Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

stanculescu.dan

I-auziti ce spune domnul Manda, deputat sau senator de Dolj sau ce-o fi:
"Astăzi ne-am întâlnit cu președintele Liviu Dragnea.
Concluziile discuției au fost ca echipa de parlamentari rămâne neschimbata pentru a continua implementarea programului de guvernare și proiectele de interes regional cum ar fi construirea drumului expres in regim de autostrada Craiova-Pitești"
Ce e aia drum expres in regim de autostrada? Nu stiti? Tocmai ce l-a inventat dl Manda!

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

cutter

#527
E o decizie teribilă...

Cum să lansezi design & build pe un studiu geotehnic cu 20 de foraje (cel mai adânc la 5 metri) în 120km de drum?

Este ireal.

Cum ar putea un ofertant să-și dimensioneze oferta - una e dacă trebuie să facă 2 rânduri de coloane forate duble de 1-2m diametru și 25 de metri adîncime pentru zid de sprijin pe 300 de metri (similar cu ce face UMB acum la Nădășelu unde e alunecarea neprevăzută) și alta e dacă "stă debleul" singur - vreo câteva milioane de euro diferență pe acei 300 de metri.

Cum poți face o ofertă rezonabilă? Nu poți. Vom avea claim-uri și depășiri de cost și contracte blocate/reziliate.

Nu mai vorbesc de calitatea soluțiilor - păi dacă în prețul X am zis că-ți fac și proiectare și execuție - atunci îți proiectez cea mai ieftină (în sensul rău al cuvântului) soluție ca să mă coste puțin execuția.

Și cum să investești 500-700 mil eur și să faci un drum de anii '50?

O să ne mai aducem aminte peste 3-4 de ani de această decizie teribilă când acest proiect o să fie blocat și cu probleme sau o să dăm vina pe: constructorii necinstiți, claim-uri, firmele de consultanță, FIDIC, acordurile de mediu, Comisia Europeană și Papa Pius?

Eu sper că ne aducem și că cei care vor lansa  licitația de lucrări fără studiu geotehnic conform NP074-2014 să plătească. Atunci chiar se va impune să li se impute tragerea la răspundere (inclusiv patrimonială) - de care se plâng acum când își justifică inacțiunea... Este prostie cu premeditare, avem exemple recente, nu se poate spune că nu știau.

Păcat pentru Oltenia și păcat pentru România.  :(

Dominik

Vorba lui Ionut, e cea mai mare ineptie acest DX in Oltenia ! Zicea Ionita intr-un interviu ca va avea si ,,banda de urgenta,, de 1.5 m....nu inteleg pt 1.5 in plus dc nu fac autostrada ?
You're in Steelers Country

AFC

^^ O tampenie imensa. Nu stiu cum dar trebuie sa-i scoatem din vria asta intentionata. Trebuie SF serios direct pentru A nu pentru DX.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

dr4qul4

Nici un proiect nu ar trebui facut fara un SF serios. Din pacate, in acest moment NU avem nici un alt SF gata.
Practic asta este singurul proiect mare si nou. Fiind singurul, e si prost. Lipsa asta de SF-uri ni se trage de la cei care urlau pe la televizor ca s-au cheltuit nu stiu cate milioane de euro pt SF-uri proaste si expirate, iar singura rezolvare gasita de MT nu a fost sa imbunatateasca SF-urile ci a fost sa le faca foarte ieftin sau ...sa nu mai faca SF-uri deloc.
Asta primesti atunci cand cauti cel mai mic pret.
Nu cred ca acest proiect poate continua in modul acesta heirupist.
Si nu vad nici utilitatea de a face un DX paralel cu un DN. Eu vad DX-urile ca pe upgrade-uri ale DN-urilor existente sau ca pe drumuri de legatura, cioturi intre autostrada si orase.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ciprebbe

Quote from: dr4qul4 on April 27, 2017, 01:24:11 PM
Nici un proiect nu ar trebui facut fara un SF serios. Din pacate, in acest moment NU avem nici un alt SF gata.

Hai ca mai sti de unul care e gata si valabil :), si mai nou se lauda ca il baga pe fonduri :))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


perfidus

#533
Autoritatea contractanta raspunde in continuare la intrebari de clarificare pentru documentatia de atribuire Revizuire SF si Elaborarea Proiectului tehnic, in 25.04 s-a transmis in SEAP clarificarea cu nr. 16, ce cuprinde 25 raspunsuri si o clarificare din oficiu ce corecteaza un raspuns anterior (masura in urma unei decizii CNSC din 11.04).

Foarte incurajator, cand stii ca totul merge spre anulare.

LATEST NEWS:
Notificare publicata azi in SEAP

  Va informam ca pentru procedura de atribuire a contractului ,,Revizuire Studiu de
Fezabilitate si Elaborare Proiect Tehnic pentru Autostrada Pitesti – Craiova", a fost formulata
Plangere la Curtea de Apel Bucuresti, impotriva Deciziei CNSC nr.778/C2/618,764, 787 din
11.04.2017, inregistrata la C.N.A.I.R. SA sub nr. 92/28488/25.04.2017.

  :((
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

NGC

^^^ Da, CONSITRANS a contestat la CAB respingerea contestatiei de catre CNSC.
Apare si in sinteza licitatiilor.

perfidus

Si avem din nou amanare a termenului de depunere oferte: acum este 17.05.2017 ora 16:00.
Asta pentru ca pe 08.05 se judeca la CAB contestatia CONSITRANS.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

perfidus

Până să se publice rezultatul sedintei de azi de la CAB, unde se judeca o contestatie CONSITRANS, hopa! Apăru încă una caldă:



Mie mi se pare ca deja raspund intentionat in dorul lelii si nu iau masuri de remediere logice tocmai ca sa se tot amane. Oricum nu sunt bani, si oricum CNAIR "pregătește" cealaltă licitație cu PT+Executie.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

NGC

^^^ S-a amanat la CAB pana in 22.05.2017.


TibiV

Quote
"Este important că s-a luat o decizie înțeleaptă, chiar dacă poate unii au fost supărați, dar, în loc să se discute ani de zile despre o autostradă, e mult mai important să se realizeze în această perioadă, să înceapă foarte curând lucrările la un drum de mare viteză, care este mai bun decât un drum expres, este între drum expres și autostradă, ceea ce va fi important. Mi-aș dori și eu să facem legătura București-Roșiori-Slatina-Craiova cu un drum de mare viteză", a declarat Liviu Dragnea.

Pe buneeeee ?!....
Cand s-a luat "inteleapta decizie" ?!?!...

Si cum mama naibii "este între drum expres și autostradă" ?!?!...
Si cum se numeste drumul mai bun ca DX dar nu chiar atat de bun ca A ?!?!

Stiu ca regulamentul interzice vaicareala....
Dar de data asta.... valeuuuuu Doamne !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)