News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Poluarea fonica generata de infrastructura de transport

Started by papibabone, March 11, 2020, 06:20:54 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

Eu vad altceva in legislatie, desi nu m-ar surprinde sa fie 2 legislatii in acelasi timp:

Articolul 32 - b si articolul 37 - punctul 2
https://www.scoalarutiera.ro/curs-legislatie/codul-rutier/semnalele-speciale-de-avertizare


Oricum eu pusesem asta sa mentionez ca se aud salvarile si prin termopan si asta si noaptea. Eram atent sa vad daca se mai aude trafic/daca este trafic (era dupa 22), ca altfel nu le aud, desi ele sunt prezente.

JohannDB

  Am avut ocazia să mă cazez la un hotel din Koblenz (Germania), un hotel din lanțul "B&B", așezat destul de central cu cale ferată și drum rapid lângă.... În dreptul ferestrei (ce dădea în "spatele" hotelului) solul era la nivelul etajului I eu fiind la etajul II și de la geam vedeam o sală de fitness, garaj și service (cca 25 m distanță): zgomot ioc, iar cu fereastra deschisă nu acoperea televizorul din cameră...
  La ieșirea din hotel am stat prima seară, cu un coleg la o bere (românească, din "stocul de necesitate" adus cu noi, pentru a nu mă mai încurca cu umblătura și returnarea pentru 25 cenți a dozelor goale, așa bucurându-i pe colectorii de aluminiu locali) și deși calea ferată are și pod peste șoseaua rapidă), nici nu l-am sesizat, ditamai marfarul, că a venit și s-a oprit la semnal (gara Koblenz era mai în dreapta noastră), rămânând uimit când colegul îmi zice: "ia uite și trenul că nu se aude" (noi crezând la intrarea în hotel, pentru cazare că vom avea "concert ambiental")...
  Dar nu, în ciuda așezării centrale, era liniște noaptea iar în miezul zilei nu era infern, puteai dormi liniștit......