Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alexV

^Da acolo e limita de lot.
La 2:25 a alunecat dealul unde era un stalp electric. Ce noroc.

Pe lotul TS pe unde au ajuns cu str. de uzura? Filmare merge pana spre debleul de la Gambas, si tot nu se vede. Stratul de uzura ar trebui sa vina din sens opus :)

laszlo.robert

Multumim.Loturile 3,4 ST,singurele cu sanse reale de deschidere in 2017.

dumbravaandrei

2017 poate. Desi luna octombrie am mari dubii. Poate de Craciun.


yetiman

Octombrie - nici o sansa. La Stejeris mai este enorm de lucru. Si suntem deja aproape la jumatatea lunii august...  >:(
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

zorro

#7894
Stadiu lucrarilor la giratoriile nodurilor Decea si Aiud.
Decea;



Aiud;



Turnau bitum peste balastul stabilizat (mersi Granata06) turnat ieri;



Avem stilp de iluminat in giratoriu;

Nu contează cine votează, contează cine numără voturile! (Iosif Vissarionovici Stalin)

Ionut

Mic îndreptar. Este balast stabilizat, nu stabilizant. Este un beton cu niste chestii prin el care sa-l stabilizeze. El săracul nu stabilizează nimic, ca să fie stabilizant.
http://www.topbeton.ro/balast-stabilizat

Mulțumesc de poze! :cheers:

sparlici

#7896
https://www.facebook.com/razvancuc84/videos/pcb.858992837600447/858991887600542/?type=3&theater

Mie nu îmi miroase a bine postarea d-lui Cuc în care suprapune discuţiile cu reprezentanţii constructorilor de pe ST 2 şi ST3 cu imagini ale lotului aproape finalizat Gilău-Nădăşelu. Dacă mă înşel vă rog să mă corectaţi.

Granata06

Balastul stabilizat este un amestec de agregate (sorturi) cu ciment, apa si uneori aditiv. Cimentul se adauga intr-un anumit procentaj (4 %...6 % din agregate). Chiar daca materialele care intra in balastul stabilizat sunt aproximative ca si cele din betonul normal, balastul stabilizat difera prin dozajul de ciment (mult mai mic) si lucrabilitate mica (greu sa lucrezi cu el manual).  Multa lume se refera la el ca si "balast stabilizant" pt ca stabilizeaza agregatele din amestec.

yetiman

Pe lot 4, Porr, se lucra la bretelele de conexiune A3 -> A10 si A10 -> A3.
Au inceput si la alunecarea din deal unde a fost facuta doar o banda pana acum.
La Stejeris erau 3 (trei) foreze astazi. Sper sa si lucreze serios ca au mult de recuperat acolo.

Pe lot 3, TS, se lucra la nodul de la Decea. Si erau parapeti montati de la conexiunea cu lot 4 pana undeva in spatele localitatii Decea.
La pasajul CF cred ca au cam terminat cu ridicarea terasamentului. Probabil urmeaza curand balastul stabilizat.

Lot 2, Aktor - la nodul Teius lucrari anemice. In afara de culee si piloni la traversari nu am vazut alt fel de activitate.

Cam atat se poate vedea din DN.  :(


,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

AkaManah

Azi era furnicar de camioane la lotul 2 si pe DN. In plus la Oiejdea am vazut doua cisterne de ciment.

zorro

#7900
Am inteles  idea cu "balast stabilizat", am corectat.
Multumesc pentru lamurire.
Nu contează cine votează, contează cine numără voturile! (Iosif Vissarionovici Stalin)

yetiman



Am continuat cu graficele, desi rapoartele mai noi sunt un mare BS.
In primul rand evolutiile procentuale (chiar daca se iau in considerare doar lucrari acceptate)

In al doilea rand termenele de finalizare (chiar si estimate).
Exemplu: Lotul 3 si 4 - Septembrie 2017. SERIOS???? Poate cineva, in AUGUST 2017, sa mai estimeze luna septembrie ca termen de finalizare???? Cand loturile sunt la 75% si, respectiv 86%, si cu un progres de 2-3% pe luna? Chiar cu rezervele mentionate mai sus.
Am vazut toti filmarile si pozele de pe A10.
Inca mai sunt destule puncte sensibile, chiar si pe lotul 3 (cel mai avansat).

Dupa parerea mea acest raport este facut in bataie de joc fata de noi.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

TibiV

yetiman,
nu te necaji...

Cee ce faci tu este de fapt "oglinda fidela" a competentei acestor "drumari"...
Iar daca incompetenta lor se reflecta in graficele tale, asa sa fie !
Graficele vor fi utile mai devreme sau mai tarziu, ei nu sunt/nu vor fi utili in secolul asta... ;)
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

yetiman

Graficele, ca graficele. Acolo este si ramane discutia despre cum se masoara stadiul fizic.

Dar sa ai TUPEUL SI NESIMTIREA sa estimezi termenele de finalizare in bataie de joc, asta deja nu mai suport.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

ddfab

azi dimineata, la paraul iovului, in mijlocul santierului arheologic, era o masina de la Pizzarotti si ceva topografi cu GPS.
baietii care pastoresc soimii si acvilele... sa ne asteptam la ceva noutati in perioada imediat urmatoare? vreo AC? ar fi super...
daca aflati ceva, dati si voi de stire. merci.