Prin Transilvania si vecinatati

Started by user201, February 04, 2013, 07:39:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201

Imagini cu porțile și cu amenajările făcute în vechiul șanț de apărare al cetății. Dacă vreți să vedeți mai multe poze de aici, vă rog să mergeți pe site începând cu pagina de  aici, unde sunt făcute peste 100 de poze în paginile dedicate orașului Alba Iulia:












Ionut

Foarte buna reabilitarea la Alba Iulia. Au terminat complet? N-am ajuns de ceva vreme, as vrea sa ajung din nou pe-acolo, sunt curios sa vad "live" cum este acum.

user201

Quote from: Ionut on April 17, 2013, 09:58:25 AM
Foarte buna reabilitarea la Alba Iulia. Au terminat complet? N-am ajuns de ceva vreme, as vrea sa ajung din nou pe-acolo, sunt curios sa vad "live" cum este acum.

Arată super, chiar merită vizitat.

Cred că săptămâna aceasta sau cea viitoare gată complet de excavat pământul din jurul fortificațiilor. Am făcut peste 600 de poze dintre care peste 100 apar și pe info-transylvania.com. Arată bine atât orașul vechi în sine, cât și șanțul de apărare. Aș aprecia că au terminat cam 95% din lucrări. Aș zice că e o combinație între Nürnberg din punct de vedere al șanțului de apărare pe unde te poți plimba și al podurilor de acces, Zagreb orașul vechi sau Buda(dar acolo e mult mai mare orașul în sine) ca și arhitectură, clădiri și Bratislava prin statuile acelea ce apar din loc în loc. Existau până și câțiva soldați în uniforme vechi prin oraș.

Dacă la Sibiu sau Brașov te aștepți să arate bine și să fie ceva de vizitat, aici chiar am fost plăcut surprinși.

Ionut

Super. Clar fac o vizita cand e gata A1 Sibiu-Sebes. :p Sau poate mai devreme, ca in ritmul asta o lungesc spre final de 2014... :(
Felicitari celor din Alba Iulia!!!

iotu

@Ionut, user201 si restul, cand ajungeti prin Alba Iulia, astept un semn - poate sunt si eu acasa la momentul acela si pot sa servesc drept ghid :)

Ma bucur asa mult sa aud ca turisti precum user201 incep sa fie surprinsi si sa recomande la randul lor Alba Iulia ... :cheers:

Si daca tot sunt de-al casei as mai adauga si eu cateva poze luate de pe paginile de promovare a orasului pe facebook:










O chestie inedita, saptamana trecuta s-a inaugurat si garda romana (pe langa garda care pazeste portile):


Sau mai ales: ziua nationala la Alba Iulia:



Sursele pozelor:
http://www.facebook.com/albaiuliaorasulmeu
http://www.facebook.com/cetatealbaiulia

In a2a jumatate a anului am inteles ca urmeaza sa se se concesioneze spatii in "santuri" si galerii unde se vor deschide magazine cu suveniruri, probabil restaurante traditionale etc. Sper doar ca vor defini foarte bine conditiile in care pot fi deschise si amenajate, sa nu devina un kitch :)

Referitor la cetate, mai e totusi semnificativ de lucru la latura nordica a cetatii si inca ceva amenajari la latura nord-vestica in zona catedralei.

user201

Quote from: iotu on April 17, 2013, 02:13:47 PM
O chestie inedita, saptamana trecuta s-a inaugurat si garda romana (pe langa garda care pazeste portile):

Super pozele.
Nu știam de garda romană. Pe unde își au "sediul" sau apar doar cu ocazia anumitor evenimente?

iotu

Din ce stiu, deocamdata apar doar la evenimente si sunt trimisi la diferite expozitii si targuri unde fac reclama orasului in colaborare cu primaria. Garda au facut-o in cadrul unui proiect la Muzeul National al Unirii Alba Iulia si sunt finantati de Administratia Fondului Cultural National - nici nu stiam de existenta entitatii asteia pana de curand, dar acum ma bucur ca exista  :gj:

user201


user201

Biserica a fost construită între anii 1300 și 1350, și după atacurile turcilor a fost fortificată de către sași la sfârșitul secolului al XV-lea.
Ca o particularitate ni s-a spus că biserica, deși e pe un deal are o fântână în interiorul său, deși era acoperită acum de podeaua bisericii. Clădirea din ultima poză e fosta casă parohială.

Ca o altă particularitate, domnul de acolo ne-a arătat un deal alăturat și ne-a spus pe acolo va trece A3. Sper să nu fie cu la fel de multă apă și acel deal.










user201

Biserica a fost construită între secolele al 14-lea și al 15-lea, și a fost refăcută complet în secolul al 19-lea.
Și acesta avea o fântână de mică adâncime în interiorul său, aceasta apărând în ultima imagine. Cred că apa e la mai puțin de 1 metru de nivelul solului:














user201

Câteva imagini din centrul vechi al orașului Cluj-Napoca făcute primăvara trecută:












user201

Ca un plus, pot menționa că a fost singurul oraș din România unde am primit în mod gratuit o hartă cu atracțiile turistice locale din orașul vechi dintr-un centru de informare turistică.










user201

Mediașul are unul dintre cele mai bine păstrate centre istorice din România și de asemenea una dintre cele mai bine păstrate fortificații medievale. Unul dintre cele mai impresionante monumente ale orașului este Turnul Goarnelor cu o înălțime de 70 metrii.












adsailton92

Salut,
Mai jos o frumoasa excursie pe langa Cheile Turzii, o adevarata minunatie a naturii din Romania:
http://youtu.be/9EMrEvT8r0Q
http://www.youtube.com/v/9EMrEvT8r0Q

user201

În Transilvania de Sud acesta este singurul ansamblu baroc care a învins cât de cât lupta cu timpul. Parcul arată frumos, după cum se vede și din imagini, dar la palat mai e de lucru. Au fost început lucrări de restaurare în 2011.