Radare pe drumurile din România

Started by ciprebbe, April 01, 2013, 12:42:48 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

laurashgeo

Adaug si eu locul unde era radarul care m-a felicitat pe mine inainte de iesirea din tara, in localitatea Tatarasti pe DN7
https://maps.google.com/maps?q=45.942615,22.512309&ll=45.942653,22.512239&spn=0.001058,0.002642&num=1&t=h&z=19
Ceea ce m-a mirat e ca politistul s-a oferit sa-mi arate filmarea. Camera era indreptata spre curba si cum apar eu de dupa curba viteza era 81km/h. Partea ciudata e ca inainte sa apar eu de dupa curba pe film se vedea doar vegetatie cu viteza de 84km/h, apoi 83, apoi 82 si abia apoi apare masina mea in cadru cu viteza de 81 :( Am obiectat eu putin, dar fara nici un rezultat.
Am platit amenda si sper ca banii sa ajunga la buget iar vara viitoare sa merg pe autostrada...

mitsu

La faza asta nici nu prea aveai ce sa mai obiectezi. Probabil de-aia ti-a si aratat filmarea :D. Sincer, eu nu stam ca amenzile se pot plati acum si pe loc.

Ionut

Amenzile se pot plati pe loc de mult timp... eu am platit o amenda acum multi ani la politist. Nu, nu era spaga. :lol: Mi-a taiat chitanta. :)

mitsu

E adevarat ca n-am mai luat amenda de vreo 5 ani, si atunci ptr un trecut pe galben...

simba

#34
Quote from: laurashgeo on May 16, 2013, 01:16:25 AM
Adaug si eu locul unde era radarul care m-a felicitat pe mine inainte de iesirea din tara, in localitatea Tatarasti pe DN7

stati linistiti la aceste radare nu pot avea acces politisti care lucreaza pe ele. Ma refer la a modifica ceva sau a face prosti cu ele, incusiv la a sterge imagini. Sunt foarte bine protejate. E bine totusi ca ti-a aratat. De fapt ei nu prea au voie sa arate si mai mult soferul nu are voie sa coboare din masina proprie in momentul controlului si niciatat sa se apropie de masina politiei pentru a evita incercarile de mituire. Pacat ca acesta lege nu este aplicata de multe ori chiar de soferi.

Cat despre a plati amenzile pe loc..... nu exista asa ceva in cadrul Politiei Romane. Si credetima pe cuvant stiu ce vorbesc. Sanctiunile contraventionale se achita la primari iar sumele se folosesc de catre acestea fiind parte a bugetului local. Chitantele s-au retras de la politisti din cauza deselor abateri ale acestora in cea ce priveste sumele de bani. Sunt mai mult de 11 ani decand au fost scoase.   

Sargon1806

Quote from: simba on May 16, 2013, 06:50:00 PM
Cat despre a plati amenzile pe loc..... nu exista asa ceva in cadrul Politiei Romane. Si credetima pe cuvant stiu ce vorbesc. Sanctiunile contraventionale se achita la primari iar sumele se folosesc de catre acestea fiind parte a bugetului local. Chitantele s-au retras de la politisti din cauza deselor abateri ale acestora in cea ce priveste sumele de bani. Sunt mai mult de 11 ani decand au fost scoase.

Eu nu stiu despre ce vorbesti. Eu am facut-o de oaie in urma cu cateva luni si mi-a taiat chitanta pe loc. Si asta chiar in fata sediului IGP, aproape de stadionul Dinamo. In urma cu mai bine de un an, aceeasi poveste, pentru ca am claxonat... 135 RON pe loc la politist, cu chitanta. Tu zici ca de 11 ani sunt retrase. Eu stiu ca de vreo 5 ani sunt permise, ca inainte mergeam la Posta Romana sa le achit (acolo am achitat o amenda de la CNADNR pentru ca m-au prins fara rovigneta, in urma cu 2 ani). Daca sunt de 11 ani retrase, ei de unde le-au luat?

simba

nu stiu dar eu nu am vazut asa ceva de 11 ani. Si chiar stiu ce zis.
Poate prin Bucuresti sa le fi dat voie din cauza volumului mare de lucru dar in tara eu nu am vazut.

simba

Gata, m-am informat. Exista chirante. In general la Politia DN-uri sau Autostrazi precum si in unele orase mari. Nu sunt peste tot in tara.
Scuze!!! Se pare ca sunt eu ramas in urma...

Sargon1806

Quote from: simba on May 16, 2013, 08:32:42 PM
nu stiu dar eu nu am vazut asa ceva de 11 ani. Si chiar stiu ce zis.
Poate prin Bucuresti sa le fi dat voie din cauza volumului mare de lucru dar in tara eu nu am vazut.

Pai, "stiu ce zic" inseamna de obicei ca ai legea in fata sau ai acces la vreo reglementare interna a Politiei Romane prin care se stipuleaza ca aceste practici sunt interzise. Nici eu nu am mai vazut Lastun de vreo 11 ani, dar nu inseamna ca nu exista  :D

In timpul asta, eu in Bucuresti platesc amenda la politist si imi da chitanta, celalalt user o arde cu 81 km/h prin vestul tarii si plateste tot la politist, si ii da si ala chitanta. Acum, poate noi nu stim ce zicem, dar stim sigur ca ni s-a intocmit proces verbal pentru contraventie (deci contraventia apare in sistem, nu poate agentul sa-si traga spaga), ca am platit, ca ne-am luat chitanta si ca amenda figureaza in sistem ca fiind achitata (ca altfel imi primeam pana acum citatie).

