Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

ccado

Quote from: ciprebbe on November 24, 2014, 02:45:51 PM
Remarca sursei: - Foarte anemica miscarea pt o zi lucratoare.

Aceasta a fost si remarca mea dupa vizita de sambata. In 1 noiembrie(tot sambata) era activitate mult mult mai intensa. Cred ca au relocat utilajele pe alt lot, alta constructie, fiindca nu le-am vazut nici parcate.

elion

Au apărut marcaje din 100 în 100m şi în zona terminală a lotului 2, respectiv de la râul Mureş până unde începe lotul 3. Nu ştiu dacă sunt şi pe malul stâng al Mureşului.

Daniel_I

Quote from: adiarc on November 24, 2014, 11:14:10 AM
LE: s-ar putea sa fie ori sf lotului Pizzariotti , ori inceputul lotului Aktor acolo la giratoriu....parca asa avem - Sebes-Alba Iulia - Pizzariotti si Alba Iulia Nord-AIud - Aktor
La Iesirea din Alba Iulia, dupa sensul giratoriu unde se descarca traficul din actuala centura a orasului, se termina lotul1 a celor de la Pizzaroti, si incepe Lotul 2.
On The Road

alecu26

inseamna ca sunt pe lotul 2. Toate. Ma gandeam ca merge mult mai departe de acel giratoriu, lotul lui Pizzaroti.
Drumurile noastre POATE;

Daniel_I

#1849
Quote from: alecu26 on November 24, 2014, 06:03:24 PM
inseamna ca sunt pe lotul 2. Toate. Ma gandeam ca merge mult mai departe de acel giratoriu, lotul lui Pizzaroti.
Acolo se termina lotul1 Pizzaroti in nodul rutier Alba Nord, o parte din nodul rutier este in giratoriu printr-o bretea, unde se face descarcarea A10 dinspre Turda in DN1, si urcarea inspre Sebes.
Urcarea din DN1 in A10 spre Turda se face din ce vad pe google maps, la aprox. 100 de metri inspre Turda, de la zona cunoscuta ca Pãrãul Iovului. Acolo cred ca va fi construit un giratoriu in mijlocul DN1.
On The Road

Redox

Pe prima pagina a acestui thread scrie ca lotul unu tine pana la km 17+000. Asta vine dupa nodul Alba Iulia Nord, undeva inainte de intrarea in localitatea Santimbru. Daca ridicarile topo erau in apropierea sensului giratoriu, cred ca este vorba de lotul 1 - Pizzaroti.

NGC

#1851
^^^ Tot acolo gasiti si planurile din SF care au facut parte din documentatia de la licitatie.

Daniel_I

Quote from: Redox on November 25, 2014, 08:32:07 AM
Pe prima pagina a acestui thread scrie ca lotul unu tine pana la km 17+000. Asta vine dupa nodul Alba Iulia Nord, undeva inainte de intrarea in localitatea Santimbru. Daca ridicarile topo erau in apropierea sensului giratoriu, cred ca este vorba de lotul 1 - Pizzaroti.
Sensul giratoriu e la sfarsitul lotului. O sa merg pe soseaua de centura in weekend sa vad daca s-a facut lucrarile topografice si inspre Sebes.
"Lot 1 - 17,0 km de la intrarea pe autostrada in Sebes pana la Paraul Iovului, constructori: asocierea SC Impresa Pizzarotti & C SpA - SC Pomponio SRL."
On The Road

ccado

Mii de multumiri!!! Apreciez efortul depus.

AiudA10

Super tare randarea mersi mult Delacroix, chiar eram curios cum o sa arate zona aia.

horatiu.cosma

Mersi mult, arata bine, dar e mult de lucru si tare ma tem ca nu o sa vedem prea devreme zona randata de tine in realitate.

florin74

#1856
Porr : 5 excavatoare cu 10-15 bascule pe langa ele sapau de zor chiar la iesirea din Unirea spre Turda. In zona manastirii Dumbrava isi mai facea de lucru o foreza, un excavator si ceva buldozere. 2 foreze lucrau la piloni la intersectia cu DC 86 (Mahaceni), la fel in zona lacului de la Stejaris cateva utilaje (foreza), concentrarea cea mai mare era la dealul dinspre Turda. Se lucra mai ales la piloni
Marea majoritate a utilajelor de terasament de la Hidroconstructia. Intre aceste zone miscare foarte slaba.
PORR pare sa se concentreze pe lucrari la poduri in perioada asta, cred ca 5 -6 foreze am vazut.
TS: destul de subtire, nu se vedea mare lucru din drum, 2-3 utilaje decopertau la intersectia cu DN 1 de la iesire din Decea. (pe partea cu Muresul) In rest ceva ingineri si proiectanti pe teren, tot cu harti in mana.

adigsm

^
Frumoasa randare, inca o data spectaculos ceea ce faci. Multumim delacroix!!!
Totusi am observat ca nu e tratat DC10 Aiud-Gambas. Banuiesc ca nu se renunta la el, caci ar fi o prostie. Probabil ca exista o solutie clara, dar randarea contine doar informatiile referitoare la autostrada.

ccado

#1858
Acesta este nodul din SF parca. Cei de la TS mi-au zis ca asteapta de la CNADNR acceptul pentru nodul propus de ei, care nu stiu cum ar arata.
Oricum multumim, cred ca toti, si apreciem munca care o depui. O sa ajungi pana la Sebes in ritmul asta cu randarile.

ccado

Stiu ca ai ajuns la Sebes de mult. Dar ai sarit nodul de la Teius inspre Blaj. Acolo avem si intersectie de cale ferata, Alba Iulia-Blaj-Teius.  :D