News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 14 Guests are viewing this topic.

archaeus

#1800
6.










archaeus

#1801
7.






perfidus

^ +1
Superbe poze @archaeus! Multumim!
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Alutus

Felicitari maxime archaeus, mi-am facut cont special pentru a te felicita.

Ooff, speram sa revedem la lucru UMB-istii cat mai repede  :((
Alea iacta est

dr4qul4

Saptamana libera acum - se lucreaza 3,5 saptamani dupa - liber de Paste
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Earthchild

#1805
Daca nu va fi prelungită pauza pe termen lung. De frica pandemiei, austriecii cam opresc șantierele și continua doar cu întreținerea și cu proiectarea din birou...
https://www.asfinag.at/ueber-uns/newsroom/pressemeldungen/2020/baustellen-eingestellt/

georgec

A fost emisa HG pentru scoaterea din fondul forestier

HOTĂRÂRE  nr 18/18.03.202 pentru aprobarea scoaterii definitive din fondul forestier naţional, fără compensare, de către Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A., a terenului forestier în suprafaţă de 19,9842 ha, în vederea realizării obiectivului de interes naţional şi utilitate publică "Drum expres Craiova-Piteşti şi legăturile la drumurile existente", tronsonul 2, aflat pe raza localităţilor Slătioara, Balş, Milcov şi Slatina, din judeţul Olt

pest1969

Mi se pare mie sau e oarece celeritate in emiterea acestor HG-uri legate de marile proiecte?
In raport cu ministrii anteriori, evident.

perfidus

Dap. Oamenii si-au cam asumat o treaba de facut.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

punktnet

@pest1969 zici ca esti Iohannis sub acoperire cu celeritatea aia :)
Trag tare ca le e frica sa nu stranga UE robinetul. La cum evolueaza panica cu raceala asta, nu cred ca se inseala din pacate
Just kidding.

Dragos_R

Fotoreportajul postat de @archaeus este de nota 10, din punct de vedere al avansului lucrarilor si al implicarii UMB extrem de graitor, multumim mult pentru implicare, pentru efort. Stiu ca este un efort suplimentar, insa ma alatur rugamintii adresate de @ddfab, orice comentariu, orice adnotare cu indicarea locatiei, a intersectiilor ar fi extrem de utile si implicit foarte apreciate, sunt convins ca multi nu cunosc geografia zonelor din imagini. Inca o data felicitari si asteptam urmatoarea tura ( macar o data pe luna ar fi super ).

Alutus

#1811
QuoteCirca 30 de salariati ai firmei Tirrena Scavi, care lucreaza pe Tronsonul I al drumului expres Craiova-Pitesti, au protestat astazi pe locul unde este organizat santierul de lucru. Oamenii acuza ca nu si-au primit salariile din luna decembrie. Ei spun ca pe decembrie si-au incasat o parte din bani, dar nu pe intreaga luna.


Gazeta de Sud:
https://www.gds.ro/Bani-afaceri/2020-03-23/angajati-care-lucreaza-la-drumul-expres-craiova-pitesti-au-protestat-pe-santier/


Foarte incurcata situatie pe TR1  :(

PS - urmariti si video-ul, sunt interesante declaratiile muncitorilor
Alea iacta est

florin74

A facturat UMB  aproximativ 78.6 mil lei pe cele 2 loturi.

archaeus

#1813
Fotoreportaj aerian mai incolo un pic, dar mai sarac in poze ca nu prea aveti ce vedea. Ca un rezumat, pe tr. 1 liniste totala, pe tr. 2 UMB se concentreaza doar la structuri si ff slab la sapaturi, terasamente spre deloc, probabil e umezeala sau eu stiu? Oricum, mult mai slaba mobilizarea fata de acum 2 saptamani.

archaeus

#1814
1.