Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nicolaem

pai daca este admisa cererea judecatorilor, vom avea un alt complet si putem zice ca o luam de la capat.

florin74

^ Posibil ca cei 2 judecatori sa fi fost in primul complet de judecata, astfel pronuntandu-se odata pe fond.

Chestia cu exceptia conexarii nu o inteleg, ca nu e alt proces pe rol referitor la cauza asta, la ce oare sa conexe?

alecu26

poate ceva legat de exceptia de neconstitutionalitate a taxei?
Drumurile noastre POATE;

Aiud.dan

Sa fi depus CNADR.o cerere de conexare a dosarului de pe lotul 1 cu cel de pe lotul 2?

AiudA10

bine ca autostrada asta nu s-a transformat in drum express  :) nu prea simpatizez DX.

dr4qul4

De fapt aici e invers. DX-ul asta s-a transformat in autostrada
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adiarc

daca nu erau semnate cele 2 loturi si aproape de semnare celelalte 2 ( sau asa imi place mie sa cred   :)) , cine stie..poate se intampla..
dar cum am precizat pe mine nu ma deranjeaza ideea de DX..ci faptul ca ramane doar o linie trasa cu pixul
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alexV

Azi, in imediata vecinatate a santierului Porr, lucrau un utilaj si vreo 20 de oameni.
Cand am ajuns mai aproape am vazut ... recoltau napii  :lol:

Asta era la urcare pe dealu de langa Kaufland


Si asta la coborare


Langa manastirea si satul Dumbrava




Dupa Unirea, inainte de Decea, cam pe unde vine nodu rutier. Pe cilindrul ala scrie "Porr"


Apoi, pe lotul 3, utilajele tot sapa in dealul asta. Cred ca folosesc pamantul la teramente.


Utilaje pe santier sunt, speram la progrese mai vizibile.

Dupa Aiud am iesit din DN1 pe un drum local spre Radesti in speranta ca mai prind ceva santier. Prea tarziu mi-am dat seama ca acolo e deja lotul 2. Dar am intalnit in schimb aceasta minunata si pitoreasca lucrare de infrastructra rutiera ardeleneasca:



si inca o data peste Mures


O sa trec pe drumurile astea cu fiecare ocazie pe parcursul lucrarilor. Sa inceapa santierele.

florin74

^ Excavatiile in deal nu sunt pentru terasamente. Acolo se sapa de ceva timp, posibil sa fie ceva privat.

AiudA10

Poze cu podul peste mures dintre Gambas si Pagida de pe lotul lui 3 Tirrena Scavi. Nu e mare diferenta de cand am fost ultima data. Singurul loc unde se lucreaza un pic. Pozele sunt facute duminica deaia nu se lucra!









La celalat pod in directia Decea au pregatit terenul numai.








alecu26

 rin tin tin....doar nu sunt seriosi colegii tai sa foloseasca doar tuburi pentru traversare??? ar merge solutia acum...dar la primavara?

oricum tuburile alea nu cred ca duc mai mult de 30m3/s....si asa.

Oare care e planul?
Drumurile noastre POATE;

AiudA10

Din ce ma gandesc eu poate vor sa faca un pod provizoriu sau o traversare ca alt drum nu prea este pe partea cealalta a malului si ca sa poate sa lucreze si dincolo pentru ca podul de la gambas e micut si o parte din lemn si ingust nu e proiectat pt camioane grele. Probleme va fi cand vine muresul mare, eu am vazut cum ii cand e mare si cam duce tot ce prinde in fata, dar sa speram ca nu se va intampla.

Aiud.dan

E o varianta si cu tuburile,cu ani in urma am citit undeva ,ca debitul mediu al Muresului este de 12 metri cubi pe secunda,cred ca e apa foarte mica in acea zona si nu poate asigura plutirea pontoanelor,podul de la Gambar e pe grinzi metalice,suporta si masini cu tonaj destul de mare,era folosit de masinile de la Prebet Aiud cind transportau balast.

alecu26

acolo debitul mediu multianual e undeva la vreo 40 m3/s (poate chiar mai mult).

In septembrie, intradevar o fi undeva pe la 20m3/s media lunara, dar aprilie cred ca are o medie de 100m3/s. In fine...sa vedem ce au de gand.
Drumurile noastre POATE;

ciprebbe

Nu ai cum "sa bagi" Muresul pe asa tubulatura ( 600 pare in poze).

Azi avem termen pt lot 1

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000319190&id_inst=2
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe