Radare pe drumurile din România

Started by ciprebbe, April 01, 2013, 12:42:48 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

Quote from: Ionut on April 02, 2013, 06:40:46 AM
Hm, deci sunt radare si pe Logan-uri? :D Eu stiam ca doar pe variante break pentru ca au nevoie de spatiu pentru aparat. Probabil au mai avansat la nivel de tehnica. :) Ups.

Super informatii. :cheers:

Good morning!
Să-mi nu-mi spui că încă nu ai dat nas-n-nas cu aşa ceva că nu te cred!

În Timiş este un Logan albastru cu geamuri fumurii cu numărul EEA. Mai degrabă sta postat la intrările în oraş şi prin oraş.
Prin Arad am văzut unul roşu parcă.

BTW, despre ce spaţiu vorbeşti că le trebuie pentru radar? Tu încă le mai ţii minte pe alea vechi de pe vremea lui Ceaşcă? Norocosule, înseamnă că nu te-a prins radarul cam de multişor  8)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MRS

Model de boschetarie in Bucuresti aseara:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Ionut


Ionut


MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

asztalos

@Ionut : Asemenea panouri care iti afiseaza viteza de deplasare (Safety Radar) exista pe mai multe sosele din tara, chiar si pe A3 : Turda-Gilau. Aceste radare safety nu iti trimit amenzi acasa, au DOAR rol informativ, detectorul urla in apropierea lor in banda Ka.
NUMAI 6 radare fixe avem care trimit amenzi acasa : cele de pe DN1/E60 intre Sinaia si Balotesti

MRS

Salut,
Mai jos radare "aproape fixe" pe drumurile mele prin RO

DN2 Bucuresti - Tisita

ILFOV:
Afumati: solenza albastra, neinscriptionata, cu numere MAI, in miscare sau aici
Sinesti: logan sedan inscriptionat, la Popasul de la iesire (atentie trecere de pietoni si limitare viteza) aici  Aici sta atat de des incat si in gmaps se vede :)

IALOMITA
Urziceni: post fix la intrare aici, radar Logan mcv inscriptionat pe limitarea de viteza aici
Caldarusanca: radar fix Logan mcv inscriptionat pe limitarea de viteza la intersectia DN2/DJ102H aici
Limpezis: Logan mcv inscriptionat, ascunsi de obicei in benzinaria lui Nea Yolk :) aici
Cateodata, mai ales in weekend sunt in miscare pe tot traseul

BUZAU
Spataru: post fix la intersectia DN2 cu DN2B, radar constant pe limitare, Logan mcv inscriptionat
Centura Buzaului: limitare noua de 70km/h pe tot segmentul, cu radar aici si cateodata aici
Oreavu: radar fix Logan mcv inscriptionat, de obicei ascuns pe marginea drumului pe aici
Ramnicu Sarat: intotdeauna aici 24/7, cateodata aici  ambele Logan mcv inscriptionate.
+ in judetul Buzau, in afara localitatilor  mai mereu sta un logan alb cu numere de BZ, neinscriptionat, geamuri fumuri cu mare radar

VRANCEA:
Dumbraveni: Logan mcv inscriptionat aici  atat pe viteza ca si la trecerea de pietoni
Centura Focsani: Logan mcv inscriptionat intotdeauna pe limitarile de 50km/h
Garoafa: aici Logan mcv inscriptionat atat pe viteza ca si la trecerile de pietoni de la iesire spre Tisita
Tisita: punct fix aici  radar pe limitare de 50km/h...  :headbash: aici nu exista nicio casa...

