News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

AFC

@yetiman you made my day cu stilul tău. Concediu plăcut!
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Cozak


gdo

In zona Sinatimbru (lot 2), azi se excavau din nou pe diferite zone ale viitoarei autoastrai. Lucrarile erau executate de Grup Corint, deci cred ca au legatura cu descarcarea arheologica.

Ionut

^ Poze, altfel nu te credem.
(Vezi ca ti-am trimis un mesaj privat, citeste-l.)

gdo

Ups de data asta poze nu avem...iar pe cand aveam apartul pregtit sa fac poze (la intoarcere spre casa) incarcau excavatorul pe trailer...data viitoare promit sa fiu mai pregatit.. :)

Daniel_I

#3305
Azi, drumul dintre Sebes si Alba era plin. Se circula bara la bara pe distanta de 15 km aproape.
Asta ar trebui sa dea de gandit autoritatilor, sa urgenteze constructia A10. E jale cum se circula.
Referitor la lucrari.
Se lucra cu cateva utilaje in apropierea nodului de la Sebes la decopertare. Decopertarea era facuta pana in apropierea DN, nu stiu daca integral, pana langa Lukoil.
Pe partea cealalta a drumului, nu se vedea nici o lucrare. Se vede o bucata mica de teren decopertata. E loc de mult mai mult
Atasez si poze. Atat cat am reusit sa fac din masina






On The Road

gdo

La fel ca si Pitzzaroti si cei de la Euroconstruct isi vor turna ei grinzile in santier....acum monteaza linia de turnare a grinzilor...



Insa din pacate cam asta e toata miscarea pe acest sector...desi...de mai bine de 2 saptamani se aude ca ar avea autorizatie pentru cca 11 km...

alecu26

probabil...Aktor, ca nu cred ca Euroconstruct sunt in stare. Si in mod traditional Euroconstruct nu prea cred au facut poduri pana acum. Mai mult terasamente, si...asfaltarile prin Bucuresti.

Oricum la Pizzaroti era alta poveste, ei avand deja cofrajul si tot sistemul de executie si transport in santier platit de statul roman pentru tronsonul de A3. Pentru Aktor sau Euroconstruct...hmmm...oare o fi o decizie inteleapta?
Drumurile noastre POATE;

AkaManah

Quote from: Daniel_I on August 14, 2015, 06:18:52 PM
Azi, drumul dintre Sebes si Alba era plin. Se circula bara la bara pe distanta de 15 km aproape.
Asta ar trebui sa dea de gandit autoritatilor, sa urgenteze constructia A10. E jale cum se circula.


In fiecare zi e asa. La Sebes, la Teius, la Aiud...tot timpul sunt coloane lungi de masini. A fost zi in care am mers cu a 1-a din Teius pana la Garbova de Jos. Pe un alt forum, cineva din capitala ma intreba care este rostul construirii A10. Sincer m-am burzuluit la el dar, i-am explicat ca poti face lejer 1,5 ore de la Sebes la Turda si nu m-a crezut. Dupa cateva luni mi-a scris, in privat, ca a fost pe aici si a facut 2 ore pe acelasi drum. Chiar este nevoie de A10 si cat mai repede si cat mai bine. Sper sa nu se mai traga mata de coada ca ma instalez cu cortul in fata CNADR si nu plec pana nu e gata.

yetiman

Ca utilizator saptamanal a portiunii Turda-Teius (dimineata) si Teius-Turda (dupa-masa), si asta de 8 ani incoace  :D, pot numai sa confirm si sa subliniez cresterea traficului pe DN in acest orizont de timp. Durata de parcurgere a acestei portiuni a crescut cu 1/2 ora din 2007 pana acum (pentru 50 km...).
Cel putin la orele de varf traficul este infernal iar posibilitatile de depasire restranse. Asa ca A10 este justificata pe deplin.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Daniel_I

E justificata constructia A10. Clar. Dar mai e ceva. DN-ul actual este printre cele mai proaste proiectate, pentru traficul existent. Exista foarte multe bootleneck-uri, nu exista benzi de degajare, unde traficul greu sa fie dublat, podul peste Mures pe o singura banda, care este un adevarat bootleneck.
Nu poti face o depasire nici in conditii normale de trafic.
CNADNR stia si avea estimari de trafic si trebuia modernizat drumul de acum multi ani. Dar nu a facut nimic. Cred ca se putea circula in conditii normale, pe traficul existent, chiar si in varfuri de trafic, daca erau luate in considerare aspectele astea si drumul ar fi fost modernizat si construite benzi de degajare.
On The Road

elion

#3311
Zona Gâmbaş între podurile peste Mureş, astăzi între 11.30-12.30























stangabriel

Ce frumos arata. Multumim. Pauza de sarbatoare sau totala si aici?

elion


Cozak

Super pozele, se vede foarte frumos aceasta parte a autostrazii. Multumim.