News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

C0ndu


Daniel_I

#7276
O veste mare, NGC20. Asteptam cu si mai mare interes proiectul tehnic aprobat pentru sectiunea C,  Km 0 + 300, nod rutier Sebes, un nod rutier complex de a carui finalizare depinde deschiderea intregului lot 1!
On The Road

zorro

#7277
La nodul Aiud se pregateste terenul pentru viitorul sens giratoriu din DN.











Sa le uram spor la treaba!
Nu contează cine votează, contează cine numără voturile! (Iosif Vissarionovici Stalin)

Stefan01

Lotul 1 este curpins intre Sebes si, aproximativ, Santimbru Fabrici. Se termina in spatele hotelului Astoria. Posibil sa fie vorba de aceste planse.

Intre km 0+000 - 0+300 avem sectiunea C (Nodul Sebes)


Un mic zoom


Intre km 0+300 - 14+000 avem sectiunea A
Nodul Alba Iulia Sud


Intre km 14+000 - 17+000 avem sectiunea B
Nodul Alba Iulia Nord




Mai mult zoom



ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Stefan01

^
Aceste planse dateaza de la sfarsitul anului trecut. De aceea am zis "Posibil sa fie vorba de aceste planse.".
Eu sper ca partile implicate sa ajunga cat mai repede la un consens pentru a demara lucrarile. Romania are nevoie de autostrazi precum omul de aer, apa si hrana.

alexV

Nodul cu A1 este ca in studiul de fezabilitate, prima poza de pe pagina 1 a acestui thread.

miraflor2007

Ma uitam la filmarea Gilau-Nadaselu unde se preconizeaza ca lucrarile vor fi gata in septembrie (mai putin legatura cu Gilau-Turda).
Pai daca acolo vorbim de septembrie, credeti ca loturile 2 si 3 din Sebes-Turda se vor finaliza anul acesta? Din punctul meu de vedere... no way, no chance.

ultrasbz

Adoptată azi in sedinta de guvern:

HOTĂRÂRE pentru modificarea articolului 3 la Hotărârea Guvernului nr.947/2016 privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ''Autostrada Sebeş-Turda''- Lot 1 secţiunea A, km 0+300-km 14 +000

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


miraflor2007

#7284
^^
Imi cer scuze, am vrut sa scriu Lot 3 si 4. Astea ma intereseaza si pe mine pentru ca intre Turda si Aiud m-am cam saturat sa circul cu 50 la ora pe unele portiuni. Si daca mie nu-mi place, ca fac doar o data pe saptamana acest traseu, cei care circula in fiecare zi ce sa mai zica?

Ionut

Lotul 3 are cele mai mari sanse sa fie gata in septembrie.
Lotul 4 poate fi gata anul asta insa doar daca rezolva (in al 12-lea ceas) problemele, in special AC pentru Stejeris.

Loturile 1 si 2... nici nu are rost sa discutam acum.

miraflor2007


dragos76

Comparația cu A3 și termenul de finalizare pt acel lot nu prea e relevantă că acolo oricum se lucrează mult mai "la relanti", odată ce s-au terminat lucrările mari.

adiarc

#7288
nodul Teius,ieri..ritm subtire de lucru..e adevarat ca nici vremea nu ajuta









marea majoritate a utilajelor erau parcate





momentan atat.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Stefan01

#7289
Impreuna cu colegul gdo am realizat o scurta vizita pe lotul 1. Surpriza mare ! Au inceput lucrarile de relocare la stalpii de inalta tensiune de la devierea DJ 107 C.  :banana2:

Pozele sunt din zona figurata pe harta cu un patrat galben. Lucrarile sunt executate de catre firma Electromontaj.


Zona unde se lucra este incercuita cu galben. Este o captura de pe ultima filmare aeriana, la minutul 1:35.
























Utilaje in asteptare