Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.

Europiu

OK. Asa o fi, daca ziceti voi... Chestiile astea "cotidiene" nu le stiu, scuze!
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

alecu26

Dai cu subsemnatul.....dar la nu la DNA. Faza cu DNA e posibil sa fie pt alt lot. Spunea parcă bogdix ceva.
Drumurile noastre POATE;

bogdix

Poate Ionut s-a referit la consultanti cand a scris "Inginerii".

bogdix

@Ionut
Pune-te in locul celor de la Tirrena Scavi: au executat (pe riscul lor) aproape 50% din lucrare si perspectiva platii se lungeste pe zi ce trece cu frica fiecarui functionar de a aproba ceva fara un maldar de hartzoage in spate.
In acest timp, Tirrena trebuie sa plateasca materiale cumparate, utilaje inchiriate, proprii oameni, cheltuielile cu santierul (curent, gaz, apa, telefoane etc.), iar la un moment dat nu e asa usor nici sa te tot imprumuti. Plus ca incertitudinea unor plati de sute de milioane te poate arunca foarte usor in extrema falimentului. Tirrena nu mai au nici o lucrare in Romania in prezent cu care s-ar putea ajuta financiar.

bogdix

@alecu26
DNAul nu ancheteaza lucrari. Ei ancheteaza suspiciuni de frauda, suspiciuni de mita la nivelul unor organe ale statului, chestii destul de grave si de serioase. Iar frauda poate sa insemne plata unor lucrari fictive. Greu de crezut ca la cat CQ exista pe un contract de autostrazi se deconteaza lucrari fictive.
Pe ST problemele dubioase sunt legate de inceperea lucrarilor fara AC.

alexV

Quote from: lupualb on May 27, 2016, 06:37:50 PM
Se pregateste ''lansarea'' peste A3:
Privire la intoarcere:


vreti sa vedeti cum o sa arate la final?  :D

Morosanu

Politica distruge tot ce atinge.

Ionut

Greseala mea, nu era vorba de DNA, ci de alt tip de procurori care anchetează lucrarile facute fara autorizatie.

alexV

#5108

:D se mai incarca vreo 10 poze, mai spre seara.

pe lotul 4 azi era subtire mobilizarea. pe lotul 3, sa-mi fie cu iertare, nici paznici nu mai sunt. trist. pe lotul doi se zvonea ca lucreaza pe lunca Muresului intre Aiud si Teius. Eu n-am vazut semne.

Morosanu

Cu halul asta de competenta a celor decidenti in curand va sufla vantul peste tot. Si nu plateste nimeni? Toti isi fac treaba, sunt restructurati dintr-o parte in alta. Praf si pulbere se alege de tot. Si cei mai optimisti dintre noi pe zi ce trece optimismul incepem sa ni-l pierdem...  :(( :(( :((
Politica distruge tot ce atinge.

alecu26

Bogdix....ăsta vroiam sa spun și eu. Niște lucrări executate fără autorizație nu sunt de competenta DNA. Un procuror de parchet de pe langa judecătorie e perfect competent și suficient.
Și mă refeream la lotul TL2 unde se "analizează" "optimizarile". Dar parcă ai zis intradevar ca e vorba de  DLAF. ...deci posibil nici sa nu fie încă la vreun procuror de orice fel ar fi el.
Drumurile noastre POATE;

alexV


alexV


alexV

Lotul 3,
se vede podul in fundal








asfaltul e 1 strat si e vechi






al doilea pod, cel cu viaduct cu tit. am vrut sa vad daca au inceput asezarea grinzilor. nope.

alexV

Pe lotul 2 am cautat lucrari intre Teius si Aiud. N-am gasit, asa ca aveti doua poze cu lunca Muresului. E loc bun de poze. Balastiera n-are legatura cu autostrada neaparat.




Pe lotul 4 cred ca am pozat toate utilajele si toti muncitorii :)  Din poze pare mai multa activitate decat e in teren. Era totusi sambata.
Pe lotul 3, din pacate, absolut nimic, si am fost pe tot lotul. Iar lotul 2 trebuie sa ma mai uit o data pe harta pe unde trece :)

Fin.