Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

gdo

Fara ca Aktor sa plateasca va fi foarte greu sa vedem subcontractori dornici de munca. Au fost foarte multe firme mai mari sau mai mici care au lucrat pentru Aktor pana a venit momentul platii si s-au retras deoarece Aktor a intarziat foarte mult cu banii. Plus de asta nici un subcontractr nu isi tine utilajele sa faca os mort pentru ca nu este motorina... problemle financiare sunt mari si complexe pe lotul 2..cred ca le este foarte greu sa se sustina.

voicul

Teoretic: la anu termina A3 si raman doar cu lot2 A10. Ar trebuie sa mearga mai bine treaba.

Practic: e trist ce (nu) se intampla pe acest lot.

cristi5

Quote from: horatiu.cosma on October 09, 2017, 12:12:40 PM
Să nu uităm că de o săptămână avem deja AC la Alba Iulia Nord (doar pentru terenurile expropriate inițial, nu și pentru suplimentare, deci aliniamentul autostrăzii și 2 bretele din 4 au autorizație), deci să urmărim atent zona asta fiindcă ar trebui ca Pizzarotti să intre în teren în orice moment.


Daca bine inteleg, asta a mai ramas Fara AC

http://www.openstreetmap.org/relation/7391378

Maine apare si pe harta proiectelor.

Ionut

^ Ca sa imi clarific si eu o chestie, nu am apucat sa vad ce scrie in AC emisa acum putin timp:
Aliniamentul autostrazii este autorizat COMPLET? Adica inclusiv pasaj peste CF si partea de la nod pana in lotul 2?

horatiu.cosma

^
Da, chiar tu ai pus zilele trecute acele planșe cu proiectul. Acolo apărea și culoarul de expropriere inițial, pe baza căruia s-a dat AC-ul de săptămâna trecută.

Ionut

Stiu, intre timp am avut o conversatie care m-a bagat in ceata si voiam sa fiu 100% sigur.
Deci "desenul" lui cristi5 de pe OSM e corect. Acele bretele si sensul giratoriu sunt singurele ne-autorizate.

In rest, toata sectiunea B este autorizata. Da?

horatiu.cosma


cristi5

#8377
Am pus noile segmente cu AC la 0% stadiu, deci apar cu gri... Apropo nodul Alba Nord e desenat ochiometric pe OSM, cand incepe sa se vada din satelit va fi corectat. Topologia e corecta, nu si forma.



La Alba sud inteleg ca e aceeasi situatie, mai sunt bretele care nu au AC. In orice caz, se vede pe Inspectorul Padurii ca legatura la DN/centura e neatacata.

http://www.inspectorulpadurii.ro/#coordonate=23.5793469,46.0415319/Z13


alecu26

la Aktor sunt lunare scandalurile cu platile si grevele?
Drumurile noastre POATE;

adiarc

^..cel putin....plus lipsa motorina
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

gdo

mai nou "plus" lipsa Ciment.... :((

alecu26

Nu pot sa cred. Nu mai are Besciu bani de ciment? Parca asa e agrementul intern acolo. Euroconstruct produce betonul si pentru Aktor.
Drumurile noastre POATE;

Ionut

Imagini din drona cu lotul 3 din Autostrada A10 Sebes - Turda ce ar putea fi inaugurat in cateva saptamani.
De ce nu se va putea circula pe o treime din el
Hotnews

:cheers:

goanga

#8383
Aseară după ora 20 se lucra la alunecare, cu foreza, și se asfalta zona din nodul Turda unde se desprinde banda de ieșire din A3 spre Sebeș.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Granata06

Pe lotul II nu se lucreaza de cateva zile desi a fost vreme buna. E urata treaba de tot. Tinand cont ca Aktor a fost pe minus cu mult anul trecut si acum nu au bani nici de motorina iar Euroconstruct nu are forta, nu vad bine acest lot. Acum ar trebui CUC sa iasa la rampa si sa ia masuri pentru ca este clar nu se mai poate continua asa.