News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 7 Guests are viewing this topic.

voicul

Au început lucrările la drumul expres Craiova – Pitești. Când ar trebui să fie gata șoseaua de mare viteză promisă de 10 ani - VIDEO

La mai bine de zece ani de când oltenilor li se promitea ca vor avea o autostradă care să facă legătura cu Capitala şi după ce s-au grăbit să inaugureze cu mare fast, în luna mai, un şantier care s-a dovedit a fi doar o cale de acces, s-a dat startul lucrărilor la drumul expres Craiova- Piteşti. Primele utilaje au apărut pe terenurile expropriate în primăvară şi au început să facă primele lucrări de excavare, decopertare şi terasare. Dacă totul va merge conform planului, oltenii ar putea să circule pe cel mai aşteptat drum în 24 de luni.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/au-inceput-lucrarile-la-drumul-expres-craiova-pitesti-cand-ar-trebui-sa-fie-gata-soseaua-de-mare-viteza-promisa-de-10-ani-1198128

davyl

#1576
Multumesc @voicul, multumesc @NGC.

@NGC, vad ca avem ceva oferte pentru supervizare. Cam cand cu aproximatie vom sti cine a castigat?

adiarc

imi cer scuze ca am pierdut sirul...lucreaza Umb-ul?sau?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

Daca ne luam dupa imagini - lucreaza TS. La minutul 1.22 se vede sigla TS pe basculanta, dar poate sunt imagini mai vechi.

AlexxC

#1579
landviewer

Avem ceva miscare pe lotul UMB , pod dupa DJ644 spre Piatra Olt si pasaj peste CF la Teis(Bals).

razvan96

Inteleg ca de o saptamana trebuie sa se fi obtinut avizul Hidroelectrica pentru podul peste Olt, putem gasi oare avizul asta pe siteul lor?

cosss

#1581
Tirrena lucra ieri in jurul orei 14:00 la forarea pilotilor aferenti pasajului ce intersecteaza DN65.





cosss

#1582
Si UMB aducea utilaje pe santier in zona viitorului nod rutier aflat langa satul Branet, localitatea Barza. Ieri un buldozer...












perfidus

Multumim @cosss, acum vom avea vizibilitate mai buna la aceste lucrari de forare la pasaj in apropierea DN-ului, sa vedem cam cat ii tine mobilizarea pana nu incep ploile. Stiu ca la Tirrena se poate, am vazut cat de repede au terminat podul peste somes de la Gilau. Partea proasta e ca au mai bine de o jumatate de lot fara proiect tehnic aprobat deci fara AC.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

daniel321

#1584
Se lucreaza intens in zona Campeni-Robanesti se indeparteaza solu.

Zona Pielesti Campeni aproape au terminat fundatia drumului.











davyl

Bravo @daniel321 pentru primul tau post in forta, cu atatea video postate!

Multumim pentru efortul tau!

NGC

T4, "PROIECTARE SI EXECUTIE ,,Drum Expres Craiova - Pitesti" Tronsonul 4"

Astazi a fost termenul pentru depunerea ofertelor, dar licitatia a fost suspendata de ceva vreme.

Harry


Sorinus

DN65 in urca si coboara diverse dealuri, dar DX12, loturile 1 si 2, pot fi considerate loturi de campie sau de deal?

Intreb ptr ca nu stiu cate viaducte vor costrui, cate puncte critice sunt, in afara de podul peste Olt de la Slatina.