Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

FRS

Hai ca septembrie nu e asa departe  :D

cosss

O mica comparatie...

25.03.2017 vs 29.04.2017
























TibiV

Cip, +10 daca s-ar putea !...
:cheers:

Quote from: vancouver on April 30, 2017, 01:25:52 PM
Anterior am criticat modul de realizare a acestei treceri a A10 peste DN1, in sensul ca nu au pastrat aliniamentul DN1 si au creat mai multe curbe (inutile si posibil periculoase) pe DN1 in locul unei zone de drum drept.
Faptul ca au balastat continuu peste structura de beton este un lucru bun pentru cei care merg pe autostrada...
Cei care merg pe DN1 vor avea de-a face "forever" cu aceasta "sicana" ilogica...
(Ilogica dar mai ieftina...)
NU ar trebui sa se mai permita mizerii din astea...
Traseul actual al DN1 ar fi trebuit sa fie doar o deviere temporara pana se realiza pasajul pe vechiul aliniament... :(

In alta ordine de idei...
La 04:20 pe video se vede asta:

Din satelit se vede asa:

Are cineva idee ce este "ovalul" ala ?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Stefan01

@TibiV

"Ovalul" acela reprezinta fosta rampa de gunoi a orasului Aiud.

voicul

Faina filmare si excelenta vestea cu incercarea deschiderii la final de septembrie.



De curiozitate: aici vor fi cate 2 benzi pe sens spre iesire/intrare? Presupun ca nu mai e autostrada acolo.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Dominik

ciprebbe, vin si filmarile cutorile 2 si 4 azi ?  :)
You're in Steelers Country

ciprebbe

Azi nici o sansa.
S-a filmat doar lot 3 , lot 2 si lot 1.
Lot4 e programat la urmatoarea disponibilitate probabil cu ceva pe A3 spre TGM.
Ce vedeti voi in filmari e produsul final, in teren cele 3 loturi mi-au papat aproape 11 ore.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Dominik

Aaa si mai bn, interesant sa vedem primele 2 loturi si din aer sa ne facem o idee de timp-finalitate....good job !!!
You're in Steelers Country

drumbunoradea

Quote from: ciprebbe on April 29, 2017, 05:29:29 PM
^
La subiect adica :))))



Ceva pute rau de tot aici...... Nu am vazut nicaieri la nici un constructor o deviere temporara construita asa bine. E fundatie veritabila de DN acolo cu piatra sparta si 2 straturi de asfalt.

Sa nu uitam ce devieri a facut TS la lotul 1 Lugoj- Deva atat pe DN la Traian Vuia, cat si pe Centura Lugoj. Si acum mai sunt acolo:)

drumbunoradea

#7075
^^

La ce trafic va fi pe DN dupa deschiderea autostrazii mai ales intre Nod Aiud si Nod Unirea chiar nu mai conteaza o curba in plus, deci mi se pare bine ca au facut economie, sunt alte probleme mai importante la care nu ar trebui sa se faca economie.

elion

Mulţumim băieţi ! O adevărată delectare, atât terestră cât şi aeriană.

Daniel_I

Dupa valul de foto reportaje din weekend, m-am gandit ca nu are rost sa mai iau aparatul foto cu mine pe santier, ca nu aduc nimic nou. M-am inselat, am ceva noutati.

Pe Lotul 1, la podul peste raul Sebes se lucreaza de saptamana asta si pe malul sudic, spre Sebes, nu doar pe malul nordic spre Turda.
Sambata seara se turna beton in forajele facute deja.
Duminica seara la ora 18.00 se spargeau capetele pilonilor la viitoarea stuctura care va face parte din podul din zona  :D



Lucrari pe ambele maluri ale raului Sebes



Santierul arheologic, e istorie  8). Au inceput sa puna terasament peste el, sa decoperteze si sa construiasca o structura de beton (subtravrersare) pentru traficul agricol din zona



Ne mutam la Oarda, unde anul trecut au inceput lucrarile la un debleu, si le-au oprit brusc.



Motivul pentru care s-au oprit lucrarile esta conducta asta:
O retea de utiltati (apa sau gaz, nu mi-am dat seama) trebuie relocata.



Au adus conductele, utilajele, au sapat santurile, si operatie este in curs





In continuarea zonei unde se face relocarea conductei, au atacat dealul foarte serios, cu multe utilaje. Activitatea aici e de foarte curand.

Vedere spre Turda, cu viitrul pod peste Mures in departare





Utilaje relocate in zona. Speram sa inainteze bine aici cu lucrarile



Multumesc si eu colegilor pentru efortul si timpul care il aloca pentru a venii cu informatii si noutati aici pe forum.

On The Road

miraflor2007

Buna seara. Pe lotul 4, intre Mahaceni si Dumbrava se preconizeaza o legatura intre autostrada si DN? Stie cineva ce este cu acel drum? Pe filmarea din 25.03.2017 pana la min 6:56 se poate observa doar un podet in partea dreapta iar acum este un drum in toata regula, daca insista cred ca-l si asfalteaza-n 2 saptamani.

yetiman

Nu va fi public. E drumul de acces la CIC.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu