News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Prin Transilvania si vecinatati

Started by user201, February 04, 2013, 07:39:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201

Arhitectura castelului Bran a fost modificată pe parcursul celor 600 de ani de existență. Are numeroase elemente în stil Gotic.

Pe lângă castel mai există și un muzeu al satului la baza acestuia.














user201

Din nou câteva imagini din vecinătățile Transilvaniei, mai precis în județul Argeș la peștera Dambovicioara:












user201

Localizat la sud de orașul Câmpulung Muscel, Castrul Roman de la Jidava era parte a sistemului defensiv Limes Transalutanus. Acest sistem fost construit pe vremea împăraților romani Commodus și Septimius Severus între anii 190-211












user201

De la ultima mea vizită la Cetatea Rupea, aceasta a fost deschisă pentru vizitare. Cetatea arată bine și existau și destul de mulți turiști. Un minus ar fi absența mobilierului din multe dintre clădirile restaurate, dar și așa mie mi-a plăcut:














user201

Câteva poze făcute azi 4 August 2013 în drumul spre cascada Bâlea:












user201

Câteva poze făcute Duminică 02-03-2014 la Bran. Castelul a fost remobilat și arată mult mai bine așa decât acum 3-4 ani când fuseseră mutate toate mobilele din interiorul său în vechea vamă.












user201


user201

Câteva imagini de la târgul de Crăciun din Sibiu făcute vinerea trecută.
Vremea era mohorâtă și ploioasă, dar atmosfera a fost ok din punctul meu de vedere:


















user201

Poze de ieri, din zona Cheilor Grădiștei:










user201

Am vizitat la început de Iunie orașul Sebeș Alba, un oraș ce are după părerea mea și un potențial turistic, nevalorificat din păcate. După ce a fost deschisă autostrada,a devenit liniștit, cel puțin în partea unde nu este industria.












user201

Nu în orice oraș poți avea un turn și un zid medieval în curte


Parcul din fața primăriei:

Un alt parc din oraș:


Biserica săsească fortificată. spre surprinderea mea era de dimensiuni asemănătoare cu cea din Brașov și cu un aspect foarte frumos, atât la exterior, cât și la interior:






user201

#56
Poze făcute la ora amiezei în centrul orașului. Acum 2-3 ani era de neconceput un astfel de drum:




Muzeul municipal:



user201

Un aquaparc din Oradea, denumit Nimfeea parcă, aflat în construcție:












Cred că va ieși ceva frumos când va fi gata. Păcat un pic că nu au toboganele în interior, pentru că așa cred că se puteau folosi acestea și iarna.

user201

Câteva poze din Oradea de acum 2 săptămâni:











user201









Centrul propriu zis era în reabilitare.