Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 13 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Nu cred ca avem motive sa criticam Porr. Au lucrat toata iarna si chiar nu cred ca au de gand sa traga de timp.
Posibil sa se fi inteles cu Cnadnr  care le-a aprobat nodul cu iesirea prin stanga in schimbul devansarii termenului de finalizare.
Pana la urma sunt doar 16,3 km si 8,5 luni. Daca se vrea cu adevarat se pot face. In schimb lotul 3 nu are nici o sansa, nici cu 100 de camioane nu accelerezi podurile peste Mures.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

yetiman

Doar daca TS finalizeaza nodul de la Decea, ca sa poata fi folosit L4, ar avea vreo utilitate. Altfel nu poate fi folosit nici un km. Dar sa nu ne grabim cu scenariile (pozitive sau negative). Sezonul de lucru e abia la inceput (si, deocamdata, se lucreaza cu spor)  :)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

TibiV

Exact. Iar adevărata utilitate este doar dacă ai L4 si L3 gata "la pachet"...

Si cred că se pot face şi "minuni" , dacă clientul vrea foarte tare.
Ca să nu repet teoria, pun aici o ușoară controversă cu Ionuț pe A1. Argumentele sunt fix aceleași, şi se pare că au devenit foarte actuale acum pe A10.

Quote from: TibiV on March 25, 2015, 12:53:16 AM
Quote from: Ionut on March 24, 2015, 09:14:19 PM

Sunt lucrari grele si sunt in urma oricum. Plus ca termenele contractuale sunt in 2016, nu au niciun interes sa termine mai repede. Valabil chiar si pentru UMB.
I

Mărturisesc că sunt un optimist, si cred că interesul le va fi "stimulat"...
De teama scandalului care oricum va bubui la final de an cu banii necheltuiţi din POS-T , că 1 mld. euro nu sunt de colo, îi vor presa să termine orice se poate, în special Dumbrava-Margina.
Ceva de genul " Terminaţi  în 2015, vă dăm banii pe loc. Terminaţi în 2016, nu vă dăm nimic până nu verificăm ca sunt gata si parcările si că au şi săpun si hârtie igienică."

Se poate extinde acum la Aiud-Turda...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Daca are cineva drum prin zona azi si putin timp liber, poate se intalneste cu doamna Cretu sa ii expuna care sunt problemele cu care ne confruntam legate de absorbtie, si nu pe santier trebuie sa le caute.

Serby

#2449
Am gasit pozele astea pe facebook.

















daca nu merge incercati aici: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.379369728832638.1073741830.309812369121708&type=1

Cozak

Foarte frumoase pozele de mai sus.
Se duce azi Rus acolo cu doamna comisar al UE.Deci probabil vor sa insufle Porr un avant puternic sa termine anul acesta.Doamne ajuta!

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Social/Inspectie+pe+autostrada+Sebes-Turda

horatiu.cosma

Intre km 65 si 67 e defapt zona dealului Turda, pe partea opusa orasului.


horatiu.cosma

Nu pot sa cred ca "prietenul" a dat vina pe relief pentru problemele infrastructurii... Cu asa "prieteni", nu mai avem nevoie de dusmani.

TibiV

 :lol:
Quote
Ministrul Ioan Rus i-a explicat Corinei Creţu că autostrada trece pe sub DN 1, că în continuare se sapă în zonă şi că, deşi sunt lucrări ,,mărunte", sunt grele pentru că ,,aşa este relieful ţării".
A uitat să-i spună că iarna nu-i ca vara...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Eurocopter

Deci nici vorba sa se inaugureze ceva anul asta. Vor inaugura probabil cu surle si trambite toata autostrada Sebes-Turda inainte de alegerile din 2016 (locale in scenariu optimist sau parlamentare in scenariul pesimist), chiar daca loturile 3 si 4 se vor da in circulatie mai repede.


nicolaem

mica remarca.
Comisarul Corina Cretu aspus astazi ca 150mil de euro va fi finantarea pt A10 in exercitiu 2007-2013.
Din pacate asta inseamna ca doar 30% din proiect va fi pe bugetul vechi, cand daca ne aducem aminte tocmai asta era ideea cu A10: cresterea absoritiei. Oricum cel mai important e ca nu vor fi probleme cu finantarea per ansamblu.

AkaManah

Oare stie cineva cum se va proceda cu DJ-107E intre Ciumbrud si Sincrai? Va fi inceputul lotului 3.

ddfab

pizzarotti in usoara miscare in zona pregatita pentru grinzi.