Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

julienb

Quote from: adiarc on December 10, 2014, 12:36:48 PM
sper ca acest lucru sa nu influenteze in nici un fel constructia loturilor 4 ( Porr - cu portiuni subcontractate la Straco ) , sau a lotului 2 ( Aktor+Euroconstruct ) , dar , conform unei informatii de pe Digi24 , patroni celor 2 firme ( Dan Besciu-Euroconstruct si fratii Horpos - Straco ) , au fost ridicati de DNA

Porr nu a subcontractat portiuni catre Straco.

alecu26

Am vazut lucrari undeva in dreapta cum mergi dinspre Alba Iulia spre Lancram, chiar inainte de Lancram. Erau masini de Florea Grup.

Pe goggle earth se vede ca ar fi ceva gropi de impumut acolo....facute chiar demult. Poate e doar coincidenta ca pe acolo trece si A10.
Drumurile noastre POATE;

adiarc

In zona cei de la Florea au si o cariera......legat de Straco si Porr , au fost câteva poze cu lucrari de pe lotul Porr in care apăreau poze cu betoniere Straco....era doar o presupunere
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

florin74

#1908
Quote from: alecu26 on December 10, 2014, 02:48:54 PM
Am vazut lucrari undeva in dreapta cum mergi dinspre Alba Iulia spre Lancram, chiar inainte de Lancram. Erau masini de Florea Grup.

Pe goggle earth se vede ca ar fi ceva gropi de impumut acolo....facute chiar demult. Poate e doar coincidenta ca pe acolo trece si A10.

Sunt de ani buni acolo FLOREA GRUP.  Nu cred ca au vreo legatura cu A10. Stiu asta ca acum 4 ani  a trebuit sa imi schimb un parbriz din cauza unei masini care a iesit de acolo. Statia de betoane o au undeva la iesire de pe centura Alba spre Cluj, inainte de traversarea podului peste CF, pe dreapta cum te duci spre Cluj.

alecu26

autostrada le va trece practic prin curtea statiei de betoane.
Drumurile noastre POATE;

Eurocopter

Florea merge bine. Pana si in Cluj vezi o gramada de cife si pompe de beton de la Florea. Pe A10 vor fi probabil principalul furnizor de beton, la bataie cu Holcimul de la Turda.

alecu26

Si Pomponio care e in JV cu Pizzaroti...si au statie la Vintu de jos si in Turda.
Drumurile noastre POATE;

yetiman

Am trecut azi pe langa A10 dar era deja tarziu si nu se mai lucra. In schimb am avut surpriza ca intre Decea si Unirea a aparut un sens giratoriu (era sa ma ia prin surprindere  :D )
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

alm26mm

Se lucra acolo cam de vreo o lună si jumătate... era cazul sa l termine.

tonică

eu unul am o foame de neexplicat dupa imagini de cand sunt amenintat aici ba ca se lucra mai abitir pe lotul 4 decat o face umb-ul, ba ca e plin santierul de masini...Macar cu telefonul daca altfel nu se poate, va rog eu ca-mi chiorlaie mațele.. :D
Multam anticipat...

horatiu.cosma

Mai tare ca UMB-u? Is si io foarte curios de poze atunci. Vreau sa vad si eu acele peste 100 de utilaje si peste 800 de muncitori...

alecu26

Clujenii...care filmeaza pe Gilau-Nadasel....merge si o fuga la Lotul 4. E autostrada pana acolo. Si acolo cu japca prin santier cu masina de teren. Cu toate ca e nasol acum ca e foarte moale cred.
Drumurile noastre POATE;

ciprebbe

Care clujeni filmeaza acolo? Eu nu cunosc.
Daca nu apare nimeni incerc maine dim sa ajung in zona insa daca e asa de moale, ca aici, nu ma bag in santier, raman pe DN si pozez.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Daca poti trage dreapta pe DN e perfect, ca santierul e foarte aproape pana dupa Decea.

alecu26

Sigur ar trebui sa aiba Porr ceva drumuri prietuite. Sau macar in zona satelor...pe drumurile care merg in satele din ""spate"" : Stejeris, Mahaceni, Dumbrava, Ciugudu de Jos accesibil prin doua drumuri, Ormenis.
Drumurile noastre POATE;