News:

.

Main Menu

Romania vazuta de sus

Started by radutm, January 23, 2013, 07:14:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

radutm

In lipsa unui topic cu de toate...am o intrebare pentru care nu gasesc locul (PS: Ionut, te rog sa ii dai tu forma pe care o consideri ok pt. forum:)

Google Maps a inceput sa introduca imagini bird's eye view (45 grade) pentru mai multe orase. Sunt extraordinare! 
Pana acum eu am gasit urmatoarele:
Brasov
Bucuresti
Campina
Cluj-Napoca
Constanta
Iasi
Sibiu
Sighisoara
Sinaia
Timisoara
Tulcea
Daca mai sunt si altele sau mai apar intre timp, va rog sa le semnalati aici.

PS: Ionut, se pot introduce harti google maps in postarile de pe forum?
cont inchis

savagedanyro

Una din cele mai interesante loctii este Valea Prahovei care este destul de mult aratata in 45 grade : Busteni , Azuga pna la Predeal. Au ajuns in Busteni pana la telecabina !!!

Super arata
TIMISOARA 2021 !

Ionut

#2
Foarte misto ideea! Am mutat eu topicul aici, este mult mai vizibil aici. :)

Nu se pot pune harti embed in posturi pe forum... codul de pe Google Maps nu functioneaza pe post, adica nu apare harta, ci apare doar codul. Dar trebuie sa se poata cumva. Poate e un plugin/mod pentru SMF. Stii tu sebba ceva? Ai timp sa cauti? Pentru ca pe modulul de member map acel mod a putut face embed de harta de Google.

---

Intrebare: putem pune si poze din avion? E tot Romania vazuta de sus. :D
Ar merge sa facem fiecare linkuri cu obiectivele cele mai faine din orasele noastre. Ma apuc si eu de Bucuresti azi cand gasesc timp.

Rashid

Pt cei interesati.
Noile poze din satelit, afisate pe google maps, (privite la unghi de 45 de grade si care ne prezinta majoritatea oraselor Romaniei)
sunt REALIZATE IN JURUL DATEI DE 1 AUGUST 2012.

sebba

Quote from: Ionut on January 24, 2013, 06:34:35 AM
Nu se pot pune harti embed in posturi pe forum... codul de pe Google Maps nu functioneaza pe post, adica nu apare harta, ci apare doar codul. Dar trebuie sa se poata cumva. Poate e un plugin/mod pentru SMF. Stii tu sebba ceva? Ai timp sa cauti? Pentru ca pe modulul de member map acel mod a putut face embed de harta de Google.

o sa sap sa vad ce iese
Sailing away! S/Y Haimana

iuli

Poze din avion? Hmmmm am ceva pe acasa.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut


radutm

^^
Din satelit sau din avion, Romania vazuta de sus e tot timpul interesanta :D (vazuta de jos e cu probleme...)
cont inchis

sebba

Sailing away! S/Y Haimana

savagedanyro



Parcul Rozelor, Timisoara...

un "must see" vara !!!

TIMISOARA 2021 !

Ionut

Quote from: sebba on January 26, 2013, 10:45:35 AM
din pacate inca nu iese nimic  :((

Nu-i bai, punem doar link catre GMaps. :)
@savagedanyro: super, merci pentru captura!

Ionut

#11
Pun eu aici unele dintre cele mai importante lucruri de vazut in Bucuresti. Nu e o ordine anume, cum imi vin in minte.

1. Piata Constitutiei si Palatul Parlamentului (a se vedea si controversata Catedrala a Mantuirii Neamului)
2. Piata Unirii - fantanile centrale
3. Piata Universitatii: Universitatea, Spitalul Coltea, Hotel Intercontinental si Teatrul National
4. Centrul Vechi & imprejurimi: Hanu' lu' Manuc, Muzeul de Istorie, Palatul CEC, Banca Nationala a Romaniei, Bucharest Financial Plaza
5. Piata Revolutiei cu faimoasele sale repere: Sala Palatului, Muzeul National de Arta, Fostul Sediu al Securitatii (ulterior Senat, acum Ministerul de Interne), Memorialul Renasterii (aka "Cartoful cu teapa"), Statuia lui Carol I, Biblioteca Centrala Universitara si mai la nord putin, tot in piata, Ateneul Roman si Hotel Hilton. Piata Revolutiei este preferata mea, chiar inaintea Pietei Universitatii.

Piata Universitatii si Piata Revolutiei pur si simplu trebuie vazute de toti romanii, macar o data in viata. Au murit in '89 oameni acolo, la Mineriade tineri studenti. Sunt pline de viata, au landmarks cum nu vezi in toata tara, sunt buricul buricului Romaniei (fara sa vreau sa jignesc pe prietenii nostri din tara). Pur si simplu trebuie vazute de toti cei ce se simt romani si pot sa vina in B (timp & bani), parerea mea.

Daca e cineva curios de alte obiective, intrebati-ma si va pun link pe harta exact.

Voi mai edita acest post cu multe alte obiective, dintre care: Parcul Cismigiu si Primaria "Veche", Parcul Herastrau si Muzeul Satului, Piata Victoriei si altele, desigur, sunt foarte multe lucruri de vazut in capitala.

Si apoi vine si infrastructura. De exemplu Pasajul Basarab: podul in arc peste Dambovita, nod Calea Plevnei, superbul pod hobanat peste liniile de cale ferata.

Veniti in Bucuresti, prieteni, aveti ce vedea.

savagedanyro

uiti o chestie esentiala si care se vede perfect din Bucuresti : ARENA NATIONALA. Arata SUPERB !!!
TIMISOARA 2021 !

sebba

GMaps poate fi inserat in postari doar ca <iframe> dar fiind o operatiune riscanta poate fi facuta doar de administratori

Ionut, incearca sa bagi ptr test codul de iframe de la google intre  [html] ...  [/html] si va trebui sa apara harta cu pricina
la mine pe forum a mers
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

#14
Trifoi de Cluj spre Floresti:



Super, merge embed! Codul de la GMaps intre tagurile html! :D
Dimensiune recomandata: 900x450