[TM] Centura Timisoara

Started by radutm, January 21, 2013, 01:09:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Cozak

Chiar asa, cine stie castigatorul?

Centura Sud are desemnata firma constructoare

http://www.tion.ro/centura-sud-are-desemnata-firma-constructoare/1991549

NGC

Va mai tinem in suspans pana Luni, dar am tot batut ceva apropouri saptamanile trecute. :p

elphax

Dacă L4 nu e gata vin cei de pe L3...

dorum

...incepe cu T si se termina cu S si e din 2 litere? :)

elphax

Cred ca ai nimerit literele,  dar sunt 2 cuvinte  ;)

Dominik

TS suna bn si asigura seriozitate  :D
You're in Steelers Country

rocklee

cine a facut centura existeta ... :o

udar

Au inceput Romstrade si au finalizat Vectra -Bv  C.T. -Nord.

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk


NGC

Quote from: NGC on February 09, 2018, 08:48:30 PM
Cum am mai spus, adie un vant din Sud-Vest. ;):p

Castigatorul initial este TIRRENA SCAVI.

Nu va grabiti deocamdata sa va bucurati. Umbla vorba ca PORR a contestat. O sa revin sa confirm.

udar

Cineva de la Porr un ing.  imi spunea cu ceva vreme in urma aproximativ 1an ca anul asta pe sfarsit se vor apuca de centura.
Atunci i-am spus ca nu are cum sa stie el asa ceva  cand nu au trecut toate etapele.
Era foarte ferm ca ei vor castiga licitatia.
Porr a facut treaba buna prin zona cat si TS asa ca nu conteaza cine castiga numai sa nu se blocheze in contestatiiiiii.

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk


NGC

Nu pot deocamdata sa zic nimic despre zvonul referitor la PORR despre care am scris mai sus, dar pot sa va zic in schimb ceva sigur despre PORR referitor la A0. Scriu imediat in topicul pentru A0.

NGC

@CNAIR: V-ati simtit careva cu musca pe caciula? :lol:

Ieri am scris asta in topicul pentru DNCB.

Quote from: NGC on February 26, 2018, 10:59:41 PM
Oare una din ele (daca v-am crede ca ar fi vorba de "surse", deci la plural) o fi sursa care a scris comunicatul asta?

Quote from: yetiman on February 26, 2018, 03:08:59 PM
Si comunicatul oficial:

QuoteA fost anunţat câştigătorul contractului pentru modernizarea sectorului DN2 - A2 al Centurii Municipiului Bucureşti

[...]

Contractul va fi semnat după epuizarea perioadei de depunere a contestaţiilor sau după soluţionarea tuturor contestaţiilor, dacă va fi cazul.

Cum, cum, cum? "Daca va fi cazul"? Si nu e cazul?

Pai sursa aceasta din CNAIR nu stie ca au avut deja o contestatie de la asocierea OYL COMPANY HOLDING AG - STRACO GRUP si ca a fost deja respinsa de CNSC? :o

Astazi a aparut comunicatul pentru VO TM. Si ce sa vezi? Partea marcata cu rosu mai sus a disparut. :lol:

Quote from: kumar on February 27, 2018, 05:41:47 PM
A fost anunţat câştigătorul contractului pentru construcţia Variantei de Ocolire Sud a Municipiului Timişoara

[...]

Contractul va putea fi semnat după epuizarea perioadei de depunere a contestaţiilor sau după soluţionarea eventualelor contestaţii.

[...]

Sursa: http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/fost-anun%C5%A3at-c%C3%A2%C5%9Ftig%C4%83torul-contractului-pentru-0

Coincidenta? :lol:

KenyaSong

Sensul a rămas. Acum apare "eventualelor contestații"

bogdix

#283
^^ Era oarecum de asteptat (prin prisma ultimelor licitatii mari) ca cineva sa conteste rezultatul final.

Totusi, aici ar fi foarte important de stiut oare Porr (sau oricine altcineva care contesta daca nu e vorba fix de Porr) unde s-o fi situand ca oferta financiara fata de TS (care, "opinie personala", au licitat mai jos - 71,35% fata de decat m-am asteptat eu - undeva intre 80-85%), caci probabil ca sa conteste, ar trebui sa fie aproape sau egali la criteriul tehnic,

Un aspect mai putin important ar fi si sa vedem faimosii chinezi (Synohidro parca) pe unde s-au situat ca oferta, caci insusi primul ministru (Tudose) tare ii lauda...

De ce zic astea ? Pt ca daca TS a ofertat asa jos si restu, sa zicem, la mare distanta... ceva nu e coșer. Iar TS sunt din categoria constructorilor "claimangii".

Horațiu 87

A fost desemnată câştigătoare oferta depusă de TIRRENA SCAVI S.p.A, iar valoarea  de semnare a contractului este de 272.432.921,95 lei fără TVA.

Rezultatul procedurii de atribuire a contractului Proiectare şi Execuţie Varianta de Ocolire a Municipiului Timișoara Sud a fost comunicat astăzi, 27.02.2018.

Durata contractului este de 150  luni, din care 6 luni proiectare, 24 luni execuţie şi 120 luni perioada de notificare a defecţiunilor (garanţie conform duratei ofertate în cadrul factorului de evaluare).

Contractul va putea fi semnat după epuizarea perioadei de depunere a contestaţiilor sau după soluţionarea eventualelor contestaţii.

Informaţii suplimentare :

Obiectul contractului este proiectarea şi execuţia a 25.690 km de drum național nou la standarde europene. Pe lângă beneficiile locale, acest proiect are ca principal scop fluidizarea traficului intern dar şi acelui internaţional de tranzit care intră în țară prin zona Stamora Moravița, se desfășoară pe DN 59, ajunge în zona Timişoara și se îndreaptă către centrul țării pe DN 6 sau pe sectoarele de autostradă Arad – Timișoara – Lugoj.

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/fost-anun%C5%A3at-c%C3%A2%C5%9Ftig%C4%83torul-contractului-pentru-0#