News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Radare pe drumurile din România

Started by ciprebbe, April 01, 2013, 12:42:48 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

raulitto

#60
In judetul Timis, un radar celebru este in loc. Dumbrava. In 90% din cazuri cand trec pe acolo e la datorie. E un logan albastru, neinscriptionat, fara girofaruri. Sta intr-o intersectie, pe la mijlocul localitatii, perpendicular pe drum, deci banuiesc ca poate lua masinile din ambele sensuri.
Un alt loc este pe E671 (Timisoara - Arad), dupa ce treci de intersectia cu Sinandrei, vine o zona cu limitare la 70Km/h. Fiind asfaltul bun si drumul liber, de obicei nimeni nu respecta limita respectiva. Tot pe traseul asta mai stau in Vinga (mai rar) si foarte des intre benzinaria Petrom si Loc. Ortisoara, in curbele alea unde e limitare la 60km/h. Acolo pot sta pe oricare din sensuri, am prins uneori pe ambele in acelasi timp. De obicei lumea da blitz-uri...

In Timisoara
, cel mai des am vazut radare in urmatoarele zone:
- pe Bv. Iosif Bulbuca, pe directia AEM - Spitalul Judetean, dupa intersectia cu Bv. Sudului. Aici sta ori un Logan albastru cu EEA la nr, ori un MCV
- pe Stan Vidrighin, pe oricare din sensuri, insa cel mai des foarte aproape de sensul giratoriu de la AEM (pe langa LIDL). Si aici e ori EEA-ul neinscriptionat, ori un MCV.
- pe Tudor Vladimirescu am vazut (mai rar), cum mergi dinspre Politehnica spre Spitalul CFR
- pe Simion Barnutiu sta destul de des un MCV, cum vii dinspre Take Ionescu, imediat dupa intersectia cu Badea Cartan
- la Gara de Nord sta destul de des un MCV, mai ales seara/noaptea. Cum vii pe Bv. Republicii spre gara, chiar inainte de gara este un spatiu liber pe dreapta. Acolo stau ascunsi, cu fata spre OMV. Fiind noapte si avand 2 benzi pe sens, e tentant sa o calci pe acolo si la cum stau, sunt greu de reperat. Cand ii vezi e mult prea tarziu.
- in zona Podului Muncii stau fie de o parte fie de alta a podului (ori pe Iuliu Maniu, ori pe Str. Gh. Pop de Basesti). Podul e in rampa si avand 2 benzi pe sens, e tentant sa o calci mai tare. Cand ajungi in varful podului, daca ai peste 60km/h ei deja te vad si au si timp si loc sa te opreasca.
- pe Str. Nera, vis-a-vis de Stadionul CFR sta mai mereu un echipaj de la Rutiera, insa din ce am observat nu au radar, ci opresc masini pt verificari de rutina. Pe mine m-au intrebat inclusiv de foliile de pe geamuri. Le-am aratat actul pe ele si m-au lasat in pace.
- destul de des mai stau si in Piata 700, nu pt viteza, ci ca sa verifice actele - foarte aiurea, intrucat zone este mega aglomerata mai mereu si strada pe care stau ei e foarte scurta, astfel ca iesi din curba (90 de grade) si te trezesti brusc cu ei in fata ca te opresc. De abia ai timp sa reactionezi.
- mai nou stau pe Bv. 16 Decembrie, cum mergi dinspre Catedrala spre Podul Traian. Logan MCV, nu-i interseaza viteza, ca acolo n-ai cum sa ai mult, insa te salta daca nu acorzi prioritate pietonilor. Tampenia mare e ca acolo semaforul tine foarte putin pt pietoni, astfel ca si daca mergi grabit, e imposibil sa reusesti sa trversezi toti cei 20 de metri de drum. Asta ca sa nu mai zic ca fiind trecerea de pietoni spre Catedrala, sunt o multime de pensionari care traverseaza acolo si sut surprinsi de culoarea rosie a semaforului. Deci mare atentie acolo daca nu vreti sa ajungeti la discutii interminabile cu stimabilii.
- un alt loc preferat este Podul din Calea Sagului (de obicei in directia iesirii din oras, insa nu in 100% din cazuri).

