Author Topic: Prin Transilvania si vecinatati  (Read 36274 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Io

• Executive
Re: Prin Transilvania si vecinatati
« Reply #60 on: January 03, 2016, 03:55:39 PM »

Pozele sint proaste, scuze, contre jour, dar fenomenul merita toata atentia. Sint facute in 19 Octombrie 2015 din Selimbar vizat catre Sud, spre Valea Oltului. Bate vintul cu 40-50 km/h, cu rafale de, probabil 70 si "aduce" un nor dinspre Tara Romaneasca peste munte. Norul curge peste munte pe directia S-N pe un front de aproximativ 15 km pe directia V-E de la Turnu Rosu catre Chica Pietrelor.
« Last Edit: January 03, 2016, 04:11:49 PM by Io »
"S-a votat ca 300 de gorobeti intr-o camera, 10% dintre ei oameni normali"

Io

• Executive
Re: Prin Transilvania si vecinatati
« Reply #61 on: January 10, 2016, 08:30:41 PM »
Frumoasa Catedrala de la Ditrau

« Last Edit: January 10, 2016, 08:39:59 PM by Io »
"S-a votat ca 300 de gorobeti intr-o camera, 10% dintre ei oameni normali"

user201

• Knight
  • Legend
  • *
Cetatea sau castelul( nu sunt sigur ) de la Ineu
« Reply #62 on: April 29, 2016, 09:11:44 AM »
Adaug câteva imagini cu cetatea sau castelul  din Ineu județul Arad, un monument care din păcate mă aștept să cadă în orice moment, dacă nu se face o restaurare grabnică a sa. În mod contrastant, orașul în sine arată bine în centru și pe bulevardul central.

user201

• Knight
  • Legend
  • *
Festivalul Lolelor 2017
« Reply #63 on: January 30, 2017, 08:02:26 PM »
Weekendul trecut a avut loc festivalul Lolelor la Cincu, Sibiu și Agnita. Am încărcat câteva imagini de la Cincu:
În ciuda unui aspect războinic, scopul era de a face gălăgie și de a împărți trecătorilor gogoși( erau prinse in mai multe partiții ale unui băț zdravăn )

Tractorul din imagine era un "căruț al infamiei", având rolul în evul mediu de a-i face de rușine pe cei care au făcut diverse lucruri rele de-a lungul anului, dar, pentru a nu supăra pe nimeni, acum erau doar organizatori în el:

După un discurs la primărie, s-a defilat prin sat, "Lolele" fiind întâmpinate cu gogoși și țuică:

După-amiază au venit cam 200 de oameni ce defilaseră de dimineață în Sibiu. Am observat la ei că rolul bicelor era acela de a păstra distanța și de a împiedica trecătorii să se intercaleze în coloană( să nu mă înțelegeți greșit doar le ținea în poziția aceea și pocneau spre interior ).

Ursul nu era adevărat, fiind un om mascat:

În cercurile acelea era un pahar cu lichid, care era împiedicat să se răstoarne de măiestria celor care le-au mânuit: