulare cu toate elementele de siguranta finalizate. Receptia ei si deschiderea trafiucului e in curtea Cnair.

ddfab

la viaductul de la Alba nord, s-a montat si a 2-a foreza. se pare ca-s hotarati sa bage mare in iarna...







ddfab

mai spre sud, in zona drumului spre statia de betoane, activitate intensa...




imediat langa dn1, zona paraul iovului...la fel, mare agitatie...












in spate, dealul decopertat si abandonat... deocamdata...




pasa_andrei

Quote from: Ionut on December 06, 2017, 09:28:59 AM
^ Ai primit vesti chiar ieri, dar nu le-ai citit.

Quote from: ciprebbe on December 05, 2017, 04:23:56 PM
La Alunecare avem uzura pe un sens si binder pe celalalt, se avanseaza bine de tot. Alte vrabiute spun ca intre 15 si 20 dec ar putea fi gata calea de rulare cu toate elementele de siguranta finalizate. Receptia ei si deschiderea trafiucului e in curtea Cnair.

Ionut in semnatura ta apare altceva . Vrei sa ne faci o surpriza ? :-[

ddfab

si pe lotul vecin(2), in zona santimbru, o coloana mare de camioane. nu stiu cu ce scop :(, dar mi-au placut... pozele din mers, nu prea reusite...





cam atat de dimineata...

pasa_andrei

Cata mobilizare pe lotul 2  :D. Oare si au primit banii subcontractorii?

ddfab

^^^ nu sunt subcontractori. sunt cei de la euroconstruct, care au fost si sunt foarte activi in zona, cel putin pe partea de transport cu camioane...
la structuri mai putin, se lucreaza la armarea placii de la podul peste drumul local din apropierea curbei dn 1 de la oiejdea.

Ionut

Quote from: pasa_andrei on December 06, 2017, 09:39:30 AM
Ionut in semnatura ta apare altceva . Vrei sa ne faci o surpriza ? :-[

Pai nu apare altceva in semnatura mea. Chiar daca Porr "termina", nu va fi gata 100%. Vor fi lucrari de facut in afara aliniamentului. Si CNAIR a zis in repetate randuri ca nu deschid daca nu e gata 100%. Priviti ce fac pe ST3... pe ST4 nu e nicio sansa. Doar daca nu cumva isi schimba atitudinea intre timp... dar nu vad cum si de ce.

pasa_andrei

Poate CNAIR astepta sa termine PORR calea de rulare complet si dupa da drumul la ambele loturi in ajun de craciun. S a mai intamplat la noi si am mai vorbit despre asta. Vremea tine cu noi. O:-)

Dominik

pasa_andrei, imi place ca esti optimist, dar nu mai cred in Mos Craciun...stai linistit nu face CNAIR-u surprize din astea !
You're in Steelers Country

Granata06

Trecand pe langa lotul celor de la TS, am observat ca se faceau lucrari la un podet aferent DN chiar langa autostrada, se prelungea un sant in zona nodului Aiud, un excavator era transportat de pe DN pe autostrada, deci este ceva activitate...posibil neconformitatile

Ionut

Vesti de la doua randuri de vrabiute independente. :)
Receptia pentru ST3 pe 9 ianuarie 2018.

Teoriile conspiratiei zic ca se doreste sa avem pe 2018 cat mai multi km noi de autostrada. Daca ST3 se chinuie sa receptioneze... uitati de ST4 anul asta, asa cum am zis in repetate randuri dar inca mai aveau unii sperante pentru 2017. Probabil ca ST4 va fi receptionat prin primavara. Vom vedea. Porr insista ca termina anul asta. Vom vedea... ce termina, mai exact.

Deocamdata s-a clarificat cu ST3... sa ne bucuram de muzeu o luna si jumatate! :cheers:

voicul

#9089
Ceea ce este o performanta?!
LD2 a fost deschis dupa 3 luni si ceva. Deci o sa zica ca fac progrese si oricum becurile se schimba greu si mai era un fir de praf aiurea pe autostrada, deci e vina constructorului!

Hai ca nu e asa departe 9 ian 2018.