News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 2 Guests are viewing this topic.

voicul

Sunt curios daca UMB mai depune oferta.

AlexxC

@daniel321 Multumim pentru update!
Pe satelit se observa ceva activitate pe lotul UMB la viaduct in zona Dealul Sarului si intersectie DX cu DJ644...poate ne aduci vesti si de acolo daca te induri sa traversezi Balsul :)

daniel321

#1607
Cu placere!
Am vazut ca se lucreaza si in zona Bals-ului, daca mai gasesc ca zgarma pe undeva mai filmez si pe acolo...

Stie cineva ptr foto video pe santierele de drumuri trebue acordul cuiva ptr foto video?

razvan96

Ca veni vorba de Bals, s-a emis azi si ultima AC pentru T2 L1, care se refera la segmentul aflat in Dolj si la nodul Bals Vest.Tot lotul are acum AC.Poate fi descarcata de aici:

,,DRUM EXPRES CRAIOVA-PITEȘTI, TRONSONUL 2, LOTUL 1- KM 17+700-KM 36+200"ETAPA IV: km 17+700 - km 18+060; km 19+400 - km 21+800 (Județul Dolj și Județul Olt)

RobertN

Salutare,

Câteva aberații în articolul acesta

"[...] Dar ne ocupăm de proiectul acesta, drumul expres Craiova-Piteşti, este un angajament luat de Guvernul României în 2008, când eu eram ministru al Transporturilor şi l-am contrasemnat şi eu în negocierile avute cu cei de la Ford.
Noi am făcut studiul de fezabilitate, am aprobat indicatorii tehnico-economici, un an de zile cred că a durat."  :o

razvan96

Aberatiile ca aberatiile, dar a spune ca dai ordin de incepere pe ceva ce a inceput nu e chiar o aberatie, e direct minciuna. :lol:

TibiV

Zice ca va da ordinul de incepere "pe bune".
Probabil celelalte au fost "pe rele"...  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

snackhunter

Salut, update-uri din santier mai are cineva? :)

La T2 au inceput lucrarile?

T3 si T4 sunt inca in licitatie?

Portiunea intre centura Nord si Pielesti a primit avizele de constructie?

dr4qul4

Chiar nu stiam pe cine sa injuram pentru SF_ul asta atat de bine facut.
Sa-l intrebe cineva cand da ordinul de incepere pe portiunea Slatina-Pitesti  :puke:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

perfidus

@snackhunter, pentru stadiul T3 si T4 vezi in semnatura mea :(
Au inceput ceva la T2 - lotul 2 (UMB), cu organizarea de santier, drumuri tehnologice si ceva decopertari.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

voicul

La anul de prin martie probabil o sa vedem UMB la treaba. Deocamdata timid pe DX12 si mai mult pe A7 si la Radauti.

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Lot 2 Bals Teis - Saru 16.11.2018
Pe lotul 2 se lucreaza intens pe Km buni zona Bals si dupa intersectia cu Ganeasa



dr4qul4

Cine zicea ca UMB nu poate duce A7, vo radauti si lotul asta?
Avem deja 3 foreze pe bucata filmata. Care lucreaza ca de asta au armaturile langa. Probabil vor lucra toata iarna la piloti si chiar la pile. Au destule la cele 2 poduri (olt si oltet).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

carutasul

În afară de cele două poduri nu mai pare nimic complicat la lotul ăsta, să sperăm că n-avem impedimente birocratice pe parcurs.

dr4qul4

#1619
 :lol:
Este unul dintre cele mai grele loturi de drum rapid, daca nu cel mai greu de pana acum. Avem asa:
- Podul peste Olt (care probabil va avea cea mai lunga deschidere de pana acum si care se continua cu viaduct peste balta)
- zona sud-estica a centurii Slatina, cu 6 pasaje rutiere (din care 2 noduri) plus inca 2 CF (in vreo 7 km)
- restul centurii Slatina (pana la Ganeasa) cu 3 pasaje rutiere (1 nod) si unul CF.
- bucata cea mai usoara, cea din filmare (1 nod, 1 pasaj CF si 1 pasaj rutier)
- centura Bals : pod peste Oltet si DJ, 2 pasaje (1 nod).
total: 2 poduri (din care unul imens), 5 noduri!, 8 traversari rutiere si 4 CF.

Desi bucata filmata acopera aproape 20% din lot (2 tronsoane), este bucata cea mai simpla.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024