!Vinerea/sambata/duminica din Voluntari si pana aici am intalnit, cateodata, pana la 10 radare (pe ambele sensuri)

Urmeaza DN24 Tisita - Vaslui - Iasi

GALATI:
Cosmesti: radar pe limitarea de 30km/h in dreptul scolii
Tecuci: radar pe limitare la intersectia DN24/str Gheorghe Petrascu (benzinaria lukoil)
Munteni: intotdeauna la intrarea dinspre Tecuci, pana in calea ferata

VASLUI:
Tutova - ascunsi intotdeauna
Badeana - idem
Barlad - in dreptul trecerilor de pietoni, ca viteza in groapa asta nu poti sa prinzi, post fix la intersectia DN24/DN24D
Crasna - post fix la intersectia DN24/DN24B
Bacaoani - ascunsi intotdeauna
Vaslui - la intrare intre vama si omv, pe limitarea de 40km/h datorita lucrarilor de reabilitare, si aici mai ales cu fiola :)
Solesti - pe limitarea de 50km/h aici


IASI:
Schitu Duca - ascunsi pe santuri, dupa pomi :)
Iasi - in Bucium in diverse locuri


Pe DN15D/DJ248 Vaslui-Iasi nu am dat peste niciun radar pana acum, cu exceptia iesirii din Vaslui de aici


Revenim... :cheers:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS

DN5 Bucuresti-Giurgiu

B/ILFOV
Soseaua Giurgiului: in general la Gara Progresul, in timpul saptamanii la trecerile de pietoni, in weekend si cu radarul, cateodata ascunsi in OMV
Jilava: logan mcv inscriptionat, in general in miscare
1 Decembrie: aici mereu, datorita mutarii indicatoarelor localitatii, cu limitare 50km/h la 2-3 km de "oras"


GIURGIU
Adunatii-Copaceni: aici, la cersit, in general tir-uri si masini straine
Calugareni: 24/7 in diverse zone
Remus: logan mcv inscriptionat, la cersit, in general tir-uri si masini straine
Giurgiu: la intrare, la intersectia spre vama

:cheers:



