Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

dragos76

Da, lotul Turda-Unirea are avantajul ca e cel mai "la vedere". Intamplator anul asta am facut deja de 4 ori drumul Cluj-Alba, si am observat ca s-a avansat mult cu decopertarea si lucrul la structuri, tinand cont si de conditiile meteo ale unei ierni cam imprevizibile.

horatiu.cosma

Deci pana la urma se lucreaza sau nu la nod, e avizata varianta de nod propusa de Porr sau nu :)?

ciprebbe

Nu e avizata.
Cu 1 buldo si 5 muncitori nu poti sa zici ca se lucreaza la nod. Oricum pe acolo exista 1 bretea in SF. Nici decopertarea nu e facuta.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alecu26

Ar fi chiar interesant de vazut macar o poza daca TS s-a apucat de podul peste Mures cu lucrari permanente...gen piloti forati. Ultima stire era cu accidentul mortal de munca.
Drumurile noastre POATE;

ciprebbe

Multumim Disney pt confirmare. Nod Turda nu are aviz.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AkaManah

Ieri, in apropiere de Alba Iulia spre Santimbru se vedeau lucrari timide de decopertare. Mai erau acolo si cateva utilaje de forare. Vor fi destule probleme cu descarcarea de sarcina arheologica. Sunt cateva zeci de situri pe traseu.

elion

Pentru Alecu26 - în data de 16.12.2014 AiudA10 a postat 2 poze din zona podului de la Gâmbaş în care apar piloţi foraţi (la pagina 130).

FRS

Nu sunt zeci de situri in zona Alba Iulia, ci sunt doar 2 intre km 0 si 17. Mai este ceva in zona bretelei spre centura Alba Iulia Sud, si in zona nodului rutier de la km 0 (Sebes). Cei cu arheologia merg bine. Au facut sapaturile lor intre km 9+000 si km 17+000. Mai ramane de vazut ce va fi in siturile inscrise in RAN.

alecu26

am uitat...chiar daca comentasem la podurile respective. Oricum nu cred ca au lucrat mare lucru anul trecut. Ar fi buna o vizita in zona.

Pe site le DRDP nu avem procente actualizate?
Drumurile noastre POATE;

ciprebbe

Nu s-au actualizat, probabil spre 10 feb se va actualiza la DRDP.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

stangabriel

http://www.ziarulapulum.ro/foto-lucrari-la-autostrada-sebes-turda-pe-tronsonul-i-0032808#

Vremea bună de la începutul acestui an a dezgheţat lucrările la autostrada Sebeş-Turda, mai precis pe tronsonul I cuprins între intrarea pe autostradă în Sebeş până la Pârâul Iovului(ieşirea din Alba Iulia).

Utilajele firmei care se ocupă de acest tronson şi-au făcut simţită prezenţa pe acest lot realizând lucrări ce ţin în primul rând de organizarea de şantier, în zona păşunii de la Drîmbar.

Deasemenea s-au relizat şi decopertări pe traseul viitoarei autostrăzi dar şi lucrări de sondare a solului.
Autostrada Sebeş-Turda sau A 10 cum este numită oficial va face legătura dintre Autostrada A 1 şi Autostrada A3.

Ionut

^ Slabe de tot fotografiile... :(
Macar intentia a fost una pozitiva.


delacroix

Poze d-astea pot sa fac si cu A8 TgM-Iasi

Granata06

Lot 3. Podet realizat din cadre, fata de elevatii si dale (postarea anterioara), prefabricatele de beton fiind realizate la Prebet Aiud.




alecu26

sa nu fie ce am vazut si eu mai demult....lucrarile firmei Florea...care are acolo o groapa de imprumut.
Drumurile noastre POATE;