News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

djsmeu

Multe multumiri celor care isi sacrifica timpul si banii pt a poza autostrazile in lucru. Multumesc!

Aiud.dan

#2836
Stie careva cand se apuca de podul peste valea Aiudului? vad ca doar podul paralel cu valea pentru acel drum agricol a fost facut. ce sotutie tehnica se va folosi la podul peste Mures,pile de o parte si de cealalta a albiei si ginda metalica?vad ca an albie nu au fost forati piloti,sa anteleg ca acolo podul va avea o deschidere foarte mare inte cele doua maluri?restul viaductului va fi cu grinzi de beton sau metoalice?

dr4qul4

Eu am impresia ca cele 2pile sunt exact in mijlocul muresului. Dar acum au umplut jumatate din albie cu pietre pt a putea lucra. Cand vor termina, muresul isi va reface albia. Sau la prima ploaie serioasa.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

#2838
Sunt 1....sau 3 deschideri metalice. Rămăsese Delacroix dator cu niște rânduri.  Restul deschiderilor  vor fi 40 de metri din grinzi de beton postcomprimate. La fel ca la Porr.
Frumos într-adevăr progresul lui TS. Podul peste Mureș poate fi terminat pana sfârșitul anului dar nu cred ca TS va forță. ..mai ales cu operații sensibile la frig...gen...hidroizolații și asfalt.
Drumurile noastre POATE;

horatiu.cosma

Fortat nefortat, daca e dupa contract, ar trebui sa termine in 10 martie, deci nu au foarte multe variante legate de hidroizolatie,asfalt(ori trag tare, ori spera la o iarna blanda, ori baga niste bani in plus pentru a face operatiile astea peste iarna).


TibiV

Ei, nenea_hartia, ţie nu ţi-a scris niciodată telefonul altceva decât ai vrut ?!... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AkaManah

Bine ca nu ne-a injurat telefonul lui alecu26..... :D


dcr965

^^ Incerc sa le postez eu ca poza vizibila.





















Nu sunt pozele mele ci ale colegului Granata06

Anonymous Rider

Am trecut azi pe Cluj - Alba. Se lucra cu slaba tragere de inima. Cea mai mare forfota a fost la dealul de langa Turda (la traversarea cu E81), apoi pe ici pe colo inspre Alba Iulia, iar ultimele utilaje active erau inainte de Hanul de la Stezeris. Nu am apucat sa fac poze, dar am un bonus: poza din 25.mai si din 30.mai de la DigitalGlobe.



Ady1984

Va salut. E prima mea postare pe acest forum.
Ieri 01 06 2015 pe la ora 16 00 am trecut pe DN -ul de pe langa loturile 3 si 4. Fac foarte des drumul Alba Iulia - Cluj, atat la TS cat mai ALes la PORR s-a lucrat de 1 iunie. La Porr erau o gramada de Dustere pe santier cat si excavatoare.
Daca se misca in acest ritm Porr, poate o sa circulam pe lot 4 anul acesta,,,, Sper sa se rezolve platile!

yetiman

Nu iti face iluzii. Lotul 4 se termina "in aer". Fara nodul de pe lotul3 nu se poate face nimic. Cel putin nodul de pe L3 ar trebui facut in avans fata de restul lotului, dar am indoieli.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Azi de dimineata au reinceput montarea de grinzi la vidactul de la Turda spre Stejeris.
In schimb organizarea de santier de la Decea era plina cu utilaje stationare. (Porr)
Dar TS s-a apucat in mod serios de nodul rutier de la Decea. (sa fi citit postul meu anterior??  :D )
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

Mersi de update. Pe o vreme din asta, faptul ca stau utilajele parcate nu e in regula deloc.