Ca o paranteza, pentru amenda platita la CNADNR (rovigneta) am primit citatie ca nu e platita. Noroc ca eu nu arunc nimic si m-am dus peste ei cu chitanta si cu plicul de la ei, pe care aparea data Postei. Deeeeci... primeam si de la Politia Romana asa o felicitare daca treaba cu chitantele nu era pe bune.

LE: Ok, e bine ca s-a lamurit. Chiar nu intelegeam ce informatii ai de nu le stim si noi. Multam de update!

simba

Gata, am lamurit-o. Exista. eu nu mai eram la curent cu aceste modalitati de plata. Ce sa fac si eu daca nu am mai platit o amenta de mai bine de 7 ani. Am invatat ca o lege respectata nu e chiar un capat de tara plus ca nu te costa nimic sa o respecti.

alecu26

eu tot timpul incerc sa platesc amenda pe loc. Ma scuteste de ceva batai de cap...dar nu de toate.

Din pacate de fiecare data ma cert cu ei ca nu au chitantier. In maxim 30 % din cazuri sa zic ca au.

Problema polititie este contabilizarea acestor plati...Te duci s platesti alte impzoite locale, si majoritatea amenzilor sunt tot acolo, si daca nu ai pastrat dovezile de plata, mai platesti odata. (iar pentru mine care locul unde am buletinul sau masina inregistrata nu prea au legatura cu locul unde traiesc/muncesc e un adevarat chin si ajung sa-mi iau zile de concediu sa rezolv chestiuni de genul asta).

Asa ca, eu nu o sa mai platesc niciodata nimic pe loc, sau in 48 de ore. Cand or fi sa ma prinda la colt cu ceva si sa ma oblige atunci platesc.

Oricum, ei dobanzi nu aplica, asa ca in 5-6 ani, oricum se injumatateste valoarea ei...asa ca nu mai conteaza ca s-a dublat.
Drumurile noastre POATE;

asztalos

Daca tot e vorba de radare si zone "sensibile" : as dori sa va descriu trei asemenea zone :
1. Localitatile Luncani si Luna de pe DN15/E60, portiunea Ludus-Campia Turzii : s-au montat doua radare fixe gen "safety radar" la intrarea dinspre Ludus in ambele localitati. Ca urmare detectorul de radar sare din geam si nu stii pentru ce. Asadar, nu va speriati (cum m-am speriat eu noaptea cand am intrat cu peste 100 km/h in Luncani). De regula radar normal nu am vazut niciodata in aceste doua localitati.
2. Padurea Bogatii : DN13/E60. Vedeti ca s-au montat prin toata padurea indicatoare de restrictii de 60 km/h! Din nefericire, sunt locuri unde ai putea merge FARA PROBLEME cu 100 km/h (cum puteai inainte sa puna indicatoarele astea). Se sta cu radaruol (de doua ori le-am intalnit) dupa limitarea de 40 km/h, prima limitare de 60 km/h, cu fata spre Brasov dar ii prind pe cei care vin de la Rupea.
3. Localitatea Bunesti, jud. Brasov, DN13/E60 : in centrul localitatii am vazut radar atat la dus (spre Brasov), cat si la intors. Agentul intoarce radarul spre Brasov, dar sta cu fata spre Sighisoara.

panda80

#42
La Bogata pe DN13 am intalnit si eu radarul la limitarea de 40 cam de fiecare data. Alt loc sensibil este pe DN1 imediat cum se intra pe Centura Ploiesti Vest, in localitatea Barcanesti. Pe DN1 mai sta aproape tot timpul un echipaj in Predeal la intersectia cu drumul ce merge spre Rasnov (DN73A).

catalinf

Foarte interesante si utile informatii, stie cineva de unde se poate cumpara asa o statie?
Am fost ajutat indirect de cineva cu o astfel de statie, in cazul unui ambnuteiaj de cca 5 Km , la unguri, un sofer de tir cu statie (roman) ne-a explicat ce alta ruta sa folosim spre a nu pierde jumatate de zi in coada aia
Ca experiente personale,
am fost flashuit de vreo doua ori la nemti dar, nu am primit nici o amenda acasa (locuiesc in UK).
Vorbind de UK, daca veti ajunge careva pe aici cu masina,
viteza maxima pe autosrtada este de 70mile/ora, deci undeva la 112 Km/ora, in localitati mai peste tot 30 mile/ora , cu 20 in dreptul scolilor,
drumuri nationale merg intre 50/60, oricum, se specifica clar prin semne unde se face limitare de viteza.
Partea buna este ca, in UK nu exista aceasta "pescuiala" din Romania, orice camera, mobila sau fixa, prin lege, trebuie avertizata in prealabil.
Aici ,sistemele de navigatie (gen Tom Tom al meu) au built in locatia camerelor fixe, iar, cand conduci, daca dai de camere mobile, le poti pune imediat pe sistem, si apoi au si altii acces la informatia respectiva.
Deasemenea, are camerele fixe in proportie de cca 80% din Europa, bine, ma refer traseul meu din UK pana in Romania, surely, nimic din Romania!

florin74

#44
@asztalos

Merg mai des prin zona, am intalnit radarul care sta in Luna la iesirea spre Campia Turzii, in zona plina de excavatoare second hand (te iau dinspre Luncani), iar in Luncani in centrul comunei, la capatul liniei drepte, in statia de autobuz (sensul spre Tg. Mures). Pentru cei care intra in Campia Turzii dinspre Targu Mures (si nu urca pe A3), atentie sporita, stau pe ambele sensuri chiar la intrare.
De asemenea, mai stau la intrare in Turda dinspre Cluj Napoca (statia Lukoil)