Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

adrian-FSB

Salut tuturor.

Un articol care enumera problemele existente pe lotul 1 ST (inclusiv un stup de albine).

http://www.capital.ro/dupa-urma-de-urs-si-liliecii-invizibili-un-lot-de-autostrada-a-f.html

Numai bine

perfidus

Problemele de pe lotul 1 ST sunt mult mai bine prezentate pe acest forum (si in filmarile aeriene) decat in articolul citat. Care are si un titlu tendentios. Slaba mobilizare a lui Pizarotti si incercarea lor de a forta o solutie neacceptata de CNAIR pentru nodul Sebes cu A1 sunt principalele probleme. Nu stupii.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

ddfab

lucrari la terasamente, in spatele albalact, Oiejdea, acum.
in sfarsit vad si eu o mobilizare mai buna pe acest sector, cu trei compactoare la lucru concomitent, mai multe camioane, buldo si excavatoare. :)






lupualb

Astazi la ora 15 in Campul cu Maci




Am vazut ca s-a vorbit despre sensul giratoriu la care se lucreaza in prezent.
Vederea inspre Lancram







Vedere spre Alba Iulia





elion


Dominik

Bravo baieti, multumim pt poze si dedicatie  :cheers:

Si un articol cu stadiul lucrarilor pe toate lorurile din A10 cu pozele si filmarile lui Ciprebbe de pe APR

http://adevarul.ro/locale/alba-iulia/foto-video-stadiul-lucrarilor-autostrada-sebes-turda-asfalt-turnat-portiuni-mari-loturile-3-4-1_5908cee25ab6550cb8bd6418/index.html
You're in Steelers Country

TibiV

Cred ca jurnalistii ne iubesc tare mult ...  ;)

elion,
:gj:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


Germany

Cei de la Pizzaroti par cam lipsiti de chef! Sä facä mai bine Pizza, decât autosträzi! :(

voicul

Am luat din articol:
"1. Obţinerea avizului în cadrul CTE CNAIR pentru Proiectul Tehnic Sectiunea B km 14+000 – 17+000.
2. Obţinerea avizului în cadrul CTE CNAIR pentru Proiectul Tehnic Sectiunea C km 0+000 – km 0+300, inclusiv Nod Rutier Sebeş."

Si nu exista nici un termen final (dat de CNAIR) sau impus prin contract, pentru asta?
Cat pot sa o tina asa?

lupualb

Astazi am observat mai bine cum e construit sensul giratoriu din DN langa Campul cu Maci. Sunt doua intrari - iesiri care pleaca spre sensul giratoriu la aproximativ 100 m de sens. In pozele de mai sus se observa foarte bine. Astazi am vazut ca mai este o a treia iesire, perpendicular in sens, din DN. Probabil pentru ca utilajele care iasa din Campul cu Maci sa intre direct in sens si mai departe apoi pe linia autostrazii.

Pe tot traseul Sebes - Turda va trebui sa se curete mult mai bine asfaltul de pamantul si pietrisul de pe drum. Luna trecuta am deschis un dosar de dauna pentru parbriz spart, iar saptamana viitoare voi merge sa schimb inca odata parbrizul din cauza pietrelor care ricoseaza de sub rotile masinii din fata.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

Breteaua Sebes-Cluj are o problema cu exproprierile?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ciprebbe

Se vede si din avion ca da :)))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe