News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Radare pe drumurile din România

Started by ciprebbe, April 01, 2013, 12:42:48 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Calin

Quote from: asztalos on January 25, 2015, 06:42:24 PM
Din cate stiu, singura tara de unde vine amenda de la radarul fix acasa este Germania (mi-au confirmat niste persoane care fac saptamanal ruta Romania - Germania). In rest, ziceau ca nu vine nici o amenda. Personal, doar in Ungaria m-am plimbat mai mult si am fost prins odata 100% sigur de radar si nu mi-a venit niciodata nici o amenda. Chiar am fost oprit tot in acel an si controlat la sange inainte de Berettyoujfalu si nu mi-au zis nimic => nici nu figuram in sistem.
Altii spun ca nici din Germania nu vine amenda de radar acasa (mi-a spus un prieten care lucreaza in Germania si ajunge lunar sau odata la trei luni acasa cu masina). Nu mai umblu cu masina prea mult pe afara, deci nu stiu ce sa va spun
Stimate asztalos doresc sa iti multumesc mult pentru informatiile detaliate pe care le-ai furnizat -asa cum de altfel doresc sa multumesc multor colegi de aici.In special informatiile despre amenzile si marja de viteza maxima din Ungaria mie imi sunt foarte utile,avand in vedere ca aceasta este tara pe care o tranzitez cand vin Acasa.Si nu in ultimul rand complimentele mele pentru corectitudinea cu care te exprimi in limba romana !

asztalos

In Ungaria daca nu ai mai mult de 149 km/h pe autostrazi, TEORETIC nu o sa ai probleme! Daca folosesti si o aplicatie de gen Waze sau Traffihunter (mai ales a doua aplicatie), o sa stii exact unde este radarul (nu se plimba ca la noi, mereu). La unguri, de regula se sta si cate 2 ore cu laser-ul in acelasi loc. Foarte rar se intampla (odata pe an) sa masoare viteza din mers (am inteles ca la Szeged, pe M5 si pe M2 s-a masurat viteza in asa fel).
Imediat (banuiesc ca pana in toamna cel tarziu) o sa ai autostrada de la Hegyeshalom pana la Nadlac (si mai departe pana la Timisoara), deci nu cred ca va fi o problema sa te incadrezi. Ei seteaza laser-ul la 153 km/h pe autostrazi. Pe M0 ai cateva limitari de 80 km/h si cateva radare fixe. Numai in Austria am inteles ca se trimit amenzi din Ungaria.
Va ajut oricand, cu orice informatie pot  :)

Calin

Quote from: alecu26 on January 25, 2015, 07:24:20 PM
La Ilia ti-o furi si daca ai facut acel drum de zeci de ori. Doar cand primesti flasuri...esti 100% sigur ca nu accelerezi fara sa vrei.
Nu cred ca mi-o mai "fur" deloc ! :lol: Flash-uri sau nu.....acum pe acolo merg si cu ....30 la ora ! :p
Cand am primit acea amenda mai mai ca imi venea sa ma duc dupa curba , cu un panou mare pe care sa scriu:Atentie - autoturism RADAR peste 300 de metri ! Si apoi sa se mire oamenii cu cascheta de ce nu mai "pescuiesc" pe nimeni ! Din pacate generalul Timp-nu era de partea mea.....Dar le-as fi "copt-o".
Am mai trecut de cateva ori pe acolo ( de obicei ies si intru in Tara pe la Oradea), mergand ,binenteles , cu viteza -sub 40 la ora ( desi limita este de 50),iar deja de la 100 de metri, reduceam intentionat viteza la 20-25 la ora de bulbucau ochii le mine cat cepele.Iar eu , le trimiteam cate un "No,t...va muma-n c.."
Si asta , pentru ca stau acolo nu pentru siguranta noastra a tuturor, ci pentru a-si umple buzunarele proprii.......Daca mi se intampla in Elvetia - unde stiu ca sunt corecti, nu puteam decat sa-mi reprosez mie greseala facuta si sa o iau drept "invatatura de minte".Din pacate , nu este cazul de aici,de la Ilia.
In urma cu vreo 10 ani , la Targoviste , pe la 2-3 dimineata -nici tipenie de oameni sau de masini in miscare-am oprit sa cumpar niste pateuri calde daca mai tin minte-eram cu inca ceva prieteni/prietene.Magazinasul la circa 10-15 metri de locul unde lasasem masina.Nu au trecut 3-4 minute de cand oprisem ca ma trezesc cu masina de Politie si un domn politist dandu-mi amenda pentru ca am oprit pe trecerea de pietoni ! Parca se si scuza.Dar a fost amabil si amenda nu si-a bagat-o in buzunar......La Ilia echipajul radar sta intr-o zona unde,daca nu esti atent poti sa fi convins ca ai iesit din localitate-exact ceea ce mi s-a intamplat si mie.A profitat de faptul ca am permis de conducere strain si ca nu cunoasc legislatia-pentru a-mi "baga adanc mana in buzunar" cu amenintarea suspendarii permisului ,iar banii au intrat in buzunarul......lor !
  Oare limitarile de viteza exagerat de mici pentru zone in care nu mai exista pericol iminent,unde nu exista pietoni,case sau alte cladiri nu sunt de fapt facute in mod special pentru a "umple" visteria autoritatilor locale ? Oare este corecta o astfel de atitudine ? Cred ca in Romania nu ne va fi bine pana cand autoritatile ( pana la urma alese de noi,cetatenii de rand) nu ar intelege ca trebuie sa inceteze aceasta "lupta" absurda intre cine este mai "smecher" . Autoritatile care incearca tot felul de tertipuri pentru a stoarce bani de la cetatenii de rand , iar cetatenii de rand sa considere normal sa incerce sa "fraiereasca" autoritatile ca un raspuns la tertipurile si lipsa de transparenta a statului-cu privire la destinatia finala a banilor primiti de la cetateni.  >:(

Calin

#108
^^ Iti multumesc, inca o data , pentru amabilitatea de care dai dovada .Cand vin in tara si merg la Targoviste ,ma "abat" pe la Oradea.Deci strict personal -viitoarea legatura dintre Macau si Nadlac-continuata apoi ( sper si eu ca maxim pana in toamna) pana la Arad -Timisoara si chiar dupa Lugoj-imi serveste mai putin.Dar fac destui kilometri pe autostrazile maghiare -cat si pe strazile lor nationale -astfel incat stirile cu privire la limitarile lor de viteza si de amenzi imi sunt foarte utile.Cred ca si multor altor colegi de forum. :cheers: In cinstea ta!

asztalos

Mai apar si noutati in orasul nostru (fotografiat astazi de catre un utilizator Facebook) : LTI Trucam

ciprebbe

Quote from: dr4qul4 on March 17, 2015, 10:01:54 PM
Cele din UE... Dupa noile directive nu mai au scapare.
Restul... La granita.

Se pare ca au inceput sa vina amenzi de radar din Ungaria. Nu am vazut personal inca formularul care ajunge la proprietar.
Deja aud din doua surse diferite si intervalul in care ajunge e undeva intre 3 si 5 saptamani. Amenda e in forinti si e scrisa in ungureste si engleza.
Stiu ca avem colegi , aici, care cunosc bine legislatia din ungaria si poate afla detalii suplimentare.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC


iuli

Mi se pare doar mie sau întrebi de mere și ți se răspunde de pere?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

danutzu_1069

@iuli
Nu, ti se raspunde tot despre mere, dar iti povesteste si cum arata cosul si cum sunt puse merele in cos.
Lasad gluma la o parte, zice clar ca nu trebuie alte acte suplimentare dar daca "organu' financiar" considera ca trebuie sa se lumineze, iti poate cere si alte acte dar prin instiintare scrisa prealabila.
Situatia descrisa a fost un, hai sa-i zicem exces de zel al respectivului functionar.


CataOT

Nu este chiar noua stirea , in Corabia Olt , de 3 ani au un Cielo albastru care a fost confiscat si convertit cu radar . Foarte multa lume a fost prinsa depasind viteza cu acesta masina . Cand vezi un cielo parcat parca nu te gandesti ca ar fi radar .

TraianBV.

Le poti evita daca ai detector de radar.

grig73

#117
Azi in Arad se faceau teste cu pistoalele radar pe Saguna.Se pare ca au inceput sa intre in dotarea Politiei Romane.Era un video pe Youtube cu folosirea unuia pe langa Bucuresti
Am gasit si video:

mircea

Quote from: florin74 on July 09, 2015, 10:38:18 AM
http://stirileprotv.ro/stiri/social/radarele-sub-acoperire-noua-metoda-prin-care-soferii-vitezomani-sunt-prinsi-de-politistii-de-la-rutiera.html
Nu-i deloc nouă metoda.
În Timișoara, e un Logan albastru TM 11 EEA. Îl știu ca radar de prin 2006. În Tg Mureș e tot un Logan, dar alb. MS 08 XWF. L-am ginit în prima săptămână când am ajuns acolo.

JohannDB

"Vechile metehne"...greu de lăsat deoparte !  Din nou cu radarul sub LEA 120KV, pe VO 1K Brașov la kilometrul 1,5 dinspre Dârste.







  Era "pus" pentru cei care veneau dinspre DN1 și DN1A, Săcele/Predeal.
  "Caseria" era instalată mai jos, la capătul noului pod peste Timiș de la noul sector al "ocolitoarei", caserie întruchipată de-un alt "MCV" !