Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

trifuhoria

Poze de azi dimineata ora 7:00 am (04.09.2014) zona coborare spre stejeris:




NGC

#1276
A aparut azi decizia CNSC pentru Loturile 1 si 2 Sebes - Turda.  :D
http://www.cnsc.ro/wp-content/uploads/decizii/decizii-2014/decizie-2492.pdf

Din ce inteleg eu, pe Lotul 1 Sebes - Turda va fi Pizzarotti, iar pe 2 Aktor.
Probabil se va continua la CAB.

cutter

Pe scurt:
- pe lot 1: se respinge contestația Salini-Impregilo, rămîne cîștigător Pizzarotti
- pe lot 2: se respinge contestația "ALȚII", rămîne cîștigător Aktor

Bineînțeles, se mai poate contesta acum și la Curtea de Apel București.

De observat cît le-a luat celor de la CNSC să dea o decizie:
- de pe 7 iulie pînă pe 1 septembrie pentru lot 1
- de pe 1 august pînă pe 1 septembrie pentru lot 2

Cam rușinos. Și nu mă interesează că e perioadă de concedii sau ce-o fi cînd noi pierdem bani europeni si economia intră în recesiune pentru că nu demarează șantierele de autostrăzi.


trifuhoria

Super... sa speram ca am scapat de acea asociere care a tinut in loc buna desfasurare pe lot 2...
Iar pe lot 1, sa speram ca PIzzaroti va face treaba buna

Xenos

Quote from: cutter on September 04, 2014, 11:22:24 AM

De observat cît le-a luat celor de la CNSC să dea o decizie:
- de pe 7 iulie pînă pe 1 septembrie pentru lot 1
- de pe 1 august pînă pe 1 septembrie pentru lot 2

Cam rușinos. Și nu mă interesează că e perioadă de concedii sau ce-o fi cînd noi pierdem bani europeni si economia intră în recesiune pentru că nu demarează șantierele de autostrăzi.

Dosarele astea sunt foarte complexe, iar daca nu sunt facute bine la CNSC, vine instanta si zice altceva...asa ca nu e mult, 1 luna, 2 in timpul vacantei...e adevarat, noi ne grabim, dar nu sunt nici CNSC-ul nici CAB-ul de vina ca licitatiile astea s-au lansat in ceasul al XII-lea, ori ca exista multe contestatii aiurea.

adiarc

n-au nici o scuza cand e vb de pierderea a sute de mil de euro
eu daca am un termen de respectat , il respect....chiar daca asta inseamna uneori sa muncesc ( sapt intregi ) de la 7 dim la 22 seara....dar la bugetari se poate...ei sunt DUmnezeu
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

elion

Între km 41-45 au decopertat  parcelele de pe care s-a recoltat. 

adiarc

multumim...te asteptam cu poze  :)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alexV

Porr au terminat de ridicat statia de asfalt (sau de beton, nu stiu) ce se vede in pozele de pe pagina anterioara. De culoare portocaliu spalacit :)

Am parcurs Turda-Sebes dus-intors in weekend. Din pacate nu se vede pamant nou rascolit din DN. Doar sapaturi arheologice extinse.

alecu26

sigur e de betoane. Nu au ce face inca cu cea de asfalt...si Porr nu o va aduce doar asa...de florile marului...ca sta statia altundeva in Romania sau in Europa.
Drumurile noastre POATE;

Al Hagwalah

Esta statia de betoane. Acum o pun la punct si vor sa vada daca pot face ceva balast stabilizat pentru un tronson experimental.
Cu asfaltul se pare ca Napoca este pe primul loc ca pret pana acum. Totusi eu nu stiu ca ei sa aiba capacitate pentru autostrada cu ce echipament au.

alecu26

Napoca? vreo firma locala?

Oricum...aceste cereri de oferta sunt asa de forma....nici nu cred ca se pune problema sa nu faca ei asfaltul la ei in curte cu statia lor. Ar fi o premiera nationala pentru o lucrare de asa anvergura.
Drumurile noastre POATE;

nicolaem

Napoca e firma lui Bene, cel inchis acum preventiv pt mita de la aeroport

florin74

^Si a fost parte din consortiu castigator initial pe lot 2. Nu cred ca au capacitate necesara, nu au avut lucrari majore in Cluj care sa implice asfaltari, eventual doar 2 km de pista la aeroportul Cluj. In rest nimic, poate eventual alta firma din grupul lui Bene. Parca pe betoane si terasamente au ceva mai serios.

alin_simeriaveche

am trecut de o ora pe la Unirea înspre Alba Iulia. Nimic nou, doar teren decopertat şi gropi arheologice până la Aiud