News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.


archaeus

Au adus fabrica de grinzi, in sfarsit. Pe malul estic nu s-au apucat nici acum de spart capetele la pilotii forati. Sapau la deblee, intindeau terasamente, totusi nu cine stie ce agitatie in santier.
La imgur mi-a dat ceva eroare si am uploadat pe imgBB, nu stiu cum sa pun sa se vada si pozitia gps, daca stie cineva imi puteti da mesaj. Pozele sunt incepand de la centura Slatinei spre Craiova, pe Tr. 1 nu am avut ce poza, este la fel ca luna trecuta, utilajele erau parcate la 17:00.

Dominik

Pentru evitarea apariției unui punct de congestie al traficului la senul giratoriu, care va face legătura între Drumul Expres Craiova-Pitești și Centura Nord Craiova, a fost luată decizia de a se promova în regim de urgență un nou proiect de investiții, respectiv un drum de legătură prin care să fie preluat traficul spre uzina Ford.

https://www.facebook.com/cnadnr/videos/996628824109526/
You're in Steelers Country

adyneamtu

^^Bravo Doamna Ionita. Ideea acestui drum de legatura exista inca de la crearea PMUD Craiova. Domnii de la DRDP nu trebuie sa caute mult varianta de traseu. Trebuie doar sa exproprieze teren agricol pentru maxim 1,5 km de drum nou si sa preia o portiune de 2 km Drum Comunal, sa-l consolideze si sa-l lateasca pana la giratoriul cu Centura Sud. In niciun caz 7-8 km. Prioritatea 2 ar fi restul de 10 km din Centura Sud, ca altfel muti congestia din Nord in Sud.
Mai jos situatia expus de @AlexxC

Quote from: AlexxC on May 06, 2020, 01:12:45 PM
O ilustratie a situatiei descrise in posturile anterioare + o eventuala solutie (deja propusa de cineva pe forum) in care DX preia rolul de centura iar drumul prin fata aeroportului ramane strict pentru intrarea in oras.


mike_85

Doamna Ioniță spunea in interviu ca in curind se va contracta tot drumul expres. Se apropie de rezolvare contestațiile de pe loturile 3 si 4?

AlexxC

Fiind un proiect nou propun deschiderea unui topic cu titlul: Drum de legatura VO Sud Craiova-DX12 Craiova-Pitesti.
Studiind mai atent acest nou proiect anuntat,ma simt nevoit sa le dau dreptate celor de la DRDP Craiova,DC87 poate fi transformat in DN doar pe primii 400m apoi dintr-un nou sens giratoriu sa se desprinda drumul de legatura spre DX...aprox 2,5 km fara lungimi bretele nod.
DC87 este un drum comunal cu multe accese laterale spre terenuri agricole si constructii rezidentiale.Are pe ambele parti conducte de gaze,apa si cabluri electrice(a se vedea pe streetview imagini de la instalarea acestora).
Din cauza celor enumerate mai sus si a fundatiei specifice unui drum judetean,acest drum nu reprezinta o varianta viabila pentru modernizare.Trebuie traseu nou!


daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Troson1 Nod Rutier Centura De Nord 16 08 2020


daniel321

Pod Cale Ferata Olt Craiova Slatina 17.08.2020


daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson 2 Lot2 UMB Pod Peste Raul Olt Si Balta Milcov 17 08 2020


udar

Multumim Daniel pentru filmari.
Ce nu inteleg eu este de ce au avut 11 foreze ingramadite la pod si de 1 luna pe malul stang nu se misca nimic acolo unde au forat.....??

miahi

^ Cred ca toata lumea care a urmarit lucrarile se intreaba acelasi lucru. Or fi probleme de la LEA de pe deal care vad ca inca rezista sau poate cine stie o "frana" fortata de buget..

Io

Cu multumiri, Daniel.
Bata-i Dumnezo stilpi!
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

ciprebbe

Nu mai are de unde scoate plaiesi UMB-ul.
Prioritar e la Bacau, termina acolo apoi reloca oameni si la Craiova.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

archaeus

@ciprebbe si cand or castiga si tr 3 si 4, centura galati, loturile de pe A3, A0...ce fac?