Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

AkaManah

#2745
^
Hai ca ai avut noroc cu "Pe unde merg" altfel azi (DUMINICA) la ora  7 bateai la poarta firmei.  :D

horatiu.cosma

Ce tare, pentru o secunda mi s-a facut pielea de gaina crezand ca ar trebui sa fiu la servici :). Lasand gluma la o parte, se cam ingroasa gluma. Trebuie intrebat in cel mai scurt timp la CNADNR si eventual mediatizata mai mult aceasta situatie. Deja suntem aproape in iunie, si in aprilie ar fi trebuit sa se termine proiectarea si sa inceapa serios cu executia. Am impresia ca era mai multa miscare pe lotul 1 in februarie pe zapada, decat e acum, si nu e in regula...

AkaManah

Intradevar te ingrijoreaza situatia. In loc sa profite la maxim de vremea buna, de ziua lunga, tergiverseaza inceperea lucrarilor. Din ce am discutat cu arheologii care ar trebui sa sape pe tronsoanele 1 si 2 inca nu exista un calendar cert si asta e de rau. Nici ei nu inteleg lipsa de organizare si ar dori sa incheie cat mai repede si cat mai bine descarcarea de sarcina arheologica.

Ionut

Diferenta de termene contractuale intre loturile 3&4 si loturile 1&2 este de 7 luni. Ar trebui sa fie gata loturile 1 si 2 in octombrie 2016. Deocamdata diferenta din teren mi se pare de peste 7 luni, dar poate inginerii ne pot zice mai multe.

danutzu_1069

Un rol important in progresul santierelor de tipul asta il are consultanta. In mod normal, daca se constata progres slab in teren, consultanta incepe cu notificari catre constructor. Deasemeni, lunar se tin sedinte de progres la care participa toate partile implicate.

adiarc

oricum ai lua-o e inadmisibil ca birocratia sa dureze mai mult decat constructia
de fapt ( DIN NOU , pt a nu stiu cata oara ) , investiiile sunt sacrificate pt a avea spatiu fiscal pt anumite masuri
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Pana acum am avut doar poze din DN1.
Azi voi pune cateva poze facute joi din tren, venind dinspre Campia Turzii spre Aiud. Scuzati reflexiile, dar geamurile trenului nu se deschid ca pe vremuri... :)
Santierul se vede imediat dupa Decea.



In stanga, pe DN1, se vede un camion care transporta grinzi...

Si aici lucrarile la pasajul peste DN1 vazute dinspre calea ferata, pe dreapta in sensul de mers al trenului...






Din pacate nu am vazut nici o lucrare la pasajul peste calea ferata...





Iar aici in stanga caii ferate, terasamentul arata bine, dar nici aici nimic la pasajul peste CF...

In departare se lucreaza la podul peste Mures.





O vreme nu s-a mai vazut mare lucru (prea multa vegetatie) dar dupa vreo 2 km au aparut iarasi lucrari...



Stau destul de bine la terasamente si podete...





O subtraversare de DJ sau DC...



Am intrat apoi in gara Aiud, iar de la iesirea din Aiud pana in Teius numai gropi arheologice...






Cam asta a fost tot ce am putut vedea din A10 de la bordul unui tren...
Ma cam ingrijoreaza ca nu s-au apucat de pasajul peste CF. Stie cineva mai multe despre subiectul asta ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee

aici ai prins un OZN... :lol: faine imagini


TibiV

Multumesc.
Ar fi fost mult mai bune daca in loc de telefon foloseam un aparat foto, eventual un DSLR...
Dar stii vorba aia, fiecare dupa buget...  :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexV

Am pozat vineri acelasi lucru ca si yetiman. asa ca multumim lui pt poze.
Vineri seara a fost un accident frontal intre o masina si un microbuz, acolo unde Porr deviaza drumu peste autostrada, chiar in timp ce se baliza si se trasau dungi galbene. Speram ca nu au fost raniti grav.

Dupa voi, asta e arc de cerc sau un sprijin oblic?

alexV

#2755









yetiman

Conform Hotnews.ro, statusul lucrarilor pe A10:
A10 Sebeș - Turda Lot 1:     5,86%
A10 Sebeș - Turda Lot 2:    4,40%
A10 Sebeș - Turda  Lot 3:   16%
A10 Sebeș - Turda  Lot 4:    33,35%
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

trifuhoria

Salutare,
cateva poze de sambata 23.05 de pe lot 4. Impresionanta desfasurare de forte!!!


Zona de deviere a traficului:


trifuhoria

Duminica 24.05 nu se lucra, poze pe directia Turda Sebes zona Kaufland si deviere trafic:











rocklee

pentru vetranul ...trifulhorea......  :cheers: :cheers:..multumim de imagini  :gj: