Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

alexV

vedere superba cu viitoarea A10














alexV

drumul de acces era din traverse de CF, fara noroi dar cu Vmax de 5 kmph



aceasta betoniera a virat spre stanga soferului (dreapta pozei) dupa ce a trecut podu peste Mures, in directia Gambas, spre celalalt pod de pe lot. acolo e prea mare noroi inca



Fin

stangabriel

Super,multumim de poze. E fain ca vremea ii ajuta mult.

stangabriel


horatiu.cosma

Si aceasta ce inseamna, are vreo urmare negativa asupra constructiei lotului 1?

Ionut

Nu, e vorba doar de supervizare (consultanta). Constructia poate sa mearga inainte. Bine, logic si normal ar fi sa fie OK si consultanta (consultantul supravegheaza cumva munca facuta de constructor in beneficiul CNADNR) gata, dar na, vorbim de santiere in Romania.

MNU

Si, daca am inteles bine, CNADNR are un serviciu specializat care poate, la nevoie, sa preia functia de consultant. Cred ca asa s-a intamplat pe Orastie-Sibiu lot 3.

ddfab


panou la iesirea din alba spre cluj.
la nod alba iulia nord, sambata trecuta







in ultima imagine se observa si zona cu alunecari pe unde se va construi.

ddfab

zona unde pizzarotti si pomponio amenajeaza platforma unde vreau sa toarne grinzi de beton.







ddfab

pizzarotti au inceput sa-si amenajeze si organizarea de santier, in apropierea platformei pentru turnat grinzi.






ddfab

cateva zone interesant de urmarit pe viitor. mai intai zona Lancram, km 0+105



in departare A1.in zona nodului nu mai exista delimitari .

zona in care A10 se incruciseaza cu DN1, la iesirea din Lancram spre Alba, dupa benzinaria Lukoil.


zona viitorului pod peste mures de la oarda-alba iulia


asta ce-ar putea fi?





parca aici podul este estimat la 750 m. lungime.
vedere in partea opusa , spre oarda


de pe deal, se coboara spre oarda, locul pe unde autostrada va traversa zona cu case, unde au fost si ceva proteste din partea localnicilor.

coborarea de pe deal.


zona cu case

vedere de la oarda, peste mures, spre alba iulia.

zona alba iulia nord, unde A10 trece peste calea ferata si DN1, paraul iovului



abia astept sa se apuce de lucru, sa avem ce fotografia, nu numai balarii! :lol:


ddfab

pe lot 4, la Stejeris, au avansat pe lac.


o seara buna va doresc, si sa auzim de bine!!!

carutasul

Scuze dar: drumul asta nu a mai fost facut o data, acum aproximativ 2000 de ani, tot de un antreprenor italian? :)

alecu26

:)))
tare asta.

Apropo de constructor italian...Pizzaroti era azi cu studiile geo pe langa DN 1 la iesirea din lancram. La fel...o foreza lipita de A1 intre nodul Lancram si Nodul Sebes Vest.

Se pare ca in cateva zile, maxim o saptamana vor finaliza studiile geo.

Nu mi se pare o idee fantastica executia pe santier a grinzilor. Nu cu programul lor de lucru....si cat de multe grinzi eu. Cred ca au adus acel ""elefant"" de la A3, zona de intrare in Bucuresti.

Aktor...inca nimic????
Drumurile noastre POATE;

ddfab

pe lotul 2, doar niste topografi zilele trecute, de la alba iulia nord la oiejdea, in spate la transavia si albalact. inaintau spre teius , posibil sa fi trecut intretimp de teius spre aiud.