Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Stefan01

#27420
In legatura cu articolul din Ziarul Unirea publicat recent, avem exprimarea :"... și se va putea circula pe tot segmentul de autostradă de la Sebeș la Turda, fiind prima autostradă din România pe care se va circula de la un capăt la altul."

Pe bune ? Eu stiu ca este a doua autostrada, prima fiind A2.

xab80

^^^
si daca o fi s-o luam la bani marunti, si A4 e terminat. (stiu ca au fost discutii privind prelungirea, dar nimic concret).

pest1969

Cred ca a vrut sa adauge "inceputa si terminata dupa 1990", dar a uitat.

Stefan01

#27423
Daca tot vor sa scoata in evidenta "prima autostrada", mai bine adaugau " ... din Transilvania ...", nu "... din Romania ...". ;)

shift2rail

",,Dacă nu e nimic care să pună în pericol siguranța celor din trafic, vom da drumul la acest lot, îmi voi asumă acest lucru. Este noaptea minții să ai 25 de kilometri de autostradă gata, să nu îi inaugurezi, să nu cauți o soluție astfel încât pe acel kilometru să existe restricții și să stai cu acest lot până la primăvară când permit lucrările", a declarat Sorin Grindeanu, citat de ştirileprotv.ro."

in acest citat ministrul spune tot despre intarzirea nepermisa a deschiderii acestul lot. CNAIR se aude?

xab80

^^^
citind si reciting articolul, am impresia ca omul ala vorbeste sa nu taca... nu zice absolut nimic nou, repeta probleme stiute de luni (ani) de zile si da cu tesla in constructor, asa ca de final. ca sa ce? sa arate lumii ca e mare sef si ca taie si spanzura?

Cetatean

Acuma a declarat mininstul in conferinta  ca maine dupa masa se deschide cu restrictiile aferente.

gicu

Din ce se vede în ultimele filmări, vom avea și aici lucru de pe carosabil în următoarea perioadă. Mai sunt încă multe panouri fonoizolante de montat. E bine că se deschide și așa.

sergiucloog

Quote from: dojaalex on November 29, 2021, 12:37:13 PM
Acuma a declarat mininstul in conferinta  ca maine dupa masa se deschide cu restrictiile aferente.


Cetatean

Pentru toata lumea. Atentie mare la zona cu balize,mai cales cand stati in spatele tirurilor. Pastrati distanta!!!
Desi au pus saci de nisip pe ele, de la viteza si faptul ca latimea este mica pe sensul spre Alba, exista sansa sa le mai "agate" sau ele sa isi schimbe pozitia...

x12cbulz

Autostrada Sebeș - Turda va fi deschisă complet marți. Cum arată acum ultimul tronson rămas de inaugurat / Grindeanu: ,,Fără festivisme, fără tăiere de panglici"
https://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-25211809-video-autostrada-sebes-turda-gata-pentru-deschiderea-traficului-zilele-urmatoare-cum-arata-acum-ultimul-tronson-ramas-inaugurat.htm

AlinC

Se deschide in 30 cu restrictii la 100 de km potrivit ultimelor declaratii.

E o aiureala, mai bine o deschideau in 10 decembrie cu toate gradurile terminate.

Edit/ asa balci si declaratii contradictorii nu am vazut niciodata!

StefanCelMare

Cu tot respectul, nu-s de acord.
Prefer 100 la oră până termină, dar să putem circula.
E sărbătoare triplă.
1 decembrie, A10 deschis pe toată lungimea și nu în ultimul rând, un thread care era deja enervant de repetitiv ca discuții, care încet încet o să dispară.  O:-)

interesantul

Revin la părerea că pentru câteva sute de metri, mai ales ca sunt în aliniament, era mai sigur să se monteze parapet de beton.
Am întâlnit la restrictii în D, AT, etc parapet de beton pe 5-10 km, pe o banda de 2,4-2,5 m.. Și mergeau.
Șansele să se strice exact în acel segment de 500 m un camion sau o mașina sunt mici.
Dacă se strica sigur în juma de ceas e scos de acolo.
Dar dacă fac o frontala un tir cu o mașina mică, se poate bloca traficul în ambele direcții ore-n șir...

Plus că e o supratraversare, asfaltată, pare dată în funcțiune fără parapet de protecție. Puțina gheață, un șofer mai neexperimentat si plonjează pe autostradă///

Hmmm.
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

nicolaem