Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

#45
Quote from: teocharis on May 30, 2013, 11:50:31 PM
poate filmeaza cineva DN1 intre Aiud Turda

Avem filmat de la Alba pana la Turda, datorita acestui user, o adevarata enciclopedie rutiera si caruia ii suntem datori cu multe  :cheers: :cheers: :cheers:
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Am mers eu acum vreo doua saptamani de la Sebes la Cluj/A3 de fapt (in drum spre Oradea - la intoarcere am mers pe Tg Mures). O frumusete de drum, ce sa zic. N-am stat decat vreo 30 de minute in camp bara la bara imediat dupa Sebes.

cricric

Stie cineva care e MZA-ul pe Sebes-Turda? Sau cel putin comparat cu Sibiu-Sebes sau SIbiu-Fagaras cum e?
Oricum, e un drum important, care e sufocat de curbe si localitati. Cam trebuia ceva facut

Ionut

Nu stiu frate care este MZA, stiu doar ca am stat bara la bara din Sebes practic (nu mai pun ca am stat bara la bara IN SEBES de la intrare si pana la iesire, ca de obicei) si pana in Alba Iulia si apoi tot aglomerat pana in Turda unde am bagat un A3. E printre cele mai aglomerate zone de DN din tara pentru ca aduna trafic local foarte mare PLUS tranzitul (cum eram si eu).

cricric

#49
De ce-mi raspuns asa suparat?  :lol:

Intrebam in general, nu era legat de postul tau, pentru ca nu prea gasesti rezultate la recensamintele rutiere prea detaliate. Postase cineva la un moment dat ceva, dar era pentru toata lungimea drumului, nu puteai sa vezi pe portiuni, gen Sebes-Turda.


http://www.cestrin.ro/WEB2012/pdf/recensamant%202010.pdf

(Tare, pe DN1 inca mai umbla carute)

Ionut

#50
Pai raspund ca sunt suparat. :D Iti dai seama ca am facut din B si pana in Oradea vreo 9 ore si ceva si am mers, nu gluma. Dar nu ai pe unde sa mergi tare... mai ales ca pe langa Oradea se merge cu 60-70km/h in afara localitatii. :bash: Da' care-i baiu'?!

Probabil ca aia cu 15000 MZA pe DN1 este o gluma proasta sau, cel mai probabil, se ia media pe tot drumul. Pai sunt zone de DN si intre anumite ore cand acel 15000 se duce spre 40000 lejer (si mai mult) cum ar fi DN1 pe langa Bucuresti sau DN1 intre Sibiu si Sebes sau intre Sebes si Turda. E drept ca intre Cluj si Oradea nu mai e asa criminal... Se poate vedea pe filmarile lui Eurocopter din avion ce trafic e pe Sibiu-Sebes!!!!!!!!! E criminal! Si se vede autostrada ca este mai lata decat DN1/DN7 PE UN SINGUR FIR. Bai frate, mor oameni acolo... si intre Sebes si Turda e aproape la fel.

Trebuie musai autostrada intre Sebes si Turda, ideea e sa legi Clujul de Deva/A1. Si am tot auzit experti care zic ca Sebes-Turda nu e circulat. Ca ia uite frate, ne trebuie noua autostrada pe-acolo. Inepti.

cricric

Pai din asta intreb. Acolo e o medie. Pe mine ma interesa punctual intre Sebes si Turda.

teocharis

#52
wow,  DN1 serpuieste si mai frumos decat calea ferata printre colinele transilvane: care constructor va indrazni sa-si rupa gatul pe aici? :lol:

lucianxx9o

Intrebare:In cate tronsoane va fi impartita autostrada Sebes-Turda ?

cricric

In mai multe, "sa ajunga la toti"

teocharis

probabil 4 tronsoane daca in total sunt 80 km

ultimul tronson pana in Turda se anunta deja criminal...

lucianxx9o

Poate vor venii si alte firme ex. germania, austria etc... pentru aceste loturi!

DarkPeace

Quote from: lucianxx9o on May 31, 2013, 02:18:36 PM
Intrebare:In cate tronsoane va fi impartita autostrada Sebes-Turda ?
Autostrada va fi structurată în 4 tronsoane.

Cat despre cum se circula pe Sebes-Turda pot sa va spun ca in conditii normale drumul intre Alba Iulia si A3 de 60km dureaza aprox o ora + Sebes - Alba Iulia 15 km care mai sunt 20 de minute. Sa nu vorbesc daca ai drum Vineri sau Duminica seara se poate sa faci si ora jumate intre Alba Iulia si A3.
Pot sa va spun ca faceam drumul Alba iulia Cluj Napoca odata la 2-3 saptamani in 2007-2008 cand inca nu venise criza si puteai linistit sa parcurgi cei 100km intre Alba Iulia si Cluj Napoca in 2 ore jumate sau 3.
Traficul pe acest sector de DN1 a fost si este intens, e extrem de necesara o ruta alternativa pentru acest traseu.

Archi

dar despre ceva licitatii mai stiti, s-a demarat macar licitatia? Cand se termina revizuirea sf-ului??

nirolf

Revizuirea SF-ului (pt autostrada) are termen 15 iulie.