Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Granata06

O sa incerc sa mai postez in functie de cum avanseaza lucrarile.

horatiu.cosma

Multumim de poze, ce fain e sentimentul cand apare ceva "peste noapte" conform pozelor de pe forum si imi dau seama ca pe unele santiere chiar se face treaba buna.

SB76UFO

S-a deschis sezonul de "vanatoare" la santierele patriei. Urraaa!!! Urraaa!!!
Multumim Granata06
"Prostia este eternă și invincibilă"

delacroix

Quote from: Granata06 on January 25, 2015, 10:10:01 PM
O sa incerc sa mai postez in functie de cum avanseaza lucrarile.
Taie

NGC

#1984
CNSC a dat in 22.01.2015 o decizie privind supervizarea lotului 1, prin care hotaraste reevaluarea ofertei asocierii SC ISPCF SA – Pegaso Ingegneria SRL – Sistema Ingegneria SRL.
http://www.cnsc.ro/wp-content/uploads/decizii/decizii-2015/decizie-80.pdf

yetiman

#1985
Update L4 - A10.
Nimic deosebit. Se lucreaza in continuare.
Un singur lucru in plus ca noutate: Se pregatesc sa "planteze" pilonii din lacul de la Stejeris.  :)
Au inceput sa puna piatra (bolovanii de pe margine) in lac ca sa ajunga la locul potrivit.
Nu am poze. N-au fost conditii  :(
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

Porr lucreaza la toate structurile mai putin cele de la mega-nodul de la Turda, stie cineva care e cauza?

florin74

#1987
Posibile motive : Proiectul pentru nod inca nu e aprobat, poate lucrarile sunt prevazute a incepe anul asta, nu au inca toate avizele, probleme de mediu (or fi dat si ei intr-o gropa cu hexaclorciclohexan (HCH)) etc. Oricum, cred ca intr-o luna maxim 2 se apuca.

ciprebbe

Nu e aprobat nodul in configuratia propusa de Porr.
In 20 ian inca nu era la avizat.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alecu26

Parca ma asteptam ca la cele doua podete sa arate ceva mai bine prefabricatele.

Iar comparativ cu Porr....TS e deastru. 2 podete din elemente prefabricate, pe Lugoj-Deva le-au facut intr-o saptama. Nu in luni de zile. Azi maine ii ajunge din urma lotul 1 si 2.

PS: cred ca e destul de clar, de fapt era inca de anul trecut ca Porr a depasit si lotul 2 si lotul 3 din Deva Lugoj, chiar daca aveau un handicap de cateva luni.
Drumurile noastre POATE;

horatiu.cosma

Pe lotul TS nu ar trebui sa ne hazardam si sa sarim pe ei luandu-ne dupa ce se vede "de la drum". In zona viitoarelor poduri peste Mures, care nu e chiar "la drum", nu am vazut poze de mult timp, si nu ar fi exclus sa se lucreze puternic acolo.

infraAdi_ro

Pe lot TS Aiud-Unirea se lucreaza la podete si la pilele de la podul peste Mures(are deschiderea de 800 m) si la pasajul peste DJ spre Ciumbrud.Inca sunt foarte multe probleme cu descarcarile arheologice,cu mutarea utilitatilor(gaz,stalpi de inalta tensiune) dar odata cu venirea primaverii o sa se vada si progres.Sa avem totusi rabdare....e doar 27 ianuarie.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

yetiman

Si eu zic la fel (cred ca am mai si spus-o cu ceva timp in urma).
Pana prin primavara nu putem sa facem prea multe speculatii legate de ritmul de lucru. Sunt sigur ca acum stau in expectativa. Vremea se poate strica oricand (si asa sunt multe noroaie in zonele cu lucrari) si atunci vor trebui sa traga pe dreapta, iar daca au subcontractanti s-ar putea sa trebuiasca sa-i plateasca (chiar si partial) si pentru timpul pierdut in stationare.
Dupa ce incepe efectiv sezonul de lucru la exterior, vom vedea intr-adevar daca sunt hotarati sa accelereze lucrarile.
Sa nu uitam ca in contract, pentru loturile 3 si 4, termenul de finalizare este de 22 luni de la data ordinului de incepere a lucrarilor (20-05-2014), adica 20-03-2016.
Teoretic, cele trei luni din 2016 pot fi finalizate in avans, dar e prea devreme sa speculam. Presupunerea mea este ca si Porr si TS vor incerca sa grabeasca lucrurile pentru a incasa cat mai mult din suma contractata. Nu stiu exact cum functioneaza decontarile (din punct de vedere al hartogariei), dar sigur banii de pe exercitiul precedent trebuie PLATITI pana la sf. 2015 altfel intra pe exercitiul urmator. Asta inseamna ca facturile aprobate se vor plati sigur in timp scurt.
Daca se intra pe exercitiul urmator, nu va mai fi asa presiune pe CNADNR si platile pot fi mai lente (cel putin asa stiu eu - nu dati cu parul daca gresesc  :D )
Pentru loturile 1 si 2 situatia e mai delicata. ordinul de incepere lucrari s-a semnat pe 02-12-2014, asa ca termenul contractual e de 02-10-2016.
Zece luni (din 18 contractate pentru executie) mi se par imposibil de recuperat.
Partea pozitiva este ca nodul de la Aiud este pe lotul 3, asa ca nu vom mai avea situatia de pe A1 sa avem un lot care se termina in camp. Daca L3 si L4 vor fi gata in conditiile contractate, se vor putea da in folosinta. (dar doar impreuna, nodul de la Decea fiind tot pe L3).
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Granata06

@ Alecu26

Nu stiu cum ai vrea sa arate prefabricatele tinand cont ca afara era orice numai vreme frumoasa nu. Nu prezentau alveole, iar din punct de vedere tehnic mi se pareau ok.

g.chris

Ieri la amiaza "se lucra" in zona nodului Turda (un buldo' si in jur de 5 muncitori) multe "gropi", marcarea viitoarelor bretele, chiar si semne de lucru la supratraversare.
Poze din pacate nu. (sper sa se mai indrepte vremea si sa avanseze lucrariile si facem un orthofoto cu nodul)
CC mapping - Orto - DSM - Geophoto - Point Cloud
www.ccmapping.ro