News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Ionut

Nu e niciun artificiu, este foarte bine ca gasesc solutii! Atat timp cat nu sunt probleme de calitate sau ceva, nu vor fi probleme nici la decontare.

istvan78

Pai din cate stiu, abordarea initiala a fost ca se pot deconta doar lucrari terminate, adica date in folosinta si receptionate. Apoi s-a "relaxat" strategia si pentru subdiviziuni de lucrari, daca sunt identificabile clar. Acum s-ar putea sa se coboare si la nivel de cantitati de lucrari, materiale achizitionate etc...

alecu26

tot timpul a fost posibil sa se factureze ""materiale pe santier"". Nu se plateste intradevar 100%...si nu stiu asta mai departe la AM POST cum tine...dar de facturat se pot factura o gramada de chestii.
Drumurile noastre POATE;

istvan78

Pai asta-i intrebarea: cum/cat se poate deconta la POS-T din astfel de facturi?

horatiu.cosma

Pe Sebes-Turda e deja fazata finantarea, vreo 200 de milioane de euro pe 2007-2013 si vreo 400 pe urmatorul exercitiu financiar. Intrebarile de aici ar trebui adresate pentru Lugoj-Deva si C.Turzii-Tg.Mures.

nicki4

Quote from: alexV on March 14, 2015, 08:05:28 PM
Au inceput sa ajunga grinzile la Porr pe lotul 4, se vad din drum. poze daca imi gasesc cablu de date, maine  :lol:
Alex ai gasit cablul de date?
"Government don't want well informed, well educated people capable of critical thinking. That's against their interest. They want obedient workers, people who are just smart enough to run their machines and do the paperwork. And just dumb enough to passively accept it!" George Carlin

yetiman

Update 16.03.2015
Lot 3 (TS)
Nodul de pe DN (viitorul acces la autostrada):

(BTW, dusterul care depaseste pe linia continua avea numar de MAI.... )

La Miraslau:


Miraslau 2:


Traversarea A10 peste DN1 la Inoc:


Intre Inoc si Decea:


Viitorul nod A10/DN1 de la decea


,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Lot 4 (Porr)






Stejeris:


Intre Stejeris si Turda:


Viaductul de la Turda (partea dinspre Stejeris):


Si partea spre Turda:



,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

In primele 2 poze de pe lotul 4 e depozit sau terasament, nu imi dau seama?

adiarc

#2214
Este terasament , dupa grămada mai vizibila de pământ vegetal decopertat , care va fii folosit pt innierbarea malurilor , dupa finalizarea terasamentului

PS - mulțumim de poze....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

elion

La începutul lotului 3, în zona podului peste DJ 107E s-a turnat o placă de beton de aproximativ 25 cm grosime mai lată decât DJ pe toată porţiunea în care au stricat drumul.

yetiman

Quote from: horatiu.cosma on March 16, 2015, 07:33:39 PM
In primele 2 poze de pe lotul 4 e depozit sau terasament, nu imi dau seama?
Cel maro deschis e intr-adevar terasamentul. Cel negru este pamantul vegetal ramas de la decopertare. Cum zice adiarc, e probabil sa fie folosit la malurile cu iarba.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

Mersi yetiman de raspuns si de poze, deja ne-am obisnuit sa ne luam cita uitandu-ne la pozele facute de tine, sper sa nu cobori stacheta :).

gdaniel

#2218
Deci la Stejeris nu mai fac niciun pod peste lac, ca parca au umplut direct cu terasament...

delacroix

Lacul e artificial. Daca tot s-a expropiat era stupid sa faca viaduct.