Radare pe drumurile din România

Started by ciprebbe, April 01, 2013, 12:42:48 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alecu26

da, si eu stiu la fel...deja de mult vreme nu mai functioneaza smecheria cu liniile de inalta tensiune sau cu vremea urata.

Dar, intradevar...pentru 108 km/h...as lupta, macar sa nu-mi ia carnetul.
Drumurile noastre POATE;

florin74

Daca abaterea e de doar 3 km, nu cred sa aiba vreo sansa. Oricum, cam mare viteza prin intersectia aia, e destul de periculoasa, traficul este destul de mare de pe drumul judetean, si daca mai prinzi si bariera, devine complicat. Sunt multi care forteaza iesirea de pe DJ, de vreo 2 ori era sa ma trezesc cu ei in fata,asa ca acum preventiv merg mai incet pe acolo.


dumbravaandrei

E o metoda noua in Romania?!? S-a descoperit apa calda sau ce? Ca de radare neinscriptionate dau peste tot... Inclusiv pe A2. De ani buni.

Stiu ca avem o idiotenie in OM privind impunerea sanctiunii care este constransa la agentul constatator. Din punctul meu de vedere ar trebui facut un pas in fata si sa ajungem ca in vest: Autoritatea te-a prins ca ai incalcat legea (respectand drepturile si libertatile cetatenesti), autoritatea te-a sanctionat, fiind mai putin important aspectul daca acelasi agent constatator iti aplica sanctiunea sau nu :)
Dar pentru ca niste parlamentari incearca sa lege mainile agentilor rutieri in a aplica sanctiunea avem fel si fel de ineptii si eroi (exemplul cel mai frecvent este cererea verificarii metrologice a aparatului cu care s-a masurat viteza autovehiculului...)
Ca vad ca in afara nu plange nimeni nici macar pentru simplul fapt ca o astfel de sanctiune nu poate fi contestata...

ashbird

Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

Ionut

Pai si Politia isi ia drona. Dar ca sa ne arda pe noi cand depasim cu 11 km/h limita de viteza, nu pentru preventie.




Dronele-radar urmează să ia locul elicopterelor care au survolat autostrada A2 (Bucureşti-Constanţa) în această vară.
Noile aparate radar vor fi folosite în primă fază pe autostrada care duce spre mare, urmând ca ulterior să fie utilizate şi pe celelalte două autostrăzi în funcţiune, A1 (Bucureşti – Piteşti) şi A3 (Bucureşti – Ploieşti), scrie B1.

Gandul

ddfab

atentie in judetul Alba. un radar neinscriptionat isi face de cap. zona Santimbru fabrici, Teius, Miraslau. se muta frecvent.
aici in parcarea din fata blocurilor din Santimbru Fabrici,





kolegu

Atentie si in Bucuresti pe Cheiul Dambovitei sensul Centura -> Vitan Barzesti mai ales seara, limita de viteza este de 50 km/h (sunt mai multe indicatoare ramase de cand erau cocoasele din cauciuc). L-am vazut in 2 sambete consecutive pe la 6 seara, erau bagati in dreapta cu luminile stinse, cam pe aici:

https://www.google.ro/maps/dir/44.3950415,26.1883003//@44.3956931,26.1844165,16z

si aveau clienti.  >:(

Goldmund

Am vazut din ce in ce mai des autoturisme cu numar de Romania prin Stuttgart.
In acest oras exista o mare exceptie de la regula, un bulevard f. circulat, central,(Theodor-Heuss-Str. - Friedrichstr.) are vit. admisa de max. 50kmh, ziua, iar seara, intre orele 22-05 dimineata vit. max 30kmh(!). Exista acolo doua Radarkontrolle.

SB76UFO

ATENTIE!!! Passatul din imagine avea radar la bord. "Soferul" civil , pasagerul militian lasat pe spate.
Se "plimba" pe A1 in zona Sibiului.

"Prostia este eternă și invincibilă"

oaspetele

Vad ca in ultima vreme, radarul este prezent aproape de fiecare data in localitatea Viisoara sau la intrare in Bistrita.
Inclusiv la ore neobisnuite. 4:40 in primul caz, 23:30 in cel de-al doilea.
Greu de depistat fara detector, dupa mine, la orele respective.

ovicor

@Oaspetele, nu doar vezi filtrul de la Magherus-Sieu, urmat de urmarirea ca-n filme si retinerea din sensul Flamingo !

Dan74

Am uitat sa mentionez ca in Bihor  pe DN1 dar si pe centura Oradea avem un pistol radar de ultima generatie care deja a prins multi vitezomani, atentie ca nu este detectabil. Este si o situatie mediatizata in zona, acum vreo 10 zile un un politist a stat pe o bancuta in fata unei case In Topa de Cris cu "pistolul" si i-a "impuscat" pe vitezomani.
Pun si un link cu un articol despre aparat: http://www.bihon.ro/atentie-soferi-pistol-radar-cu-laser-folosit-pentru-vitezomani/1885092

dumbravaandrei

Chiar sunt radare fixe? Hai sa nu dezinformam. Chestia asta cu folosirea camerei de vigneta ca si radar deocamdata e poveste.
Nu sunt echipate cu "radar" aceste camere (detectarea vitezei prin imagine nu este posibila cu aceasta camera intrucat nu ofera suficiente capabilitati de a asigura si precizia masuratorii)

cristi5

#149
Acum mi-am dat seama ca trebuia sa citez articolul din ProMotor (grupul Fb al OpenStreetMap e serios, dar e inchis...) Articolul e foarte prost (intai vorbeste de camere, apoi sare la senzori in asfalt fara nicio legatura). Dar poate e ceva adevarat in povestea asta, poate chiar se vor pune radare fixe. Am sters mesajul celalalt.

http://www.promotor.ro/masini-noi/news/camerele-de-rovinieta-vor-prinde-vitezomani.-unde-se-vor-activa-primele-radare-fixe-16688529
Quote
Poliţia discută cu reprezentanţii Companiei pentru Administrarea Infrastructurii Rutiere pentru a folosi camerele fixe montate în întreaga ţară, pentru a-i veghea pe şoferi dacă respectă viteză maximă admisă. Cele 74 de camere se pot folosi şi pe post de radare. Sistemul funcţionează în baza unor senzori din asfalt.

Poliţia rutieră nu are niciun radar fix, iar numărul radarelor mobile a scăzut: de la 600 în 2015 la aproape 500 în 2016.

Radarul fix se activează în momentul în care roţile din faţă ale autoturismului ajung la senzorul montat în asfalt. Sistemul calculează în cât timp se parcurge distanţa de 2,5 metri. Adică distanţa până la următorul senzor. Dacă s-a depăşit limita maximă de viteză, 130 de kilometri pe oră, veţi primi amendă acasă, în plic.

Poliţia a stabilit deja camerele cu ajutorul cărora îi vor depista pe Vitezomani. Primele vor fi activate pe autostrada spre mare.

Iată mai jos lista cu cele 74 de camere, din toată ţara: