Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Pellady

Multumim ccado :cheers: Speram ca nu vor lua, cand va fii gata autostrada, daca va fii, toti parapetii si panourile din zona respectiva.

ccado

inapoi inspre Sebes







inspre Turda



E zona nodului de la Aiud

Am vb cu cineva de la TS. Mi-au spus ca nodul l-au schimbat, dar e la acceptare la CNADNR. Nu stiu cat de mult.




stangabriel

Multumim de poze. E fain cand vezi ca incep noi santiere.

adiarc

ce drept e terenul in zona...totusi e lunca Muresului si cred ca vor trebuii sa faca terasamentul destul de inalt...am vazut de cateva ori ( mai ales langa Ciumbrud ) , Muresul in culturile oamenilor
Multumim de poze
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

rocklee

multumim pentru poze ccado ....au atacat bine lotul baieti ....speram sa o tina tot asa  :)

ccado

Poze de la prima traversare a Muresului de dupa Aiud. Sunt de pe malul cu Gambas si Pagida.



Pe malul Muresului



In fata se vede dealul peste care va trece autostrada intre Pagida si Gambas.



Dealul de aproape. In varful dealului sunt vreo 10 morminte, la care vor incepe luni lucrul pentru relocare. Unul din soferi mi-a spus asta. Au inceput cam de o luna si ceva. Iar inainte au lucrat la Sighisoara la calea ferata.







De pe deal inspre Aiud


ccado

#1626
Pe platoul de sus









Inspre Turda





Inspre Sebes



Inspre Turda la capatul celalalt al platoului





Acestea sunt toate. Data viitoare cand vin acasa la Aiud, sper sa nu uit sa vin cu aparatul foto.

NGC

Quote from: ccado on November 01, 2014, 03:23:38 PM
E zona nodului de la Aiud

Am vb cu cineva de la TS. Mi-au spus ca nodul l-au schimbat, dar e la acceptare la CNADNR. Nu stiu cat de mult.

Dar a ramas aproximativ in aceeasi pozitie la Aiud Nord, nu?

ccado

Asa banuiesc. Nu vreau sa dau un raspuns sigur, deoarece nu am intrebat. Am vazut doar in zona initial a nodului, zona atacata foarte intinsa ca suprafata, dar in momentul acesta fara utilaje in lucru pe ea.

medicul de garda

#1629
Quote from: ccado on October 30, 2014, 09:35:39 PM
Va salut!

Am observat in pozele de azi o schimbare a nodului A10-A3. Poate se stia deja de schimbare, dar eu nu am observat pana acum acea modificare.




Uau, este total diferit proiectul nodului fata de varianta propusa de SF. Nu pricep cum poate schimba constructorul atat de dramatic proiectul, va fi nevoie de cu totul alt plan de exproprieri si am impresia ca intra in acel camp contaminat care a dat batai de cap finalizarii A3. Oricum, mi se pare mult mai nasoala varianta actuala decat cea din SF. Bucla aceea spre Cluj pare sa aiba cativa km buni, deci vei ocoli cu masina pana iti vine rau. Asta in conditiile in care traseul A10 oricum avantaja directia spre Cluj si va necesita un ocol mare spre Targu Mures, acum ocolesti spre ambele orase :bash:.

Singurul lucru pozitiv pe care il vad la varianta asta este ca au fost salvate spatiile de servicii de la Turda, care vor putea fi finalizate pe pozitiile actuale. Desi am impresia ca in 2 km vor fi 3 intrari/iesiri de pe autostrada ceea ce probabil va necesita limitarea vitezei.


LE: mi se pare mie sau iesire de pe A10 dinspre Aiud spre DN1 se face prin stanga??  :o Credeam ca dupa strutocamila de la Agigea, n-o sa mai vedem asa ceva aprobat in tara...
Trust me, I'm an east-european doctor!

alexV

#1630
Quote from: NGC20 on November 01, 2014, 04:02:13 PM
Quote from: ccado on November 01, 2014, 03:23:38 PM
E zona nodului de la Aiud. nodul l-au schimbat, dar e la acceptare la CNADNR.

Dar a ramas aproximativ in aceeasi pozitie la Aiud Nord, nu?

azi, din DN1, exact in locul unde in SF initial e proiectat nodul Aiud. Se vad gropi de descarcare arheologica.



se vede pe pagina 1 a acestui thread ca la intersectia A10 cu DJ107E Aiud li se gata lotul lui TS. Nu e loc de nod acolo. In plus, distanta pana la DN1 e cel putin tripla fata de locatia actuala a nodului, iar distanta pe A10 pana la urmatoru nod, Teius, ar fi de vreo 10 km.

LE.
iar poza asta e de pe DJ 107E fix la intersectia cu A10. au decopertat pe o latime imensa, nu stiu de ce.

Danny550394

QuoteLE: mi se pare mie sau iesire de pe A10 dinspre Aiud spre DN1 se face prin stanga??  :o Credeam ca dupa strutocamila de la Agigea, n-o sa mai vedem asa ceva aprobat in tara..

Iesirea de pe A10 spre DN1 va fi prin actuala iesire de pe A3. Nu se face stanga pe nicio directie.

Aiud.dan

#1632
Se pare ca o sa fie o urcare si coborire la drumul DJ107E un fel de jumatate de nod.cam asa ceva am inteles dintr-o expunere a traseului autostrazii .daca au decopertat o suprafata asa mare,am vazut si eu trecind pe acolo.

pasadia

Eu vad precum medicu': iesirea din A10, dispre Sebes, spre DN1 e la stanga, din banda facuta pentru a urca pe A3 pe directia Cluj.

Pellady

#1634
Iesirea se face din bucla mare, dupa ce te inscrii catre Bors, (bucla care mi se pare super ok deoarece va fi de viteza) dupa pasajul peste A3 se face o iesire in stanga care duce in DN. Cred ca trecerea de pe A10 pe A3 catre Bors se va face fara restrictii de viteza, poate se va reduce pe la 100 km/h. Chiar si invers cand mergi catre Sebes se va face fara restrictii de viteza prea mari.