News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Ionut

Se scoate mai mult la inaintare varianta prin Alexandria...

Archi

Nu mai stiu prin Alexandria avem disponibile fonduri UE?

AFC

De acord cu Ionut. Este mai mult decat evident ca uitarea asta are ratiuni electorale si nicicum de alta natura. Parerea mea, argumentata nu numai de promisiunile facute catre Ford ci si de valorile actuale ale traficului pe DN 65, este ca A12 ar trebui sa fie o prioritate atunci cand vorbim de proiecte noi.
In acest sens, un articol interesant din Capital :http://www.capital.ro/cele-mai-aglomerate-sosele-din-romania.html
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Ionut

Adevarul e ca impreuna cu A0-sud este un proiect ceva mai fezabil pentru concesiunea A0-sud. Chiar si asa, tot discutii discutam...

Zimox

Citez din ZF:

''În luna iunie semnăm contractul pentru Comarnic-Braşov. S-a găsit finanţare în mare parte pentru acest contract. Firma Vinci nu se retrage din acest proiect.

Legat de  Craiova-Piteşti aşteptăm să finalizăm Comarnic-Braşov, după care putem vorbi şi de această autostradă.''

http://www.zf.ro/zf-24/taxa-autostrazile-a1-a2-dupa-program-reabilitare-250-milioane-euro-guvernul-face-parteneriate-public-private-administreze-autostrazi-construite-bani-publici-nicio-mentiune-rovinieta-12656179
!

alecu26

era foarte clar asta.

La fel si cu A0 sud. Acum practic e clar...se vor concesiona doar cele doua deja construite (Pitesti-Buc si Buc-Cta)...adica o firma privata sa faca incasarile si sistemele de incasare si o mica reabilitare (ca ace altceva sa faci in 12 luni?).
Drumurile noastre POATE;


isotech_ro

#67
^^^

ce este intr-atit de greu de inteles ca a inceput campania elecotrala .... si dobitocu se plimba

imi este greata sa va explic unde este minciuna ..



rocklee

eu nu cred in aceasta stire ...au tot promiso de ceva vreme si a ramas doar la stadiul de ...promisiune electorala ...o mare MINCIUNA ... >:(

NGC

#71
CNADNR a atribuit direct in 31.07.2015 catre LOUIS BERGER SAS contra 129,360.00 RON fara TVA, "Servicii de consultanta in scopul asistarii Autoritatii contractante in etapa de dialog in procesul de atribuire a contractului de concesiune de lucrari Drum expres/Autostrada Craiova-Pitesti km 0+000 km 121+185".

Durata serviciilor de consultanta: 3 luni

Ionut

Hm, interesant, vrem concesiune/dialog competitiv iar... deci sa ne luam mai intai un consultant ca sa nu mai ne frigem ca pe Comarnic-Brasov. Intreb si eu, totusi, ca tot omul simplu: daca nu a reusit Comarnic-Brasov cu un trafic semnificativ mai mare, cum o sa reuseasca A12? Masterplanul ala oricum e degeaba.

NGC

#73
Mai avem un caz care nu mai apare in MPGT, "Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru "Autostrada Brasov-Targu Mures-Cluj-Oradea, Sectiunea Fagaras-Sighisoara"".
Cu toate acestea, licitatia a fost lansata in 01.07.2015, iar apoi anulata in 04.08.2015.

TibiV

Experienta concesiunii arată că de fapt nu vor să facă A12.
Poate vor doar să le arate celor de la Ford "Noi am vrut, am încercat, vedeţi şi voi că nu se poate!"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)