News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

archaeus

Am trecut astazi pe deasupra, UMB in vacanta, fara noutati fata de ce au filmat baietii de la API. TS era la lucru, nu cine stie ce mobilizati, dar mai bine fata de ultima data cand i-am vazut eu. Cat timp are UMB vacanta? Una sau doua saptamani?

florin74

#2116
^^ Se aude ca UMB sta foarte bine la lot 3... Cred ca si-au permis sa dea un pic in preturi, avand in vedere ca o parte din echipamente lucreaza la capacitate maxima (amortizare rapida), plus proximitatea fata de lotul 2.

SniperGuy

^^ Parca doua saptamani se discuta putin in urma.

horatiu.cosma

In mod normal UMB are pauza cate o saptamana, nu stiu de unde informatia cu 2 saptamani.

archaeus

A scris daniel ceva postari mai in spate de 2 saptamani, am vazut si eu acum.

NGC

Si din alta parte se transmit semnale bune cu UMB la T3. ;)

daniel321

Se pare ca nu am intales bine, acum ma intreb si eu de unde 2 saptamani  O:-)

archaeus

@daniel321 inseamna ca luni ii vedem la munca!

alexandru_m

Luni este 1 Iunie, nu stiu ce sa spun...

archaeus

Ei lucreaza duminicile in mod uzual....

daniel321

Sa nu ploua cum a plouat saptamana asta ca iar se sta... si se anunta si saptamana ce vine cu precipitatii.

perfidus

Am luat in aceasta seara cateva cadre de la Km 0 pana la Km 1+150 - zona nodului cu DC4. Nimic deosebit, doar sondaje arheologice si ceva tarusi.

Terenul unde se va ridica Spitalul Regional  vazut din centura de nord:



DC4 spre Ghercesti, care se va transforma partial intr-o bretea de acces din DX catre giratoriul din nod Km.0:



Defrisare in zona in care va incepe debleul din deal:







Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

perfidus

#2127
DC4 in zona din ultima poza de deasupra va fi demolat si se va transforma intr-un debleu.

In continuare DX12 urca in debleu pe langa linia dubla de 110KV ce apare in poze.



Gropi de prospectare arheologica pe culoarul de expropriere al DX, tarusi de pichetare topo pe ax.









Capatul debleului, DX trece in aceasta zona dincolo de axul DC4, luand directia spre est.



Si mai multe gropi, tarusi in zona nodului de unde va incepe  DC4 spre Ghercesti.









Unul din tarusi marca limita culoarului de expropriere:


That's all folks. Asteptam cu interes revizuirea AM si exproprierile suplimentare, speram ca la toamna dupa ce se culege porumbul (:D ) sa vedem activitate si pe sectorul asta.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

adyneamtu

Mersi de reportaj. Defrisarea cred ca au facut-o localnicii, acum 2 saptamani am vazut carute in zona aia si zgomote de drujba.
Ciudat ca se auzeau si din zone mai indepartate de traseul DX.

PS: Din 2009 se numeste DJ643F(DC4 a ramas doar in Olt). Iar din 2019 ruta DJ643F se opreste in giratoriul de pe centura, (in viitor se va opri in nodul mai sus mentionat).

cat23

#2129
Unde as putea gasi planul de ansamblu din noul AM la o rezolutie buna? In memoriul de prezentare de pe ANMP nu prea se intelege cum modifica traseul.