dorum

Atentie mare si in Chizatau, pe sensul TM-Lug; locatie foarte des utilizata de radar...
Am pus-o ieri de 170RON donatie la stat...am avut 78kmph in localitate!
:lol: :lol:

raulitto

#62
Mda, am uitat de cel din Chizatau :)
Mi-am amintit insa de altul, care m-a prins recent: la iesire din Alba Iulia spre Sebes. Sta pe dreapta, chiar inainte sa iesi din oras. Toti mergeau cu 35 - 40 (tipic romanesc cand se stie ca e radar), eu ca zorro, cu 70 pe banda 2 :D
Tot in jud. Alba am mai luat un radar in Petresti. Aparent e o localitate mica, neimportanta, insa fiind pe ruta Transalpinei, se sta cu radarul la greu acolo. Erau 3 echipaje de politie cand m-au oprit si pe mine si erau masini oprite la greu.

Mai nou eu folosesc o aplicatie de Android numita Waze, care permite soferilor sa marcheze pe harta locurile unde sunt radare (dar si ambuietaje, lucrari la carosabil, etc.). E foarte utila, mai ales daca nu esti singur in masina (ca sa conduci linistit in timp ce altcineva adauga radarele pe care le intalnesti pe drum). Am venit de la Sibiu la Timisoara si din 5 radare 4 mi le-a semnalat. Al 5-lea nu, pt ca era intr-o zona mai putin circulata si probabil ca n-a trecut nimeni pe acolo care sa foloseasca app. Dar acolo stiam ca se pune si am stat incet. Ideea e ca cu cat o folosim mai multi, cu atat e mai eficienta.

p.s. pt 330km mi-a luat 6MB trafic. Decent zic eu, mai ales ca m-a ghidat perfect, stia de toate sensurile giratorii nou facute pt a intra pe Autostrada la Cunta, respectiv la Saliste.

dr4qul4

WAZE este integrat cu google trafic!
orice accident semnalat pe Waze este afisat si in google maps. probabil cei de la google au achizitionat un soft de navigatie pt ca al lor "Navigation" era un beta.
Waze este o aplicatie veche.

Mai exista si 'Colegu - o aplicatie romaneasca pt radare dar care nu prea functioneaza
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

coco.serban

conform legislatiei.

Daca doua tari din spatiu UE nu au contract de baza comuna nu se poate trimite acasa o amaneda mai mica de 500 euro. Exista posibilitatea de a primi notificare daca amenda este mai mare de 500 euro.

Ce se intampla real. Nr de matriculare este trecut intr-o baza de date timp de 3 ani, daca ai o amenda si ai norocul ca unul din poltistii sa verifice nr de matriculare in aceeasi tara in care amenda a fost emisa, se va aplica pe loc amenda.


Quote from: asztalos on April 01, 2013, 01:40:36 PM

2. VINE amenda sau NU vine acasa la noi, in RO?
Va dau un raspuns 100% sigur (in privinta radarelor din Ungaria mai precis) : NU vin amenzile acasa! Informatia este 100% sigura, deci nu e doar experienta personala.


davyl

#65
^
Va dau o veste trista: din noiembrie 2013 toate tarile din UE au semnat sa trimita in tara de origine, amenzile primite de soferii straini prin tarile pe unde merg. Trei tari din UE n-au semnat aceasta conventie: Irlanda, UK si Danemarca. Restul vor trimite toate mai devreme sau mai tarziu, depinde cat dureaza prelucrarea in tara unde a fost constatata contraventia.

Ca o confirmare a celor spuse mai sus, am primit eu personal saptamana trecuta o amenda in Belgia pentru o depasire cu 4 km/h a limitei legale de 120 km/h in Olanda (cica am avut 128 km/h: 4km/h toleranta aparatului si 4km/h in plus). Pentru 124 km/h trebuie sa platesc 30 de euro (23 euro + 7 euro TVA)... Deci: se poate!!!  >:(

P.S. Observati ca asztalos scria acel mesaj in aprilie 2013... acum suntem in 2014... alta Marie, alta palarie!

asztalos

#66
Din cate am citit, s-a votat de catre Parlament. Mai trebuie sa promulge si presedintele aceasta lege. La capitolul amenda : te-au oprit sau nici nu te-au oprit si au venit acasa amenzile din Belgia DIRECT (pe numere de Ro) ?
P.S. : A fost un prieten apropiat de al meu in Austria de sarbatori (mai precis la Viena) si a primit o amenda pentru ca a parcat neregulamentar (35 de euro). M-a sunat si m-a intrebat daca e musai sa plateasca amenda sau ce va fi. I-am zis ca poate sa vina acasa linistit. A aruncat fituica si nu a primit nimic pana in prezent acasa. Daca va primi, o sa va spun.

