Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 18 Guests are viewing this topic.

lucian252012

Prezent joi în Bănie, într-o vizită de lucru, ministrul delegat pentru IMM-uri, mediul de afaceri şi turism, Maria Grapini, a anunţat că proiectul de construcţie a autostrăzii este inclus în buget

Potrivit demnitarului, construcţia autostrăzii ar putea să înceapă în 2013, termenul de execuţie fiind de doi ani de la data de lansare a lucrărilor.

Avem bugetată autostrada. Cred că nu numai pentru craioveni e bine, e bine pentru economie în general şi pentru cei care vin înspre Craiova şi pleacă. Deci este un obiectiv precis, cuprins, bugetat.
Maria Grapini

Primarul Craiovei a punctat importanţa acestui obiectiv pentru România.

Avem certitudinea foarte clară că vom avea autostradă Craiova - Piteşti până la finalul mandatului actualului Guvern. Va fi făcută prin concesiune, dar deja sunt stabilite toate etapele. Important e că se face. Începe anul acesta. Durata de finalizare este cam de doi ani. Dacă este gata până la finalul acestui mandat, este senzaţional pentru noi şi zicem «bogdaproste»!.
Lia Olguţa Vasilescu

- See more at: http://editie.ro/articole/administratie/autostrada-craiova-pitesti-va-fi-gata-in-doi-ani.html#sthash.Rj2i1lyf.dpuf

Ionut

Ar fi ceva fenomenal sa avem incepute 3 (TREI!) concesiuni in acelasi timp in RO: Craiova-Pitesti, Comarnic-Brasov si Centura capitalei (pe sud). Acum voi stiti ca eu sunt primul optimist al forumului... insa... n-as paria nici 100 de lei pe asta.

teocharis

vor fi mai mult de trei:

urmeaza, inainte de a doua jumatate a anului, concesiunea Ploiesti-Focscani

iar pe teava este, tot concesiune in regim PPP, Iasi- Tg. Mures

savagedanyro

plus Bucuresti - Fata nevazuta a LUNII (satelitul nostru natural) !!!

scuze de sarcasm dar optimismul nu ar trebui sa ne caracterizeze !

PS : Ionut , scuze de interventie. dar deja prea mult SF (si nu ma refer la studii de fezabilitate) in acest domeniu in ultima luna !
TIMISOARA 2021 !

Ionut

Ei lumea mai noua se entuziasmeaza, e normal.
Noi astia mai vechi suntem reticenti... e normal. :)

:cheers:

davyl

Ce bine este ca pana la urma suntem toti normali :)

Speranta moare ultima! :)

reed

abia astept prima autostrada suspendata -...cu PPP  :excited:

FRS

astia nu au bani sa plateasca ce s-a lucrat deja, si viseaza la sute de km de autostrazi...la PPP cine plateste exproprierile?

teocharis

Quote from: FRS on March 02, 2013, 05:05:55 PM
astia nu au bani sa plateasca ce s-a lucrat deja, si viseaza la sute de km de autostrazi...la PPP cine plateste exproprierile?

constructorul. asta e ideea cu PPP-ul: autostrada apartine de drept concesionarului/constructorului pana in momentul in care isi recupereaza investitia initiala+o cota decenta (15-20%) profit

alecu26

#24
@teocharis

nu stiu daca le plateste el. Nu poate fi el expropriator....ar incalca constitutia.

Poate se poate gasi insa un mecanism de plata. Dar cred ca se va incerca evitarea lui. A mai incercat si Berceanu cu riscul expropierilor la constructor, si a cazut toata sandramaua.
Drumurile noastre POATE;

isotech_ro

#25
Quote from: lucian252012 on March 01, 2013, 11:00:18 AM
Prezent joi în Bănie, într-o vizită de lucru, ministrul delegat pentru IMM-uri, mediul de afaceri şi turism, Maria Grapini, a anunţat că proiectul de construcţie a autostrăzii este inclus în buget

- See more at: http://editie.ro/articole/administratie/autostrada-craiova-pitesti-va-fi-gata-in-doi-ani.html#sthash.Rj2i1lyf.dpuf

CE ESTE BUGETAT ?!? Nu este bugetat NIMIC domnilor .... numai petarde

teocharis

Quote from: isotech_ro on March 04, 2013, 11:12:51 AM


CE ESTE BUGETAT ?!? Nu este bugetat NIMIC domnilor .... numai petarde

relax, nu s-a exprimat duamna Olgutz:P corect: se va face in regim PPP deci poate fi "bugetata" cu 0 RON in urmatorii 4 ani

Grivei

1,6 mld Euro, contractul estimat pentru Craiova-Pitesti, in concesiune. Inca nu stie nici statul daca vrea autostrada sau drum expres, depinde de ce oferte va fi primi: http://www.economica.net/autostrada-craiova-pitesti_47581.html

Tavi

Quote from: Grivei on March 11, 2013, 11:54:03 AM
1,6 mld Euro, contractul estimat pentru Craiova-Pitesti, in concesiune. Inca nu stie nici statul daca vrea autostrada sau drum expres, depinde de ce oferte va fi primi: http://www.economica.net/autostrada-craiova-pitesti_47581.html
Are cineva idee daca suma include exproprieri?

Ionut

Diferenta drum expres -> autostrada nu e mare, ar trebui facuta direct autostrada sa stii o treaba, mai ales fiind PPP. Investesti mai mult, dar scoti si bani mai multi apoi.