News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 15 Guests are viewing this topic.

archaeus

Multumim pt filmare. Mobilizarea se mentine f slaba, UMB a mutat oamenii la Bacau.

udar

Cred ca mai degraba au plecat acasa pana dupa pastele ortodox !!!

TibiV

Sunt de facut foarte multe demolari. Multe case/cladiri pe traseu...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pest1969

Sambata in jur de 1 PM era forfota mare la intrarea in Slatina dinspre Pitesti. Am mai vazut oameni si utilaje si dupa Slatina in directia spre Bals. Probabil vor intra in concediu joi. Sau poate luni.

voicul

Mie imi pare prezenta buna, mai ales ca UMB are totusi un lot de 40 de km.
Lucreaza la ce se poate tinand cont de numarul mare de case si stalpi de pe traseu. Foarte multe structuri incepute/terminate - astea dureaza cel mai mult.

daniel321

#1850
Uemeaza si filmarea pe lot 2 08.04.2020 este in lucru are 12 min, posibil in jur de ora 20:00 sa fie gata cred, maine sper sa termin si filmarile din data de 10.08.2020 se lucra intens pe cele 2 loturi, am vazut activitate si pe lot1 in zona Pielesti - Robanesti aici nu am filmari momentan da urmeaza!

horatiu.cosma

#1851
La structuri se mișcă bine pe lotul 1, mai puțin podul peste Olteț unde abia ce au adus o foreză, acolo cred îi încurcă pe lângă case și țeava de gaz, posibil și alte utilități. La terasamente e subțire mișcarea, așteptăm 2021 să termine la Bacău și să aducă grosul de forțe aici. Ar fi o variantă să subcontracteze din terasamente la firme locale până termină la Bacău, cum au făcut-o la Gilău-Nădășel.

carutasul

ce îmi doresc eu e să văd "arat" tot lotul ( sunt zone ori neexpropriate, ori alte probleme); după aia parcă nu mi-ar mai fi așa frică :) Mai ales la Olteț, unde probabil e cea mai mare structură, ar trebui să aibă front de lucru, că restul se descurcă ei...

archaeus

#1853
Cea mai mare structura e la podul peste Olt, are ~1600m, mai exact 1690.

carutasul

Mă refeream la lotul unu, cel filmat. Oltul musai că e mai mare ca Oltețul, după nume :)

daniel321

#1855
Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronson 2 Lot 2 08 04 2020


Sealand01

Multumim pt filmare.
Totusi e de mare apreciere ca se lucreaza in aceste timpuri, tirrena cred ca profita de somajul tehnic dat de Guvern :(
Speram ca de la 4 mai sa reinceapa activitatea

perfidus

Din conferinta publica a CNAIR cu constructorii despre stadiul proiectelor (min 33:30), am retinut de la TS ca pe 13.04 depun la CNAIR proiectul pe sectiunile 1 si 2, refacut cu ultimele observatii. Se asteapta in continuare dupa descarcarea arheologica, apoi dupa HG-ul pentru exproprieri, e posibila si o revizuire a AM-ului, deci pana la AC pe intreg Tronsonul 1 mai dureaza cateva luni bune.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

dr4qul4

Care e pb intre min 4 si 6:30?
Au gasit ceva arheologii?
Si cate foreze are UMB pe acest lot? Altii mutau 1 de la un  pasaj la altul, aici vad ca au si cate 2. Probabil trag tare ca sa le mute la podul peste OLT, ca acolo vor avea nevoie de toate.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Vladul

La minutul 06:08 se vede cum drumul va trece lipit de curtea unei case construita acolo. Chiar imi pare rau de proprietarul respectiv ca va avea de indurat atata zgomot. Pare ca puteau sa impinga drumul mai la dreapta. Sper macar sa fie prevazute panouri fonoabsorbante. Si sper si mai tare sa nu avem intarzieri legate de zgomotul de pe santier cum am avut pe A10.