News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

istvan78

Depinde mult si de materialul asfaltului, si de relieful din zona (cum se propaga si reflecta sunetul intre locatia autostrazii si locuintele in cauza).
Cred ca nu veti sti decat cand va fi in uz autostrada.

Obs.: In principiu, in procesul de proiectare se fac simulari de impact acustic, si pe baza lor se decide unde si ce fel de protectie se instaleaza. Dar concret la cazul de fata nu pot sa-ti spun nimic.

AkaManah

Pai intr-o parte sunt dealuri, in alta case si mai e si valea Muresului. In zona dintre Ciumbrud-Sincrai vor fi case la 50 de metri de autostrada- 4 case si alte cateva la mai putin de 500 de metri. Acolo s-ar putea sa fie probleme.

alecu26

ca o regula asa....din avion se foloseste limita de 500 metri.

Sub sau peste se pot face simulari. Deseneaza o schita in in Google earth, maps pe unde sunt casele si pe unde e autostrada.

In rest...in principiu constructorii trebuie sa respecte (e cerinta obligatorie) avizul de mediu, si acolo ar trebui deja sa fie identificate zonele, poate chiar cu km exacti.
Drumurile noastre POATE;

AkaManah

#2733


Scuzati "talentul" la desen. E km 39,  aproape de sfarsitul lotului 2. Intre zona din imagine si sfarsitul lotului este sub 1 km.

alecu26

e nasol acolo. Autostrada va fi si sus (sunetul se propaga in jos, se ""scurge"" pe suprafata terenului) si nu ai nici un obstacol natural care sa impiedice propagarea lui (vreun deal, padure, debleu). Acolo chiar si Ciumbrud trebuie protejat.

Trebuie cam 1 km de panouri acolo.
Drumurile noastre POATE;

gdo

Pe lotul 2 se executa lucrari in zona Beldiu in apropiere de organizarea de santier:



Tot pamantul rezultat de la decopertare a fost dus pe traseul autostrazii dincolo de calea ferata (probabil il folosesc pentru umplatura)





gdo

Si cateva imagini noi din organizarea de santier unde au sosit utilaje..dar au si plecat o parte...am vazut ca le-au detasat in apropiere de intersectia drumului national cu drumul spre galda.






Si tot aicea au construit si un mini hotel din containere...  :D


yetiman

#2737
Cateva poze de ieri.
Viaductul Turda spre Kaufland. Se lucra la tablierul podului (sper ca l-am denumit corect)

Primul pod dupa viaductul mare.

Stejeris:

Urmatorul viaduct. Pe o cale sunt ridicate grinzile. Celelalte sunt in pregatire.

Pod casetat dupa Decea.

La supratraversarea A10 peste DN1 s-au facut lateralele, acum lucrau la mijloc. Toata linia dreapta s-a marcat cu linie continua galbena.


Ultimele poze sunt de pe lot 2 si, respectiv 1. Nu vad sa se fi facut nimic, in afara de gropile arheologice.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Azi, DN1, pe dealul de la Turda, era restrictionat la 1 banda pe sens. Despartitoarele de beton au fost ridicate si se lucra puternic la traseul de deviere. Cred ca in scurt timp relocarea va fi efectuata.
Din pacate, nu am poze. Sper sa pot face luni.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

anacronox

Ieri in jurul pranzului nicio miscare pe loturile 1 si 2 de la Sebes pana la intrarea in Alba Iulia.

Ionut


ciprebbe

#2741
Și azi ce e? :lol: sau la ăstia e invers 6zile sărbătoare ,1 de munca
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

gdo

Pe lotul 1 lucrau cu un buldo si cateva bascule:


Au mai crescut muntii de agregat..


Si in aceasta zona vor cosntrui (cred) o statie de betoane..



gdo

Din pacate lotul 1 imi da senzatie de o foarte slaba organizare... nici lotul 2 nu are miscare  pe teren, dar cel putin in zona organizarii sunt multe utilaje si se vede un furnicar in fiecare zi...pe lotul 1 nu am vazut nici macar un parc auto organizat..care sa creasca in numar de masini. Cred ca in momentul in care cei de la Euroconstruct vor intra in teren vor intra in forta, deoarece au mobilizat ceva utilaje. Speram ca lotul1 sa nu fie codasul autostrazii.,...

Ionut

Quote from: Ionut on May 24, 2015, 09:26:32 AM
Pai ieri a fost duminica... :)

:lol: Nu se stie pe ce lume traiesc. Oricum, aceeasi idee, sambata, weekend.