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

cezar-mario2012

Dupa 2007 am fost in Bulgaria in fiecare an si am strabatut cam tot ce era mai important de acolo. In acesti ani, am observat ca politia are cam aceleasi locati neschimbate.
In primul rand Bulgaria are urmatoarele drumuri:
-autostrazi, limita de viteza 120-140km/h functie de calitatea drumului plus restrictii in zone speciale sau cu lucrari;
-drumuri republicane, DN-urile lor, in mare parte sunt si drumuri europene, limita de viteze este 80-90km/h;
-drumuri clasa a II-a, drumurile regionale echivalentul judetenelor, limita de viteza 80km/h;
-drumuri clasa a III-a, echivalentul comunalelor, limita 80km/h;
-drumuri clasa a IV-a, forestiere.
De mentionat ca in cazul autostrazilor si drumurilor din clasa a I-a si a II-a, in marea majoritate sunt in stare buna, dar mai gasiti si gropi. Drumurile clasa a III-a sunt inguste de doar o banda si jumatate, iar la poduri si pasaje de doar o banda, cu limitari de 30km/h si in marea majoritate nu au indicative sau daca au sunt doar in chirilica. Calitatea acestor drumurii este indoielnica unele fiind chiar impracticabile.
Politia dispune de urmatoarele tipuri de masimi: Opel Astra Clasic pe drumurile principale, Lada si Lada Niva pe drumurile secundare, de culoare alba cu inscrisul politia cu albastru, radarele fixe cu inregistrare pe principalele drumuri, iar echipajele de politie folosesc pistoale radar si niste radare pe care le tin in masina sau le pot scoate si sa le puna pe portbagaj cu un trepied.
Si acuma zone fierbinti tranzitate de romani:
1.Ruse-Biala, in Ruse pe centura urbana in dreptul statiei Shell directia Bucuresti radar fix, limita 60km/h. La iesirea din Ruse (zona Metro) inspre Sofia, echipaj cu radar, poate prinde si din fata sau din spate, limita 50km/h. Pe drumul pana la Biala sunt niste dealuri destul de mari cu pante si rampe de pana la 30% cu limitari la coborare de 20km/h, pe acolo sta politia cu radarul. Mai stau la intersecti, unde limita este de 50km/h. La intersectia drumului cu secundarul ce duce la Dve Mogli este un radar fix, limita 50km/h.
2.Biala-Plevna-Sofia, drumul destul de liber putine localitati, nu stiu nici un radar fix. Politia sta de obicei in apropierea localitatilor mai mari, echipaj permanent sta in localitatea Lukovit la intrarea in curba (cuba larga cu drum 2x2), limita 50km/h. Pe autostrada stau la iesirile din tuneluri si portiune de limitare, zona noua a autostrazi (nu are banda de siguranta si este considerat drum national), limitarile impuse sunt de 80km/h.
3.Biala-Veliko Tarnovo, este un echipaj care patruleaza intre Veliko si Petko Karavelovo, dar foarte rar. La intrarea in Polikraishte (50km/h) dupa curba pe partea dreapta inspre Veliko este un echipaj permanet de paza in parcare, de multe ori l-am prins dormind. In Veliko pe centura nord-sud, sta un echipaj la iesire de dupa cele doua tuneluri, limita este de 50km/h.
4.Veliko Tarnovo-Yablanitsa (Sofia), foarte rar echipaje, in afara localitatilor nu am vazut niciodata, dar sunt doua radare fixe, nu mai stiu exact locatia dar sunt marcate, unul este intro zona de alimentare si altul intro zona cu restauranete la distanta de 100km intre ele, drumul este foarte bun si putine localitati de tranzitat, aceta fiind o alternativa pentru Biala-Plevna-Sofia.
5.Veliko Tarnovo-Gabrovo-Shipka Pass-Kazanlak-Stara Zogora si Veliko Tarnovo-Nova Zagora, pe primul echipaj de politie in Drianivo cu radar si Gabrovo fara radar, in rest foarte rar. Pe al doilea nu am prins politie deloc. Acesta sunt drumuri care duc spre Turcia sau Grecia via Zlatograd, pe viitor poate si via Makaza Pass. Mai departe pe aceste drumurii nu am fost si nu stiu situatia si aici ma refer la Stara Zagora-Dumitrovgrad-Kapitan Andreevo, Nova Zagora-Harmanali-Kapitan Andreevo.
6.Stara Zagora-Asenovgrad-Smolian-Zlatograd (Grecia), Smolian-Pamporovo-Devin, Zlatograd-Momchilgrad-Kardjhali-Haskovo, politie aproape inexistenta, foarte rar in apropierea localitatilor si fara radar.
7.Sofia-Pernik-Kulata, foate rar echipaje de politie pe drum, stau la intrari/iesiri in/din localitati, mai ales in Pernik si Blagoevgrad.
8.Sofia-Samokov-Borovets, Samokov-Dupnita, Smitli-Razlog-Bansko, nu sunt echipaje de politie si nici radare, in localitati mai rar.
9.Sofia-Botevgrad-Vratsa-Montana-Vidin, la iesire din tuneluri, limita 80km/h si la intrari/iesiri in/din localitati. Montana si Vrata au centuri dar sunt proaste (din 2009 nu am mai fost pe acolo, poate s-a mai schimbat situatia).
10.Ruse-Razgrad-Shumen-Varna, la iesire din Ruse, echipaj dar foarte rar. Pe centura Razgrad si Shumen in permanenta echipaj cu radar, limita 80km/h, stau la intersectia principala de intrare in oras. Pe autostrada farte rar, era un punct unde ii gaseam in permanenta la mijlocul autostrazi unde era un loc fara separatoare (pista de aterizare militara) unde limita esta de 50km/h, dar de anul trecut, a fost defintata si s-au montat separatoare.
11.Varna-Nisipurile de Aur-Albena-Balcik-Kavarna-(Cap Kalikra)-Vama Veche,la iesire din Varna, echipaj pemanent cu radar la rondul unde este Shellul, cateodata pe dreapra sau pe stanga, limita 60km/h. In Kavarna echipar permanent, fara radar, controleaza Vignite. Pe drum mai rar deobicei intre Balcik si Kavarna, si mai sunt langa granita in Durankulak.
12.Varna-Nessebar-Burgas-Sozopol-Duny, la iesire de pe A5 inspre Burgas si la intoarcere aproape de podul Varna unde sunt limite de 60km/h. In restul drumului nu sunt echipaje dacat ocazional, mai este un echipaj pe drumul expres Burgas-Sozopol (limita de viteza 80km/h), la jumatate unde esta baza navala militara si limita este de 50km/h.
13.Shumen-Targovishte-Velico Tarnovo, farte rar, ocazional langa localitati.
14.Burgas-Karnobar-Sliven-Kazanlak-Karlovo-Sofia, farte rar, langa localitati si un echipaj permanent la o statie de benzina de dupa Kazanlak inspre Sofia, limita de 50km/h.
15.Stara Zagora-Plovdiv-Sofia (A1), aceiasi poveste la iesire din tuneluri.
16.Sofia (centura+oras), Varna, mare atentie sunt pline de camere de supraveghere, nu radare, depasiri neregulamentare, treceri de pietoni, trecere pe rosu, parcari ilegale. Vine echipajul si va amendeaza sau va ridica marina. Parcati doar in parcari amenajate, unele sunt destul de scumpe, cele private 8E/zi.
Nu uitati sa va luati Vignieta, 6E (10 leva)/saptamana din benzinari sau chioscuri de langa granita, sa aveti marunt sau leva. Politia bulgara nu stiu limbi straine si in general nici populatia, doar tineri mai stiu ceva engleza. Eu am fost oprit de cinci ori de politie, o data in Shumen pentru viteza 77km/h in localitate, doar atentionare, de doua ori in Kavarna pentru Vignieta si o aveam, o data in Burgas pentru nepurtat centura, dar politistul nu a stiut sa citeasca carnetul si talonul, si mi-a dat drumul si o data in Kardjali cand veneam de la un restaurant (razie) pentru documente si alcool, am fost OK.               

