News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Dominik

E strigator la cer cat de mult poate CNAIR-u sa-si bata joc  de soferi, stai cu autostrada gata si nu esti in stare sa o receptioneizi !!!
You're in Steelers Country

Granata06

Aici duce lipsa totala de transparenta. Nimeni nu se supara daca vine CNAIR-ul si spune motivele intemeiate pentru care nu se receptioneaza. Insa asa...ne dam cu presupusul fiecare si ii acuzam de orice.

Atila60


HVMihnea

In perioada asta cu 1 decembrie, imi imaginez ca se va crea o coloana infinita de la Alba Iulia la Turda, si probabil cei 8km de autostrada se vor bloca total la iesiri. Eu as paria pe luni/marti saptamana viitoare..

voicul

Nu stiu daca urmeaza, cat mai degraba este!

Si cum nu e nimic oficial (nu sunt bune becurile, auzi si tu  :lol: ), presupun si eu: treaba cu lipsa unui contract pentru dezapezire, poate sa atarne greu.

ciprinel

Si ce treaba are italianu cu lipsa contractului pentru deszapezire? El vrea sa predea lucrarea si sa-si ia banu.

voicul

Nu are.
Dar daca CNAIR o preia si nu o deschide, la imagine, e chiar mai rau ca acum, ca acum poate sa dea vina pe italian.

Daca o preia, o deschide si se inzapezeste, atunci imaginea de companie cu management prost, scade si mai mult!
Adica asta ar risca demisia unor sefi - vezi cazul Homor.
Deci mai bine joc de glezne cu becuri.

NGC

Va zice ceva "Intretinere curenta pe timp de iarna 2016-2020 D.R.D.P. CLUJ: Lot 1 SDN Alba Iulia, Lot 2 SDN Baia Mare, Lot 3 SDN Bistrita, Lot 4 SDN Satu Mare, Lot 5 SDN Zalau, Lot 6 SDN Oradea, Lot 7 SDN Cluj, Lot 8 Autostrada A3 Turda Gilau, Lot 9 Autostrada A3 Gilau Nadasel, Lot 10 Autostrada A3 Suplacu de Barcau Bors, Lot 11 Autostrada Sebes Turda"? ;)

Lotul 11 "Autostrada Sebes Turda" a fost atribuit in 30.08.2016 catre EUROSPED contra 21,270,476.00 RON fara TVA.

voicul

Acum putem sa ne gandim ca nimeni nu a ramas blocat in zapada anu asta pe A10.  :lol:

Daca eram mai atent la acest aspect, imi dadeam seama ca exista deja contract. Deci e greseala mea. :lol:

NGC

Nici pe tronsoanele "Lot 9 Autostrada A3 Gilau Nadasel" si "Lot 10 Autostrada A3 Suplacu de Barcau Bors" nu a ramas inca nimeni blocat in zapada anul asta, asa ca pana acum sunt foarte eficienti. :lol:

RaduC

Recepția lucrării implica automat și plata ultimei facturi? Întreb și eu, poate nu sunt bani "pentru recepție"...

Dominik

Italienii ce zic, nu au luat nici o pozitie oficiala dupa finalizarea lotului.  nici pe site-ul lor, nimic ??
You're in Steelers Country

HVMihnea

Am trecut pe acolo acum vreo 3 ore, liniste totala. In schimb, toate becurile erau aprinse. Din moment ce aveam show de lumini, ma gandesc ca sta bine Compania cu fondurile.

alex8

Ca să facă recepția trebuie să aprobe ultimele lucrări, implicit emiterea unei facturi cu termen de plată.

TibiV

Quote from: NGC on November 29, 2017, 04:02:04 PM
Va zice ceva "Intretinere curenta pe timp de iarna 2016-2020 D.R.D.P. CLUJ: Lot 1 SDN Alba Iulia, Lot 2 SDN Baia Mare, Lot 3 SDN Bistrita, Lot 4 SDN Satu Mare, Lot 5 SDN Zalau, Lot 6 SDN Oradea, Lot 7 SDN Cluj, Lot 8 Autostrada A3 Turda Gilau, Lot 9 Autostrada A3 Gilau Nadasel, Lot 10 Autostrada A3 Suplacu de Barcau Bors, Lot 11 Autostrada Sebes Turda"? ;)

Lotul 11 "Autostrada Sebes Turda" a fost atribuit in 30.08.2016 catre EUROSPED contra 21,270,476.00 RON fara TVA.

Poate ca pe banii astia EUROSPED va deszapezi santierele ST1 si ST2, sa isi gaseasca aia vreo mistrie uitata in zapada.

Ar fi de ras daca nu ar fi de plans....

Dar stai !
Poate proiectele prevedeau cate 7 pitici de gradina in spatiile de servicii...
Si nu au ajuns decat 2-3 pitici.

Caz in care CNAIR are perfecta dreptate: fara toti cei 7 pitici, nu avem o autostrada functionala !...


>:( >:( >:(

(Ionut, imi cer scuze, dar "ma ia cu capul" nesimtirea astora...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)