[TM] Centura Timisoara

Started by radutm, January 21, 2013, 01:09:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

bridge

"Compania de drumuri vrea să ne convingă că e suficientă o bandă pe sens pentru Centura Timișoara Sud. În ideea asta a scos din mânecă rapid un studiu de trafic realizat la centrul propriu care să-l contrazică pe cel făcut de consultantul din 2011."  :)
https://www.facebook.com/catalindrulausr/posts/1162273963918364

NGC

Quote from: NGC20 on May 23, 2017, 12:53:19 PM
Quote from: NGC20 on April 23, 2017, 08:33:33 AM
A fost lansata licitatia pentru "Proiectare si executie "Varianta de ocolire Timisoara Sud"".

Stam "bine" pana acum. "Doar" 3 clarificari si contestatie.

Acum sunt 5 clarificari si din ce am auzit, pana alaltaieri nu era rezolvata contestatia CONSITRANS.

Terenul pentru o noua amanare este pregatit.

NGC

^^^ Bingo! Noul termen este 06.07.2017.

bogdix

^
Desi a doua amanare imi da motive de ingrijorare, inca nu e motiv sa ne gandim la scenarii nasoale. Pana nu se da verdictul la contestatia existenta (@NGC20 de unde stii ca e a Consitrans ??) e inca in linie dreapta. Clarificarile in marea majoritate sunt legate de intocmirea documentelor de ofertare. Dar totusi sunt niste raspunsuri ciudate in clarificarea 5... alea cu raspunderea Antreprenorului pentru intarzieri in diverse.

NGC

Quote from: bogdix on June 17, 2017, 09:04:59 AM
@NGC20 de unde stii ca e a Consitrans ??

Ei, na, pentru ce avem flota zburatoare? :D

Quote from: bogdix on June 17, 2017, 09:04:59 AM
Dar totusi sunt niste raspunsuri ciudate in clarificarea 5... alea cu raspunderea Antreprenorului pentru intarzieri in diverse.

Aici poate vom mai vedea contestatii.

NGC

Umbla vorba ca a fost respinsa contestatia CONSITRANS.

bogdix

^ deşi ei spuneau acolo un lucru absolut interesant: proiectul aflat acum pe SEAP e în variantă PDF. Proiectantul iniţial (Search), il are in format CAD, deci teoretic are un avantaj.
Sincer, sper să nu avem prea multe amânări, căci curg clarificările...

Singura mea curiozitate acum rămâne "cam cat de larg va fi intervalul de ofertare". Eu aş paria că va fi strâns şi undeva în jur 80%.

Cuneo

S-a AMANAT din nou licitatia pentru Centura de Sud la Timisoara! Cand vor fi deschise ofertele firmelor care vor s-o construiasca?

TIMISOARA. 8 iunie era termenul limita initial de depunere a ofertelor pentru proiectarea si executia Centurii de Sud a Timisoarei. Acest termen insa a fost amanat pe SEAP de catre CNAIR pentru 22 iunie. Intre timp, insa, s-a luat decizia unei noi amanari, pentru data de 6 iulie, au spus pentru opiniatimisoarei.ro reprezetantii DRDP Timisoara.
Motivele sunt aceleasi ca si prima oara, dezvaluite in emisiunea INTERVIURILE TIMISOAREI de seful Directiei Regionale de Drumuri si Poduri Horatiu Simion.
Directorul DRDP a explicat ca amanarea a fost decisa pentru ca au existat o multime de intrebari din partea firmelor care doresc sa construiasca soseaua ocolitoare a Timisoarei.

,,Datorita solicitarilor firmelor interesate, ca sunt mai multe, au fost multe intrebari, multe vizite in teren, de care am avut cunostinta, altele de care nu am avut cunostinta, au venit ei sa se informeze si au fost independent pe teren. Au fost 4-6 firme la noi sa se intereseze, firme mari si din interior si din exterior, probabil ca se vor face asocieri de firme,,, spunea recent Horatiu Simion.

Directorul DRDP Timisoara estimeaza ca cel tarziu in a doua jumatate a lui 2018 se va deschide santierul.

,,Dupa finalizarea licitatiei si atribuirea contractului, vom semna contractul, urmeaza sa se faca actualizarea documentatiei si in a doua jumatate a anului viitor sa inceapa lucrarea,,, a mai spus Horatiu Simion.

