Filmari si fotografii: autostrazi din lume

Started by davyl, April 03, 2013, 04:04:03 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

davyl

Hai ca am deschis eu acest topic, pe care putem pune, filmari si fotografii de prin toate locurile pe unde ne-am preumblat.

Succes la postat!  :D

L.E. Si deschid cu o foto facuta in Olanda  O:-)


user201

Să sperăm că va fi de succes noul thread.
Ideea îmi venise după ce am văzut filmele lui bogdymol plasate pe mai multe threaduri și mă gândeam că poate un loc unde să fie grupate astfel de filme și imagini nu ar fi rău.

bogdymol

Postez si eu una din cele mai frumoase autostrazi pe care am circulat vreodata: A23 din nordul Italiei:

http://www.youtube.com/v/tcBD-a6fNVM
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

user201

Câteva imagini cu M43, cu trafic lejer la acea oră. În prima și a treia imagine supra-traversări pentru animale, iar în imaginea a cincea podul peste Tisa:












user201

Foarte bună semnalizarea, atât spre granița cu Serbia, cât și spre M5:









user201

Pozele datează din 21 Decembrie anul curent.
Inițial totul era foarte lejer:





Pădurile de pe marginea autostrăzii oare au fost plantate acolo sau existau dinainte?





Brusc, din cauza unui accident pe sens invers benzile de acolo au devenit aglomerate:






user201





După câțiva km, drumul este din nou lejer pe ambele sensuri:



Cei ce se ocupă cu îngrijirea drumului sunt la lucru:



Există într-adevăr porțiuni ce au doar gardul de pe margine, fără parapete metalice:





Cei ce se ocupă cu verificarea vignetelor sunt de asemenea la lucru:


user201

Soare și frumos pentru luna Decembrie.







Un centru pentru cântărirea tirurilor și mașinilor mari:





Terminarea autostrăzii la intrarea în Budapesta. Ore e doar întâmplare faptul că autostrada se termină într-un bulevard lat cu 3 benzi pe sens?


user201

Continui cu imagini cu M1 făcute în data de 22 Decembrie:









Marcaje:



Aici se construiește ceva, dar nu îmi dau exact seama dacă e vorba de o supra traversare pentru cei din zonă sau e ceva mai amplu:



Depanarea e la lucru:


user201









Din nou o trecere pentru animale dintre multele pe care le-am văzut:



Ne apropiem de granița cu Austria, respectiv Slovacia.





user201

#10
Indicarea rutei atât pe asfalt cât și cu ajutorul tablelor indicatoare:









O trecere pentru animale din Austria. Acestea îmi par mai late decât cele din Ungaria.


user201

Table indicatoare pentru diverse obiective și monumente istorice, prezente și în Ungaria și în Austria. Așa ceva aș dori să văd și pe autostrăzile noastre:






ciprebbe

Cea mai scumpă autostradă din lume a fost construită în Rusia în doar cinci ani, înaintea Jocurilor Olimpice de la Soci, are 40 de kilometri lungime şi a costat 9 miliarde de dolari.

http://www.youtube.com/v/6X6RelATHts
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

Dar include si o cale ferata de mare viteza!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

user201

Câteva imagini de pe M3 și M35 din Ungaria: