News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

alecu26

Greu de spus. Sunt plusuri si minusuri.

-Pizzaroti mult mai scurt lotul, si pe langa ca e mai scurt, lucreaza si pe o zona mult restransa. (Nodul Sebes si Nodul Alba nord sunt lucrari grele).

- Pe de alta, parte, când, se vor apuca de acestea, restul lucrarilor vor fi deja bine de tot inainte, deci se pot concentra pe ele.

De aici, ca se lucreaza pe o zona restransa, vine aparenta ca Pizzaroti sunt mult in fata, iar Aktor mult mai in spate si mai haotici. (dar acest lucru, ca de fapt Pizzaroti e mai in spate se vede si in procente, zonele neatacate tragand mult in jos).

- Aktor in schimb nu da nici un semn ca ar misca ceva la suprastructura metalica a podului peste Mures, si la al doilea pod e oprit lucru.

Momentan e anunta o cursa stransa, si amandoua au sanse tot mai mari sa termine in 2020. 2019 Incet, incet e un vis tot mai frumos, dar la fiecare e din motive diferite.
Drumurile noastre POATE;

Daniel_I

#8491
Quote from: adiarc on October 21, 2017, 06:24:47 PM
Ar fii excelent sa fie protejat cu balast stabilizat+macar un str de asfalt,inainte de venirea iernii.
Mai e mult pana departe, ar fi foarte bine sa protejeze terasamentul asa cum spui tu, dar nu cred ca mai au timp fizic sa faca asta. Terasamentul mai trebuie inaltat pe multi kilometrii, in unele zone cu 0.5 M si in altele chiar peste 1 M. Nu am vazut pe santier sa se concentreze pe terasamente, sa se pregateasca de iarna. Singura zona unde se trage tare la terasamente si unde se inalta vizibil e zona nodului Alba Sud si fostul camp cu maci langa Raul Sebes. Vara asta s-au facut lucrari de refacere terasament, se pare ca la primavara vor fi reluate din pacate...
On The Road

alecu26

Decat balast stabilizat care nu poate fi acoperit....mai bine nu pui deloc.

Ultimele normative recomanda inclusiv stratul de AB 2 sa fie acoperit.
Drumurile noastre POATE;

ddfab

cu putina intarziere, la alunecarea de pe lotul 4. duminica trecuta.














Dominik

La Stejeris cand se apuca de asfaltare ?
You're in Steelers Country

ciprebbe

Sa permita vremea si incep straturile.
Azi a fost vizita si pe A10 :)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Dominik

Super ! din ce am vz eu, de maine nu mai ploua pana la sfarsitul saptamanii  :)
You're in Steelers Country

ciprebbe

jaba, e deja prea multa apa in tesasamente. Deci pauza cateva zile la terasamente, apoi vin iara ploile, iara pauza :). Va fi dificil dar nu imposibil....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alexV

Quote from: ciprebbe on October 24, 2017, 05:31:36 PM
Azi a fost vizita si pe A10 :)

a fost drona, sau vizita de la minister? intreb fiindca vreau sa merg in weekend.

TibiV

Pai si ce te retine ?...

Aviatia vede una, infanteria vede alta...
Un teritoriu nu este cucerit dacat atunci cand este calcat de bocancul plin de noroi al infanteristului...

(Eu am servit ambele "arme", asa ca stiu ce spun...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

You're in Steelers Country

alexandru_neagos

Ionita nu discuta are doar un monolog sa para ca e mare, de ce nu a aratat nimic de la alunecarea de teren?
Sa vorbesti de sus fara sa vedi ce greseli ai faut tu insu-si e usor.
Se time ca zboara pe post de tap ispasitor.

vladb

^
Am o intrebare: As avea o delegatie in 1 Noiembrie (dimineata buna) la Sibiu (dinspre Cluj) pana vineri 3 Noiembrie (seara). Oare, "vrabiutelor", as avea sanse sa testez macar inapoi spre Cluj tronsonul A10-L3?

yetiman

 :D Nu prea cred. Poate daca iti amani delegatia pentru 1 decembrie.

(mai sunt doar cateva zile, lucrarea n-a fost incheiata, predata, auditata si inaugurata...)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

pbh

Se auzea ceva in legatura cu finalizarea lot 3 in data de 27. Nu parea foarte sigur italianul... Banuiesc ca era vorba de 27 OCTOMBRIE, dupa care urmeaza penalitatile.
Intrebare, "presul" de langa Ionita era directorul de la DRDP Cluj?