Ce se intampla cu Centura de Sud a Timisoarei daca se depune o contestatie la licitatie? Pierdem mai bine de un an.

,,Daca este orice contestatie, la aceasta ora se poate face in 5 etape. Orice contestatie are 2 termene: unul de la Consiliul de solutionare a contestatiilor 30 de zile, la care se adauga unul de 45 de zile la Curtea de Apel. Pe fiecare etapa. Deci 75 de zile pe fiecare. In cazul cel mai favorabil inseamna 375 de zile,,, a explicat Horatiu Simion in INTERVIURILE TIMISOAREI.

Centura de Sud a Timisoarei va avea 24 de kilometri aproximativ, este o lucrare care valoreaza peste 80 de milioane de euro, va avea 12 poduri si pasaje si mai multe intersectii la nivel.

Seful Directiei Regionale de Drumuri si Poduri Timisoara a prezentat si traseul final al soselei ocolitoare de sud.

,,Ea va avea o continuitate a centurii existente, va traversa drumul judetean care leaga Timisoara de Mosnita, undeva imediat dupa calea ferata industriala existenta, imediat dupa oras, inainte de Mosnita, va traversa drumul de la Giroc, dupa actuala baza Flonta, dupa acel canal, vor ramane in interiorul centurii Girocul si Chisoada, ramane de cealalata parte baza militara, va ajunge la groapa de gunoi, de unde va merge spre Fabrica de zahar, undeva in zona Nesle, in Freidorf, va fi legatura cu viitorul inel pe care il pregatim pe partea de vest cu pod peste Bega. Deci Mosnita si Sag vor ramane in afara centurii, iar Girocul si Chisoda in interior. Din cealalta directie, legatura e de la Mahle, aproape de Timisoara, in vecinatatea traseelor electrice, va fi pe langa acea retea de inalta tensiune care e acolo, pe langa cartierul Fratelia, pe langa Freidorf pana la Nesle unde va fi pod peste Bega,,, a precizat seful DRDP Timisoara.
http://www.opiniatimisoarei.ro/s-a-amanat-din-nou-licitatia-pentru-centura-de-sud-la-timisoara-cand-vor-fi-deschise-ofertele-firmelor-care-vor-s-o-construiasca/23/06/2017

Quest

http://debanat.ro/2017/06/a-treia-amanare-la-licitatia-pentru-centura-de-sud-a-timisoarei_195753.html

O noua aminare, ptr 21.07.

Eu nu inteleg ceva: toate aceste cereri de clarificari apar strop cu strop ? ca daca e asa, inseamna ca vreo firma isi poate calibra 12 intrebari, pe care sa le puna una cite una, cu citeva zile inaintea termenului limita, dupa care mai avem o aminare, si tot asa, pina trec 12 luni in care lumea tot pune intrebari. Sau din raspunsurile primite, se nasc alte intrebari, sau cum ?

Daca un raspuns la o intrebare, naste o alta intrebare, inseamna ca raspunsul dat, ma scuzati, dar e idiot formulat, adica amplifica gradul de clarificari necesare.

Common sense will get you far !

NGC

Si una si alta.

General vorbind, la unele licitatii sigur au fost raspunsuri care au generat noi intrebari.

Pe de alta parte, exista un termen pana la care se pot cere clarificari. La ultimele licitatii este de 9 zile inainte de termenul pentru depunerea ofertelor.
Poti sa adresezi intrebarea in ultima zi posibila, dupa care astepti raspunsul. Dar pentru ca termenul de depunere sa fie amanat, trebuie ca informatiile solicitate sa fie de asa natura incat sa trebuiasca sa modifici oferta si / sau sa nu mai ai timp suficient pana la termenul din acel moment.
Si poate intre timp poate mai ai o noua intrebare. Din nou, poti sa adresezi intrebarea in ultima zi posibila.

NGC

Si sigur am avut si cazuri in care prin clarificari s-au introdus clauze care au fost considerate abuzive si care au fost contestate, dupa care, in urma deciziilor CNSC, au urmat noi clarificari si / sau masuri de remediere.

Quest

Mersi NGC20.
Lucrurile sint alambicate si timingul nebulos...
Common sense will get you far !

bogdix

Nu putem deocamdata decat sa privim de pe margine procedura de atribuire.

Cozak


Lvs_tm