News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

- undeva la 8 metri
- celalalt are 16 deschideri. Legat de primul pod, ziceam si eu ca mi se pare putin iesit Muresul chiar langa terasament. Se vede mai bine pe print screen-urile lui Cipri din ziua filmarii.
- acolo A10 e in debleu, overpass-ul va fi exact la nivelul cimitirului si se va lega de actualul DC ce trece  prin fata acestuia.

trifuhoria

La cum arata terasamentele pe ambele loturi, dar si lucrarile de arta finalizate sau in pregatire, tind sa cred ca pana de pasti vom avea toate punctele critice finalizate, apoi mai-iunie-iulie asternerea straturilor pe terasament si eventual august marcaje si parapeti. Din experienta ultimilor ani si ulltimelor deschideri, nu trebuie sa depaseasca 90-95% pentru dare in folosinta.

Asta daca vin AC, finantarea la timp si vremea va tine cu noi... O:-)

alecu26

Drumurile noastre POATE;

ciprebbe

Este mult mai mult , peste 15 m. E impresionanta de la sol "gaura".
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Are mai mult de 8 metri, aveam in minte doar zona intre acele dungi de beton din interiorul podetului.


alecu26

15 metri am dubii ca sunt, dar sigur sunt mai mult de 8. Inaltimea libera ce o vedem acum e in jur de 6 metri....si e evident ca e mai mult lat decat inalt.

Poate când mai trece cineva prin zona, pune ruleta intre pereti.
Drumurile noastre POATE;

tonică

fain exercitiu ciprebbe, feelicitari si multumesc frumos!
cumva lotul 3 trebuia sa arate mai inaintat, de la nod la nod are totusi doar 8 km. Raportat la lungimile diferite imi pare ca ambele loturi sunt cam la acelasi nivel de finalitate. Dar raportandu-ma la ultimii 5 ani si cum au decurs mai mereu lucrurile ma hazardez sa spun ca au mari sanse sa nu fie terminate decat abia in iarna :(

miraflor2007

Buna ziua. Pe lotul 3 la min 6:55 parca e cam multa apa si am inteles  ca sunt si ceva izvoare. Sper sa se ia masuri si sa nu se ajunga la inchiderea autostrazii dupa o aorecare perioada. Stie cineva ceva?

florin74

Tirrena Scavi a început sa monteze grinzile metalice la primul pod peste Mures (cel de lângă trecerea peste CF). In rest, se lucra la umplutura de lângă podetul  de Decea (următorul de la supratraversarea DN spre Turda) cat si la structura de la nodul Inoc.
Porr- lucru la structuri.
Altor - se lucra sustinut pe zona cu AC, in special la pereti de sprijin dar si la excavatii.
Pizaroti- liniste deplina

Germany

Bunä seara :)

În primul rând felicitäri pentru filmäri! Multumim!
Dar din ceea ce väd în filmäri.... nu cred cä loturile respective vor fi date în folosintzä acest an (decembrie 2016).....VOI CE PÄRERE AVETI ?

O searä bunä tuturor

clau

Doar Statul ii poate opri sa nu termine

AFC

Quote from: Germany on March 10, 2016, 09:02:19 PM
Bunä seara :)

În primul rând felicitäri pentru filmäri! Multumim!
Dar din ceea ce väd în filmäri.... nu cred cä loturile respective vor fi date în folosintzä acest an (decembrie 2016).....VOI CE PÄRERE AVETI ?

O searä bunä tuturor
Lucrările de arta sunt avansate si ținând cont ca sezonul propice acum începe, sunt șanse mari sa termine.
Am o rezerva in ceea ce privește nodul cu A3, dar si acolo se poate rezolva la timp.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

adiarc

Nici acum nu spune nimeni nimic de lotul Pizzariotti ?

Transparenta lu peste.......
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

clau

Nu imi dau seama cate luni au trecut si nimeni din CNADNR si MT nu spune nimic... E cel mai enervant lucru.

rebel

Oare cat mai dureaza sa iasa AC-urile pe toate loturi ca unele au aproape 2 ani de la semnatura contractului, daca aici stam atata mi-e groaza cat o sa stea pe A1 (sibiu-pitesti)sau A3 (brasov-comarnic) cand o sa inceapa..