davyl

Nu, eu nu am numere de RO. Am numere de BE (Belgia). Inainte, amenzile nu se trimiteau in celelalte tari, pentru ca nu exista aceasta directiva a Parlamentului European. Acum exista (din noiembrie 2013) si amenzile se vor trimite din toate cele 25 de tari care au semnat din cele 28 posibile. Cum am spus mai sus, numai Irlanda, UK si Danemarca nu au semnat, deci daca treceti pe acolo si sunteti prinsi de radar, amenzile nu se trimit in tara de origine...

Prietenul cu amenda de parcare din Austria are toate sansele sa primeasca amenda in RO, caci din noiembrie 2013 Austria si Romania au conventie bilaterala de plata si urmarire a amenzilor. Evident ca va dura ceva punerea in practica, insa sunt convins ca pentru bani, amenzile se vor urmari foarte de aproape de acum inainte...

Archi

Dar unde se poate plati amenda in RO ( inafara de transfer bancar sau alte metode ce implica banci)



davyl

Eu am primit o scrisoare in olandeza din care nu am inteles nimic. Pe spatele scrisorii era un mic rezumat in engleza si franceza, plus coordonatele contului bancar din Olanda, unde trebuie virati banii (plus data limita si consecintele daca nu virai - cu cat se majora amenda in timp). Probabil ca asa vor face si pentru alte tari: rezumat in limba tarii respective plus engleza. Nu cred ca se va putea face altfel plata decat cu transfer bancar (virament). Pentru platile in alte monede decat euro se face plata la cursul euro interbancar.

Goldmund

Apropo de amenzi(cu toate ca si eu aici sunt amendat cu multe dislike de cineva de pe forum, de fiecare data cand postez - cateodata poti primi o amenda si fara sa fi gresit cu ceva):

in Italia am primit o amenda de 35 euro pentru ca am parcat gresit(langa o carciuma unde mai erau parcate gresit masini, multe masini - doar doua masini din Germania au primit amenda)
Pe amenda scria ca daca in 48 de ore nu platesc amenda, suma creste vertiginos! Am platit-o la primul post de politie.

In Elvetia e putin altfel:
daca va opreste o masina a politiei(pentru viteza depasita sau orice alta greseala in trafic) amenda trebuie platita 'pe loc'. Cine nu are suma la el(cash), trebuie sa scoata de la un automat si sa plateasca dupa care abia atunci are voie sa conduca mai departe.

Pana acum cativa ani, cand ajungeam in Suedia, parcam unde gaseam langa prietenii nostri de acolo. Am primit multe amenzi si niciuna nu a ajuns pana in Germania. Acum e altfel, dupa noile reglementari UE, iar acum parchez in alt loc....

NicolaeG

Quote from: Goldmund on January 16, 2014, 05:53:20 PM
Apropo de amenzi(cu toate ca si eu aici sunt amendat cu multe dislike de cineva de pe forum, de fiecare data cand postez - cateodata poti primi o amenda si fara sa fi gresit cu ceva):

ai un like de la mine pentru incurajare :)


ovicor

Cred ca la adresa proprietarului masinii, acesta nu este, obligatoriu, la volan in momentul savarsirii abaterii!

asztalos

Poate nu a condus proprietarul masinii. Declari o alta persoana (de ex pe mama) si tu personal ai scapat. Intrebare : cum vor colecta strainii aceste amenzi de la noi? O sa-l oblige pe statul roman sa colecteze amenzile intr-un cont sau cum?
Oricum, e o incorectitudine pe la mijloc : pana cand politia romana te opreste pentru orice abatere chiar si pe tine (pe cetateanul roman) si te sanctioneaza pe loc, si strainii o sa fie sanctionati pe loc. Ca urmare, corect ar fi sa se aplice legea la fel in strainatate : daca esti oprit pentru ca ai savarsit o abatere, sa te amendeze pe loc. Daca nu, cand ajungi acasa sa nu mai ai probleme de genul : "...oare nu o sa vina 10 amenzi din Grecia pentru ca mergeam cu 130 km/h pe autostrada in loc de 120 km/h?".