asztalos

De adaugat la capitolul Bulgaria : pistoalele radar din dotarea politiei functioneaza in banda X, atat constant-on cat si instant-on.
Mai au cateva (putine) radare in banda Ka, respectiv radare fixe in banda K.
Detectoarele radar sunt LEGALE (dupa ultimele informatii pe care le am) in tara vecina!

panda80

Ar mai fi de spus despre Bulgaria ca soferii in general semnalizeaza atunci cand urmeaza sa intalnesti politie pe drum.

In completare fata de ce a zis cezar-mario2012 am mai intalnit radare la Dupnitsa (limitare 50km/h) si Kresna (limitare 40km/h) intre Sofia si Kulata si la Voneshta Voda intre Veliko Tarnovo si Nova Zagora.

ciprebbe

In jud.Cluj  pe DN Cluj-Oradea:

Azi intre Gilau si Capusu Mare, aproape de intersectia pe care circula tirurile de pe A3 inspre Zalau erau scoase camerele pt rovinieta pe marginea drumului , iar masina galbena era in afara carosabilului frumos camumflata.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

asztalos

#27
Stimati colegi : impreuna cu membri unui alt forum am inceput (incercam mai precis) sa construim o baza de date cu locatiile radarelor mobile din Romania. Ca instrumente am folosit google earth si site-ul topmap.com (ai acces la coordinate si pe autostrazile inexistente in google earth). Cei care doriti sa contribuiti, sunteti binevenit. Va postez alaturat baza actuala de date (am inceput ieri, de la 0) : http://www.share-byte.net/Se70Ps

sebba

fratilor, de ce va agitati atat ca sa faceti o lista aproape inutila?
chiar nu aveti altceva mai bun de facut? :)

o amarata de statie CB isi merita toti banii
si nu afli doar radarele ci si eventualele ambuteiaje, variante ocolitoare, etc

iar cei ce vor sa-si fereasca in totalitate copiii de rarele dar existentele injuraturi, exista statii care au mufa ptr iesire la care se pot conecta casti ;)
Sailing away! S/Y Haimana

asztalos

DA domnu, asa este, dar daca esti in Targu Mures de ex. ce faci cu statia? Doar nu o sa intrebi fiecare strada in parte, mai ales daca nu cunosti zona si strada/locurile unde se sta de regula... pe anumite portiuni sunt niste locuri "fixe" unde se instaleaza baietii. In privinta radarelor din orasul  Tg Mures pot sa spun ca locatiile marcate de mine sunt cele in care se instaleaza radarele...